Austrian Mint

( ilość produktów: 17 )
Cena
Waga
Wysyłka

Od Średniowiecza do teraźniejszości

Mennica Austriacka (niem. Münze Österreich AG) należy do najstarszych i najbardziej renomowanych mennic na świecie. Właścicielem Mennicy jest Narodowy Bank Austrii. Jej roczna produkcja wynosi 450 milionów monet.

Historia Mennicy Austriackiej sięga XII wieku, gdy po raz pierwszy w miejscowości Hall w Tyrolu wybito monety ze srebra, które zostały użyte do wykupienia króla Anglii, Ryszarda Lwie Serce z niewoli księcia Austrii Leopolda V. W 1989 roku mennica została przeniesiona do stolicy Austrii - Wiednia, gdzie działa do dziś.

Mennica Austriacka specjalizuje się w produkcji monet oraz sztabek ze szlachetnych metali, takich jak złoto, srebro i platyna, korzystając z najnowszych technologii i nieustannie dbając o najwyższą jakość wykonania. Produkty Münze Österreich objęte są gwarancjami jakości oraz autentyczności udzielonymi przez rząd.

Monety i sztabki wytworzone przez Mennicę Austriacką cieszą się światowym uznaniem i są dostępne do zakupu na różnych rynkach. Autoryzowanym dystrybutorem monet bulionowych Münze Österreich jest Mennica Mazovia, która zapewnia oryginalność i autentyczność każdego produktu.

Kultowa moneta

Ikonicznymi produktami Mennicy Austriackiej są monety bulionowe „Wiener Philharmoniker” czyli Wiedeńscy Filharmonicy. Głównym motywem prezentowanym na monetach jest Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej, jedna z najbardziej znanych i cenionych na świecie. Awers monety prezentuje organy piszczałkowe a na rewersie widzimy instrumenty muzyczne. 

W programie emisyjnym Wiedeńskich Filharmoników znajdują się monety wybite ze złota próby 9999, srebra próby 999 i platyny próby 999,5. Kultowe monety bulionowe Mennicy Austriackiej są, jako jedyne w Unii Europejskiej, denominowane w euro. Należy jeszcze dodać, że monety z serii Wiedeńscy Filharmonicy są prawnym środkiem płatniczym.

Tradycja zobowiązuje

Münze Österreich, w nawiązaniu do historii Cesarstwa, wytwarza Dukaty Austriackie z 1915 roku wykonane ze złota próby 986. Awers monety przedstawia wizerunek Franciszka Józefa I - cesarza Austro-Węgier a na rewersie znajduje się herb Habsburgów - orzeł o dwóch głowach i ogonach. 

W Mennicy Austriackiej bite są także inne monety inwestycyjne, takie jak korony i guldeny wykonane ze złota próby 900, a także talary ze srebra 833,3. Münze Österreich jest producentem kolekcjonerskich monet euro ze złota i innych metali. W jej bogatej ofercie znajdują się również artystycznie zaprojektowane monety okolicznościowe i medale o różnej tematyce.

Złote sztabki

Münze Österreich dostarcza na rynek złote sztabki inwestycyjne z własnym logo, spełniające standardy Good Delivery. Producentem sztabek jest szwajcarska mennica Argor-Heraeus, która posiada akredytację LBMA. Sztabki te są wykonane ze złota próby 9999 w następujących kategoriach wagowych: 2 g, 20 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g oraz 1000 g.

W ofercie produkcyjnej Austriackiej Mennicy znajdują się sztabki Kinebar o wagach 1 g, 5 g, 10 g. Technologia Kinebar polega na naniesieniu na powierzchnię sztabki dwuwymiarowego, niepodrabialnego, hologramu zabezpieczającego o nazwie Kinegram. Oprócz walorów inwestycyjnych takie sztabki nadają się na idealny prezent.

pixel