United States Mint

( ilość produktów: 11 )

US Mint jest to rządowa mennica Stanów Zjednoczonych. Podlega Departamentowi Skarbu i ma sześć oddziałów z główną siedzibą w Waszyngtonie. Pozostałe odziały znajdują się w Filadelfii, Denver, West Point, San Francisco i Fort Knox, gdzie przechowywane się rezerwy amerykańskiego złota.

Historia mennicy

US Mint została założona w 1792 roku na podstawie ustawy Coinage Act w Filadelfii, ówczesnej stolicy Stanów Zjednoczonych. Na początku bito miedziane centówki a później złote i srebrne monety.

W XX wieku Mennica Stanów Zjednoczonych wprowadziła szereg zmian i innowacji w zakresie projektowania i technologii bicia monet. W 1933 roku ówczesny prezydent Franklin D. Roosevelt wprowadził zakaz posiadania i handlu złotem. W rezultacie produkcja złotych monet została wstrzymana. Natomiast istniejące monety zostały wycofane z obiegu i poddane przetopieniu.

Po przywróceniu w 1974 roku możliwości posiadania złota przez Amerykanów US Mint nie podjęła ponownie produkcji złotych monet obiegowych. Natomiast w 1986 roku Mennica uruchomiła program American Eagle Coin obejmujący produkcję złotych i srebrnych monet bulionowych. Następnie program poszerzono o monety platynowe i palladowe.

Monety US Mint

Monety obiegowe. Mennica zajmuje się przede wszystkim produkcją monet obiegowych, które są środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych. Posiadają one nominały od 1 centa do 1 dolara.

Monety bulionowe. Do najbardziej znanych monet bulionowych należy Amerykański Orzeł (American Eagle) bity ze złota próby 916,7, srebra próby 999, platyny i palladu próby 9995. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszy się również American Buffalo z 24-karatowego złota. Monety bulionowe z US Mint są dobrze znane inwestorom na polskim rynku a w ofercie posiada je Mennica Mazovia.

Monety kolekcjonerskie. Kupują jest pasjonaci numizmatyki. Ich wartość zależy od rzadkości, stanu zachowania i popytu na rynku. US Mint produkuje monety kolekcjonerskie o różnych nominałach, wzorach i wykończeniach. 

Monety pamiątkowe i medale. Służą do upamiętnienia lub uhonorowania ważnych wydarzeń, symboli i osób. Ich wartość zależy od znaczenia historycznego lub kulturowego. 

Cena
Waga
Wysyłka
pixel