Platynowe monety bulionowe

( ilość produktów: 6 )

Platynowe monety bulionowe są wybite z platyny o wysokiej czystości, dzięki czemu posiadają wartość inwestycyjną, a w niektórych przypadkach także kolekcjonerską. Są one oficjalnie emitowane przez mennice, mają ustaloną próbę platyny, zazwyczaj 9995, i wagę, zazwyczaj 1/10, 1/4, ½ i 1 uncji. W Chinach wytwarza się również monety o ciężarach 1 i 3 gramów. Ze względu na wysoką wartość i powszechnie uznawane standardy jakości, platynowe monety bulionowe są cenione przez inwestorów, poszukujących stabilnych aktywów, a także przez kolekcjonerów numizmatycznych, którzy doceniają ich estetykę i rzadkość.

Platynowe monety bulionowe podobnie, jak te wykonane ze złota i srebra, posiadają określoną wartość nominalną, która w rzeczywistości stanowi niewielki ułamek wartości kruszcu w monecie. Ma ona znaczenie symboliczne i jest związana z tradycją menniczą, a ponadto pozwala na identyfikację wśród oficjalnych monet państwowych. Będąc prawnym środkiem płatniczym, platynowe monety mogą być przewożone przez granicę bez podatku. Cena sprzedaży monet bulionowych kształtuje się zazwyczaj na poziomie w granicach 6-10% powyżej giełdowych notowań platyny, na co mają wpływ koszty wytwarzania, transportu, ubezpieczenia i marża dystrybutora.

Dlaczego warto kupować monety z platyny?

Istnieje wiele przesłanek, które przemawiają za korzyściami wynikającymi z inwestycji w platynowe monety.

Przede wszystkim, warto podkreślić ich znaczenie, jako aktywów inwestycyjnych. Platyna jest cenionym surowcem, na który popyt często przewyższa podaż. Wykorzystuje się ją w różnych sektorach gospodarki, takich jak przemysł motoryzacyjny, elektronika czy wytwarzanie biżuterii. Wzrost cen platyny jest wynikiem zwiększającego się popytu przemysłowego oraz ograniczonej podaży. Inwestując w monety z platyny, uczestniczymy w potencjalnym wzroście wartości tego cennego kruszcu.

Za inwestycją w platynowe monety przemawia również potrzeba dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Posiadanie platyny obok takich aktywów jak złoto, srebro i pallad pomaga zminimalizować ryzyko inwestycyjne. Każdy z tych metali jest wrażliwy na inne czynniki wpływające na jego cenę rynkową, co w przypadku zmian na rynku może ograniczać potencjalne straty.

Niektóre monety bulionowe z platyny mogą mieć również wartość numizmatyczną. Jeśli moneta posiada unikalny wzór lub została wydana w limitowanej edycji, może przyciągać uwagę kolekcjonerów, co wpływa na jej wartość rynkową.

Platyna jest metalem szlachetnym, więc nie ulega korozji. Wykonane z niej monety będą zawsze wyglądały jak nowe i uosabiały dużą wartość. Można je przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Platyna (monety oraz sztabki), podobnie jak złoto, zawiera wysoką wartość w stosunkowo niewielkiej masie. Ta cecha sprawia, że monety platynowe są łatwe do przechowywania i transportu. Ich przenośność czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób, które pragną zainwestować w aktywa materialne, łatwe do zabezpieczenia i przenoszenia.

Należy podkreślić również, że platyna inwestycyjna to często kruszec niesłusznie niedoceniany, stawiany znacznie niżej niż popularniejsze złoto lub srebro. W rzeczywistości jednak ten metal szlachetny jest rzadszy od innych. Jego wydobycie jest też w znacznej mierze uzależnione od jednego kraju – Republiki Południowej Afryki, gdzie pozyskuje się nawet około 70 procent światowych zasobów. Z tego powodu rynek platyny nie jest tak stabilny, a umiejętnie inwestując, można to wykorzystać i uzyskać satysfakcjonujące zwroty pieniężne.

Jest to również metal szlachetny znacznie krócej znany ludzkości niż złoto i srebro, ponieważ jego odkrycia dokonano dopiero w XVIII wieku. To także powoduje mniejszą popularność od pozostałych kruszców, ponieważ istnieje znacznie mniejsza tradycja inwestowania w ten materiał. Trudno mówić ponadto o ważniejszych okresach w historii wydobycia platyny, porównywalnych chociażby do gorączki złota, o której uczy się w podręcznikach historii.

Platyna – monety bulionowe czy też sztabki mogą być zatem nieoczywistym, lecz bardzo korzystnym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego. Śledzenie aktualnych notowań rynkowych platyny może przynieść duże zyski.

Jakie monety platynowe wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele platynowych monet bulionowych, a każda z nich posiada unikalne cechy i wzory. Ważne jest, aby sięgać po produkty autentyczne, pochodzące ze sprawdzonego źródła i renomowanych mennic. Unikniesz w ten sposób ryzyka zakupu potencjalnie fałszywego kruszcu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów popularnych monet platynowych dostępnych w sklepie Mennicy Mazovia:

  • Australijski Kangur Platynowy (ang. Australian Platinum Kangaroo) - emitowany przez australijską mennicę Perth Mint. Biorąc pod uwagę przynależność Australii do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, na awersie monety umieszczono wizerunek Królowej Anglii Elżbiety II. Natomiast na rewersie widzimy kangura otoczonego stylizowanymi promieniami słońca. Nominał, jaki mają te monety platynowe, wynosi 100 dolarów australijskich,
  • 125 rocznica powstania Perth Mint – nowość w naszej ofercie, również pochodząca z Australii. Upamiętnia 125 lat istnienia Perth Mint, co przypada na rok 2024. Tutaj również można zobaczyć odniesienia do symboli, z którymi kojarzony jest ten kraj na całym świecie. Wśród kwiatów z godła Australii znajduje się kangur, koala, a także kukabura, a więc zwierzęta charakterystyczne dla tamtejszego klimatu. Nominał monety to 100 dolarów australijskich,
  • Moneta platynowa Big Five Elephant – wyemitowana przez mennicę narodową Republiki Południowej Afryki, o nominale 20 rand, czyli oficjalnej waluty obowiązującej w tym kraju. Wybita z kruszcu próby 9995, o wadze 1 oz. Na awersie znajduje się głowa słonia afrykańskiego, natomiast na rewersie dwie połówki głów, umożliwiające przedstawienie całego stada słoni przy pomocy większej liczby monet,
  • Platynowa Moneta The Royal Tudor Beasts: The Seymour Unicorn – jedna z monet z serii upamiętniającej Królewskie Bestie heraldyczne, znajdujące się na herbach powiązanych z brytyjską rodziną królewską. Jednorożec jest związany z historią małżeństwa Henryka VIII i Jane Seymour. To monety z platyny o nominale 100 funtów brytyjskich,
  • Wiedeńscy Filharmonicy – platynowa wersja jedynej monety bulionowej emitowanej w walucie euro. Przedstawia znaną na całym świecie Filharmonię Wiedeńską. Wykonana z kruszcu o próbie 999,5. Moneta platynowa emitowana przez Münze Österreich.

Jak i gdzie można kupić platynowe monety?

Podczas zakupu platynowych monet należy skoncentrować uwagę na zaufanych źródłach i wyborze oryginalnych monet o potwierdzonej autentyczności. Dlatego należy korzystać z usług oficjalnie działających dystrybutorów, takich jak Mennica Mazovia. Jesteśmy dystrybutorem sztabek i monet ze złota, srebra, platyny i palladu, oferując produkty zarówno w naszych sklepach stacjonarnych, jak również przez nowoczesny, całodobowy sklep internetowy, dostępny 7 dni w tygodniu.

Platynowe monety bulionowe w Mennicy Mazovia

Platynowe monety bulionowe są optymalnym wyborem dla osób, które dążą do tego, aby prawidłowo dywersyfikować swoje portfele inwestycyjne i chronić swój majątek przed inflacją i niepewnościami rynkowymi. Ze względu na fakt, że monety są wykonane z niemal czystego kruszcu, wynik inwestycji zależy przede wszystkim od wartości platyny.

Monety bulionowe – platyna, złoto, a także srebro? Atrakcyjną, a także bezpieczną ofertę na inwestycyjne metale szlachetne odnajdziesz w sklepie internetowym, a także oddziałach stacjonarnych Mennicy Mazovia!

Kraj
Wysyłka
pixel