Złoty Krugerrand

( ilość produktów: 6 )
Cena
Waga
Wysyłka

Monety bulionowe umożliwiają inwestorom lokowanie swoich środków bezpośrednio w kruszce w wygodnej postaci, która jest łatwa do przechowywania, transportu, a także ewentualnego znalezienia kupca i upłynnienia. Warto podkreślić, że pierwszym produktem inwestycyjnym z tej kategorii jest złota moneta Krugerrand, emitowana od 1967 roku. Dostaniesz ją również w sklepie internetowym, a także punktach stacjonarnych Mennicy Mazovia – zobacz szczegóły oferty!

Krugerrand złota moneta - historia

Złote monety Kruger są wybijane przez Rand Refinery, czyli mennicę narodową Republiki Południowej Afryki. Tereny należące do tego kraju są od XIX wieku kojarzone z wydobyciem złota, kiedy to odkryto tam ogromne pokłady kruszcu. Obecnie RPA odpowiada za około 40 % zasobów dostępnych na całym świecie, więc nie może dziwić również jego prekursorska rola w dziedzinie monet bulionowych. W latach 60. XX wieku istotnym problemem na rynku był brak współczesnych wyrobów umożliwiających praktyczne inwestowanie w złoto. Osoby chcące zainwestować swoje środki często wybierały nawet kruszcowe monety z czasów przedwojennych, których liczba była ograniczona, a stan niekiedy pozostawiał wiele do życzenia. RPA wykorzystało zatem lukę na rynku i stworzyła złoty Krugerrand , czyli kultową już monetę bulionową, dostępną do dziś również w sklepie Mennicy Mazovia.

Moneta złota Krugerrand wybijana była początkowo wyłącznie w wersji zawierającej jedną uncję trojańską czystego złota, czyli ok. 31,1 g. Szybko zdobyła popularność na całym świecie, a jej obrót stanowił w niektórych momentach nawet 90% całego rynku. Dużą rolę odegrały w tym Stany Zjednoczone, gdzie w latach 70. XX wieku nastąpił boom na monety inwestycyjne, w tym złoto-Krugerrand, po przywróceniu prawa obywateli do przechowywania kruszców w celach lokacyjnych na prywatne potrzeby po niemal 40 latach zakazu. Z tego też powodu Rand Refinery w 1980 roku podjęła decyzję o emisji również monet o wadze ½, ¼ i 1/10 uncji. Sprawdź monety Krugerrand dostępne w Mennica Mazovia. Zobacz też złote monety Filharmonii Wiedeńskiej i inne monety bulionowe z renomowanych mennic z całego świata.

Złoto inwestycyjne Krugerrand – czasy obecne

Następne lata przyniosły kryzys Krugerranda, a jego przyczyną była sytuacja polityczna w RPA, a konkretnie panujący tam apartheid. Kolejne kraje, w tym kluczowe dla całego zbytu USA, zakazywały ich importu. Wykorzystały to inne państwa, tworząc swoje monety bulionowe (np. złote monety klonu) i pojawiła się realna konkurencja dla Krugerrandów. Po ustabilizowaniu sytuacji politycznej odzyskały one popularność i ponownie uznawane są za najpopularniejsze na świecie, lecz nie udało im się już opanować tak dużej części rynku pod względem procentowym, która czyniła z Rand Refinery niemal monopolistę. Obecnie złote monety Krugerrand zaliczane są do tzw. Wielkiej Piątki najważniejszych monet inwestycyjnych na świecie. Ich popularność sprawiła, że od 2017 roku RPA emituje je również w wersji ze srebra. Krugerrand-złoto to wyroby znane nie tylko osobom zajmującym się profesjonalnym inwestowaniem w kruszce, lecz również tym, którzy nie orientują się w rynku monet bulionowych. Wybiera się je zarówno do szerokich portfeli inwestycyjnych, jak też np. na prezenty na uroczyste okazje. Dostępne są również dla klientów naszego sklepu internetowego! W ofercie mamy również srebrne monety Krugerrand – sprawdź szczegóły.

Złote monety Krugerrand

Złota moneta bulionowa Krugerrand, a także jej srebrny odpowiedni wyróżniają się tym, że nie posiadają nominału, mimo tego, że są środkiem płatniczym uznawanym w RPA, co jest wymagane prawnie, aby monetę można było uznać za bulionową. O jej wartości decyduje zatem wyłącznie waga i zawartość czystego kruszcu. Krugerrand – złota moneta wytwarzana jest ze złota próby 916,6, co odpowiada 24 karatom. Próba jest niższa niż w przypadku wielu monet inwestycyjnych, ponieważ producent stosuje domieszkę miedzi, co zwiększa jej twardość i odporność na ścieranie. Powoduje to też, że w praktyce moneta Krugerrand złota 1 oz waży więcej niż jedna uncja – 33,93 g.

Nazwa powstała w wyniku połączenia słów „rand” oraz „Kruger”. Pierwsze z nich jest nazwą waluty obowiązującej w RPA. Drugi człon to natomiast nazwisko Paula Krugera. Jest to postać uznawana w tym kraju za bohatera narodowego. Był on prezydentem Republiki Południowoafrykańskiej w latach 1883-1900, czyli w okresie, kiedy znacząco rozwinął się przemysł wydobywczy oraz odkryto wiele cennych złóż złota.

Paul Kruger, a konkretnie jego popiersie ukazujące go z profilu widnieje również na awersie monety. Oprócz tego złoto inwestycyjne Krugerrand na tej stronie ma wybijane napisy „Suid Afrika” oraz „South Africa”, co oznacza nazwę kraju w językach afrikaans i angielskim. Rewers ukazuje wizerunek antylopy springbok, nazywanej też skocznikiem antylopim. Jest to zwierzę powszechnie występujące w Republice Południowej Afryki, uznawane za jeden z symboli narodowych. W czasach apartheidu umieszczano go w logo zespołów sportowych czy też instytucji państwowych. Takie same grafiki stosuje się na wszystkich Krugerrandach, niezależnie od rodzaju oraz zawartości kruszcu.

Złota moneta Krugerrand - cena

Jeśli Twoją inwestycją ma być złoty Krugerrand, cena nie jest przeszkodą do tego, aby rozpocząć lokowanie pieniędzy w kruszce. Dostępne są bowiem monety o różnej zawartości złota, więc możesz dopasować swój wybór do celu zakupu, a także możliwości budżetowych. Najtańsza opcja, 1/10 uncji będzie odpowiednia dla osób dysponujących mniejszymi możliwościami finansowymi, a także poszukujących oryginalnego pomysłu na prezent na ważną rocznicę lub inną uroczystość. Monety złote Krugerrand o większej wadze sprawdzą się jako uzupełnienie portfela inwestycyjnego, jeżeli masz większy budżet lub też chcesz, aby część Twoich oszczędności w postaci kruszców była dostępna w formie łatwej do upłynnienia i wymiany na dowolną walutę w większości krajów świata. Decydując się na zakup w naszym sklepie, masz pewność, że wybierasz produkty autentyczne, certyfikowane, pochodzące bezpośrednio od mennicy danego kraju.

pixel