2023-11-17

Złoto czy srebro - w co lepiej zainwestować? Porównanie

Kluczowe metale szlachetne

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad alternatywnymi formami lokowania swoich oszczędności, poza tradycyjnym rynkiem papierów wartościowych? Rozważmy na chwilę inwestycję w metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro. To aktywa o wysokich walorach ekonomicznych, cieszące się ugruntowaną popularnością na przestrzeni wieków. Złoto i srebro to nie tylko powszechnie rozpoznawane, ale również globalnie uznawane kruszce, posiadające zróżnicowane cechy fizyczne i ekonomiczne. Warto również zwrócić uwagę na potencjał inwestycyjny monet z platyny i palladu. 

Aby odpowiedzieć na pytanie w co lepiej inwestować na rynku fizycznych metali szlachetnych poznajmy ich cechy dokonując analizy w różnych aspektach. 

Złoto - szlachetny metal i inwestycja o wielu zaletach

Symbol bogactwa i prestiżu

Złoto nie tylko emanuje pięknem jako szlachetny metal o niezwykłych właściwościach fizykochemicznych, ale również stanowi doskonałą formę inwestycji. Jest to metal będący symbolem bogactwa i prestiżu, którego znaczenie nie zmniejsza się z biegiem czasu. Złoto jest rzadkim zasobem naturalnym, występującym w niewielkich ilościach w skorupie ziemskiej. Jego wydobywanie jest trudnym i kosztownym procesem, co przekłada się na jego jego wysoką wartość. Złoto jest rozpoznawane i uznawane pod każdą szerokością geograficzną. Trudno znaleźć lepszą od złota klasę aktywów, która byłaby jednocześnie materialna, jak również płynna. W strukturze popytu na złoto największą rolę odgrywa popyt jubilerski, który stanowi średnio 50%.

Złoto w ekonomii i finansach

Złoto wyróżnia się również unikalnymi cechami ekonomicznymi i finansowymi. Cena złota charakteryzuje się niewielkimi wahaniami, co sprawia, że jest ono stabilnym i pewnym aktywem. Manipulacja rynkiem złota jest trudna, co ma wpływ na zaufanie inwestorów. Kruszec jest uniwersalną walutą, niepodlegającą wpływom politycznym czy ekonomicznym, chroni przed skutkami inflacji, co czyni je niezależnym od zmienności rynkowej stanowiąc gwarancję bezpieczeństwa i stabilności finansowej. Złoto jest łatwo dostępne do kupna i sprzedaży w dowolnym miejscu i momencie, co czyni je płynnym aktywem na globalnym rynku. Jako środek płatniczy jest akceptowane na każdym zakątku świata. Banki centralne, fundusze inwestycyjne i instytucje finansowe utrzymują rezerwy żółtego metalu, uznając je za integralną część swoich aktywów, co podkreśla jego znaczenie w ekonomii. 

Złoto bulionowe czyli inwestycyjne

Złoto w postaci złotych sztabek i monet najwyższej próby jest doskonałą formą inwestowania pieniędzy. Jest to tzw. złoto bulionowe, które spełnia określone standardy jakościowe, wagowe i wymiarowe. Ze względu na dużą wartość w jednostce masy jest ono łatwe do przechowywania, transportowania i zabezpieczania. Złote sztabki i monety bulionowe są wykonane ze złota najwyższej próby 24 lub 22 karat. 

Wiodącymi producentami złota inwestycyjnego są: 

Popyt inwestycyjny na fizyczne złoto zależy od sytuacji ekonomicznej na świecie i stanowi średnio 20%-25% całkowitego zapotrzebowania na złoto. 

Srebro - szlachetny metal o dużej dynamice

Srebro, jako drugi co do ważności metal szlachetny po złocie, odgrywa kluczową rolę przemyśle opartym na nowoczesnych technologiach. Duże ilości srebra są używane do produkcji zespołów elektronicznych, katalizatorów, paneli fotowoltaicznych, łożysk, akumulatorów, środków medycznych, zastawy stołowej i materiałów fotograficznych. Srebro, podobnie jak złoto, jest uznawane za bezpieczne aktywo, zwłaszcza na czas kryzysu, gdy tradycyjne waluty tracą na wartości. Inwestycje w srebro bulionowe stanowią 25% popytu na ten metal. Zarówno sztabki, monety inwestycyjne jak również monety kolekcjonerskie, stanowią atrakcyjne formy lokowania kapitału. Srebro bulionowe daje duży zwrot z kapitału, niejednokrotnie przewyższający złoto. To sprawia, że inwestycje w srebro są powszechnie dostępne i atrakcyjne dla tych, którzy poszukują szybkich zysków i akceptujących podwyższone ryzyko. Należy jednak zauważyć, że cena srebra jest pod wpływem innych czynników niż w przypadku złota, co wynika z innej struktury popytu na ten metal. 

Ryzyko inwestycji w złoto lub srebro

Inwestowanie w złoto lub srebro obarczone jest różnymi ryzykami, których należy być świadomym przed rozpoczęciem zakupów. Ryzyko cenowe polega na tym, że notowania tych metali mogą spadać lub rosnąć w sposób nieprzewidywalny podczas dekoniunktury na rynku metali szlachetnych. Zazwyczaj wahania cen złota i srebra są między sobą wysoko skorelowane - jeżeli cena złota rośnie to również drożeje srebro. Jednak dynamika zmian cen srebra jest większa niż złota. W szczególności podczas spadku notowań srebro tanieje szybciej niż złoto. 

Ryzyko walutowe wynika z tego, że cena w złotych każdego z kruszców wyrażona w danej walucie może zmieniać się w zależności od jej relacji względem dolara amerykańskiego, który jest najczęściej stosowaną walutą w międzynarodowych rozliczeniach transakcji towarami, w tym dotyczących zakupów i sprzedaży metali szlachetnych.

Ryzyko płynności polega na tym, że sprzedaż lub kupowanie metali szlachetnych może być utrudnione z powodu braku dostępności, opóźnienia dostawy lub płatności, co generuje dodatkowe koszty. Podczas dużego popytu czas oczekiwania na złote monety może trwać nawet kilka tygodni. 

Posiadanie fizycznego złota lub srebra w postaci monet i sztabek wymaga odpowiedniego miejsca przechowywania, zabezpieczenia typu sejf czy skrytki bankowej a także ubezpieczenia przed kradzieżą lub uszkodzeniem. Jednak złoto łatwiej jest ukryć czy przewieźć niż srebro, ze względu na wyższą koncentrację wartości w danej masie. 

Różne skutki podatkowe

Inwestowanie oszczędności w złoto i srebro rodzi różne skutki podatkowe. Złoto inwestycyjne jest wartością dewizową, więc zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, jego sprzedaż, jest zwolniona z podatku VAT. Natomiast VAT według stawki 23% jest obciążona sprzedaż srebra. Osoby fizyczne posiadające złoto dłużej niż pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie w celach inwestycyjnych, są zwolnione z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od zysku kapitałowego. W przypadku srebra inwestycyjnego nie ma takiego zwolnienia, ponieważ jest ono traktowane jako towar.

Różnice w inwestowaniu w złoto i srebro

Inwestycja w metale szlachetne polega na zakupie sztabek i monet bulionowych. Monety mają często wybity nominał i wielu przypadkach są prawnym środkiem płatniczym. Jednak ich rynkowa wartość zależy od ceny kruszcu, z jakiego zostały wykonane. 

Jednym z kluczowych czynników, który należy wziąć pod uwagę przy inwestowaniu w cenne kruszce, jak złoto i srebro, jest różnica w ich cenach. Cena uncji srebra jest 60-80 razy niższa niż cena złota. Proporcje te mogą się zmieniać, szczególnie podczas zawirowań w gospodarce w tym rynku metali szlachetnych.

Inwestowanie w srebro jest łatwiej dostępne, ponieważ jego cena za uncję jest kilkadziesiąt razy niższa względem złota, co oznacza, że można kupić większą ilość srebra za tę samą kwotę. Na przykład cena jednouncjowej (31,1 gram) srebrnej monety bulionowej (Amerykański Orzeł), która została wybita przez US Mint wynosi 157 zł (cennik Mennicy Mazovia z 11.11.2023). Natomiast za tą samą kwotę otrzymamy zaledwie pół grama złota. Tak więc srebro będzie opłacalnym wyborem dla osób dysponujących niewielką ilością gotówki. Bogatą ofertę złotych i srebrnych monet oraz sztabek o różnej wadze, renomowanych producentów posiada Mennica Mazovia. 

W jakie kruszce ulokować pieniądze – w złoto czy w srebro?

W jaki kruszec zainwestujesz, wiele zależy od Twoich oczekiwań i możliwości finansowych. Jeśli nastawiasz się na długoterminową inwestycję, lepiej wybrać złoto bulionowe. Wahania jego ceny zakupu są na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu ze srebrem. Jeżeli zamierzasz inwestować na krótszy okres wiedząc, że będziesz szybko chciał odzyskać gotówkę, lepiej postawić na srebro. W krótkim terminie może dać ono większy zysk. Musisz jednak pamiętać, że z jego zakupem wiąże się większe ryzyko.

Podsumowanie

Inwestycje w metale szlachetne wymagają solidnej znajomości rynku. Srebro czy złoto mogą stanowić wartościowy element portfela inwestycji w metale szlachetne, ale istotne jest uwzględnienie różnic i związanych z nimi ryzyk. Wybór między zakupem złota a srebra zależy od preferencji inwestora oraz jego tolerancji na ryzyko. Lokowanie pieniędzy w złota jest zazwyczaj preferowane przez tych, którzy szukają bezpieczeństwa i stabilności w swoich inwestycjach. Srebro, będąc znacznie tańsze od złota, może być atrakcyjne dla inwestorów, którzy nie obawiają się dynamicznych zmian cen i szukają potencjalnie szybkiego zysku. Ostateczny wybór pomiędzy złotem a srebrem zależy od indywidualnego podejścia inwestora, jego celów inwestycyjnych oraz posiadanego kapitału. Inwestorzy powinni dokładnie rozważyć obie opcje, biorąc pod uwagę ich strategię i tolerancję na ryzyko.

Jeśli chcesz kupić złoto lub srebro osobiście poniżej jest lista biur Mennicy Mazovia. Na miejscu nasi pracownicy z przyjemnością pomogą Ci wybrać najlepiej dopasowany produkt do Twoich potrzeb w atrakcyjnych cenach:

pixel