2023-07-31

W jakich krajach ceny złota są najniższe?

Jeśli poszukujesz kraju, w którym możesz kupić tanie złoto musisz wiedzieć, że…

Cena złota nie jest jednoznacznie związana z konkretnym krajem, ponieważ jest kwotowana na międzynarodowych rynkach towarowych, głównie na giełdzie COMEX w Nowym Jorku i London Bullion Market Association, gdzie transakcje są liczone w milionach dolarów. Na COMEX i innych giełdach towarowych notowania kontraktów terminowych na złoto są prowadzone w trybie ciągłym a na LBMA publikowane są dwa razy dziennie (fixing). Notowania złota są prowadzone przede wszystkim w dolarach amerykańskich a w poszczególnych krajach przeliczane według aktualnego kursu krajowej waluty wobec USD. Dostępne są one w czasie rzeczywistym online w serwisach finansowych i platformach transakcyjnych na całym świecie.Na cenę złota na rynku międzynarodowym wpływają takie czynniki, jak: siła dolara amerykańskiego, sytuacja gospodarcza i polityczna na świecie, poziom inflacji, zamożność społeczeństwa, ceny ropy naftowej, gromadzenie rezerw przez banki centralne, stopy procentowe a także aktualne trendy w stylu życia ludności.

Gdzie jest najtańsze złoto na świecie?

Pomimo, że ceny złota są ustalane na międzynarodowych giełdach występują niewielkie lokalne różnice notowań kruszcu. Mogą one wynikać z tego, że niektóre kraje są producentami złota lub tam zmienił się chwilowo popyt lub podaż. Mimo tego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w którym kraju złoto jest najtańsze, ponieważ rynek jest dynamiczny a cena jest globalnym zjawiskiem uwarunkowanym przez wspomniane powyżej czynniki. Dzięki instrumentom pochodnym notowanym na giełdach i technologiom informacyjnym lokalna cena szybko dostosowuje się do globalnego rynku. Ten rynek pracuje całą dobę przez pięć dni w tygodniu a transakcje można zawierać w każdej chwili i z dowolnego miejsca. Ewentualne różnice cen są szybko niwelowane. Nie jest więc możliwa sytuacja, że cena złota w Europie będzie znacznie różnić się od tej w Ameryce Północnej, Azji, Bliskim Wschodzie lub Republice Południowej Afryki.

Ceny złota na poszczególnych rynkach

Globalny rynek złota stanowi system naczyń połączonych. Przepływ kapitału odbywa się w czasie rzeczywistym. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: gdzie można najtaniej kupić złoto? To zależy, Czy chcesz kupić czysty kruszec tj. złoto bulionowe, czy biżuterię? 

W obu przypadkach podstawowy wpływ na cenę sprzedaży będą miały notowania złota na rynku międzynarodowym. Reszta zależy od lokalnych uwarunkowań.

Złoto bulionowe

Sztabki i monety bulionowe są zazwyczaj wykonane ze złota najwyższej próby - 24 lub rzadziej 22 karat. Dlatego ich cena wyrażona w dolarach amerykańskich jest wysoko skorelowana z oficjalnymi notowaniami złota. 

Na cenę złota inwestycyjnego na danym rynku ma wpływ kurs waluty kraju wobec dolara. Lokalni inwestorzy mogą więc kupić złoto taniej , jeżeli waluta ich kraju umocni się wobec USD. 

W przypadku złota w postaci monet bulionowych zapłacimy więcej niż za sztabki, na co mają wpływ koszty produkcji. 

Niewielkie oszczędności może przynieść czasami kupowania złota w kraju, gdzie jest ono produkowane lub jest duża konkurencja na rynku. Takie okazje znajdziemy w Szwajcarii, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub Australii. Tylko czy opłaca się lecieć do Dubaju lub Perth aby kupić uncję złota? A co z odsprzedażą złota?

Złota biżuteria

Jeżeli zamierzamy kupować złoto w postaci biżuterii powinniśmy wiedzieć, że na cenę finalnego produktu, oprócz ceny czystego kruszcu na rynku międzynarodowym, ma wpływ sytuacja na lokalnym rynku jubilerskim. Kluczową rolę odgrywają takie czynniki, jak: koszty produkcji biżuterii (w tym robocizna), cła importowe, podatki, konkurencja, stopy procentowe, podaż i popyt. W cenie wyrobu jubilerskiego jest zawarty również koszt projektu, kamieni i marża sprzedawcy. Biżuterię wykonaną ze złota można oferują sklepy jubilerskie i platformy internetowe. W niektórych krajach, w których nie ma dużych obciążeń cłem i podatkami na złoto i biżuteria jest wytwarzana lokalnie można kupić złote precjoza taniej, np. w Hong Kongu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji, Tajlandii, Indiach czy Republice Południowej Afryki. Należy zaznaczyć, że kupowanie złota w postaci biżuterii, jako inwestycja nie ma sensu. Jest ona wykonana ze stopu złota z innymi metalami i zawiera kosztowne dodatki. Złotą biżuterię można sprzedać tylko po cenie złomu. 

Poznaj przepisy prawa

Jeżeli zdecydujesz się na zakup złota za granicą warto poznać przepisy celne w danym kraju i Polsce. Pamiętaj, że przy przekraczaniu zewnętrznych granic Unii Europejskiej, bez obaw o złamanie przepisów prawa dewizowego, można posiadać przy sobie gotówkę w wysokości do 10 tys. euro lub jej równowartość w innej walucie. To wystarczy na zakup zaledwie 5 uncji złota. 

Ostrożność wskazana

Kupowanie złota z nieznanego źródła, szczególnie za granicą, jest ryzykowne. Należy więc zachować ostrożność, zwłaszcza gdy szukamy okazji na bazarach za granicą. Za uczciwie zapłaconą cenę można otrzymać pokrytą złotem sztabkę wolframową lub złote monety o zaniżonej próbie kruszcu. Znane są przypadki zakupu biżuterii wykonanej z gorszej niż deklarowana próby złota lub tombaku. Szansa na odzyskanie pieniędzy w drodze reklamacji jest praktycznie znikoma. O tym jak sprawdzić złoto samemu, pisaliśmy już kiedyś na blogu, zainteresowanych odsyłamy do artykułu - Autentyczność złota – jak sprawdzić?.

Podsumowanie

Na pytanie o najtańsze złoto nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na globalnym rynku oficjalne ceny złota bulionowego są na zbliżonym poziomie. Jedynie w przypadku biżuterii mogą występować różnice cen, co wynika z tego, że na cenę finalnego wyrobu ma wpływ wiele lokalnych czynników. Należy mieć na względzie, że do ceny zakupu złota za granicą należy doliczyć koszt wymiany złotówek na obcą walutę. Optymalnym rozwiązaniem dla detalicznego inwestora jest zakup złota w swoim kraju, gdzie jest doskonale rozwinięty rynek dealerów, jak Mennica Mazovia, która jest wpisana na listę działalności kantorowej prowadzoną przez prezesa Narodowego Banku Polskiego. Dzięki temu inwestorzy mają zapewnioną ochronę prawną a jednocześnie mogą odsprzedać posiadane złoto po atrakcyjnych cenach. 

Zakupów możesz dokonać online, albo udać się do naszego biura, które znajduje się w następujących miastach w Polsce:

pixel