Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Platynowe Monety

( ilość produktów: 8 )

Czym są platynowe monety bulionowe?

Platynowe monety bulionowe są wybite z platyny o wysokiej czystości, które posiadają wartość inwestycyjną a w niektórych przypadkach kolekcjonerską. Są one oficjalnie emitowane przez mennice, mają ustaloną próbę platyny, zazwyczaj 9995, i wagę, zazwyczaj 1/10, 1/4 , ½ i 1 uncji. W Chinach wytwarza się również monety o ciężarach 1 gram i 3 gram. Ze względu na wysoką wartość i powszechnie uznawane standardy jakości, platynowe monety bulionowe są cenione przez inwestorów, poszukujących stabilnych aktywów a także przez kolekcjonerów numizmatycznych, którzy doceniają ich estetykę i rzadkość.

Platynowe monety bulionowe podobnie, jak te wykonane ze złota i srebra, posiadają określoną wartość nominalną, która w rzeczywistości stanowi niewielki ułamek wartości kruszcu w monecie. Ma ona znaczenie symboliczne i jest związana z tradycją menniczą a ponadto pozwala na identyfikację wśród oficjalnych monet państwowych. Będąc prawnym środkiem płatniczym platynowe monety mogą być przewożone przez granicę bez podatku. Cena sprzedaży monet bulionowych kształtuje się zazwyczaj na poziomie w granicach 6-10% powyżej giełdowych notowań platyny, na co mają wpływ koszty wytwarzania, transportu, ubezpieczenia i marża dystrybutora. 

Dlaczego warto kupować monety z platyny?

Istnieje wiele przesłanek, które przemawiają za korzyściami wynikającymi z inwestycji w platynowe monety.

Przede wszystkim, warto podkreślić ich znaczenie, jako aktywów inwestycyjnych. Platyna jest cenionym surowcem, na który popyt często przewyższa podaż. Wykorzystuje się ją w różnych sektorach gospodarki, takich jak przemysł motoryzacyjny, elektronika czy wytwarzanie biżuterii. Wzrost cen platyny jest wynikiem zwiększającego się popytu przemysłowego oraz ograniczonej podaży. Inwestując w monety z platyny uczestniczymy w potencjalnym wzroście wartości tego cennego kruszcu.

Za inwestycją w platynowe monety przemawia również potrzeba dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Posiadanie platyny obok takich aktywów jak złoto, srebro i pallad pomaga zminimalizować ryzyko inwestycyjne. Każdy z tych metali jest wrażliwy na inne czynniki wpływające na jego cenę rynkową, co w przypadku zmian na rynku może ograniczać potencjalne straty.

Niektóre monety bulionowe z platyny mogą mieć również wartość numizmatyczną. Jeśli moneta posiada unikalny wzór lub została wydana w limitowanej edycji może przyciągać uwagę kolekcjonerów, co wpływa na jej wartość rynkową.

Platyna jest metalem szlachetnym więc nie ulega korozji. Wykonane z niej monety będą zawsze wyglądały jak nowe i uosabiały dużą wartość. Można je przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Platyna, podobnie jak złoto, zawiera wysoką wartość w stosunkowo niewielkiej masie. Ta cecha sprawia, że monety platynowe są łatwe do przechowywania i transportu. Ich przenośność czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób, które pragną zainwestować w aktywa materialne, łatwe do zabezpieczenia i przenoszenia.

Jakie monety wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele platynowych monet bulionowych a każda z nich posiada unikalne cechy i wzory. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów popularnych monet platynowych.

Britannia to platynowa moneta bulionowa emitowana przez Królewską Mennicę Wielkiej Brytanii (ang. Royal Mint). Na awersie umieszczony jest wizerunek królowej Elżbiety II, natomiast na rewersie widnieje postać legendarnej Brytanii.

Australijski Kangur Platynowy (ang. Australian Platinum Kangaroo) jest emitowany przez australijską mennicę Perth Mint. Biorąc pod uwagę przynależność Australii do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, na awersie monety umieszczono wizerunek Królowej Anglii Elżbiety II. Natomiast na rewersie widzimy kangura otoczonego stylizowanymi promieniami słońca.

Kanadyjski Liść Klonowy Platynowy (ang. Canadian Platinum Maple Leaf) jest emitowany przez Królewską Kanadyjską Mennicę (ang. Canadian Royal Mint). Awers monety zdobi wizerunek brytyjskiej monarchini a na rewersie zamieszczono zarys liścia klonowego, będącego symbolem narodowym Kanady.

Jak i gdzie można kupić platynowe monety?

Podczas zakupu platynowych monet należy skoncentrować uwagę na zaufanych źródłach i wyborze oryginalnych monet o potwierdzonej autentyczności. Dlatego należy korzystać z usług oficjalnie działających dystrybutorów, takich jak Mennica Mazovia. Jesteśmy dystrybutorem sztabek i monet ze złota, srebra, platyny i palladu oferując produkty zarówno w naszych sklepach stacjonarnych, jak również przez nowoczesny, całodobowy sklep internetowy, dostępny 7 dni w tygodniu.

Podsumowanie

Platynowe monety bulionowe są optymalnym wyborem dla osób, które dążą aby prawidłowo dywersyfikować swoje portfele inwestycyjne i chronić swój majątek przed inflacją i niepewnościami rynkowymi. Ze względu na fakt, że monety są wykonane z niemalże czystego kruszcu, wynik inwestycji zależy przede wszystkim od wartości platyny.

Waga
Kraj
Wysyłka
pixel