2023-04-26

Autentyczność złota – jak sprawdzić?

Popularność złota oraz wysokie ceny sprawiają, że potencjalni nabywcy wyrobów z tego szlachetnego metalu są narażeni na oszustwa. Często oferowane do sprzedaży wyroby stanowią podróbki produktów pochodzących ze znanych mennic i do złudzenia przypominają oryginały. Na pierwszy rzut oka trudno wizualnie odróżnić złoto od tombaku. Jak zbadać próbę złota?

Rynek fałszywek a czyste złoto

Złoto należy do najbardziej pożądanych kruszców. Fałszerze złota dysponują nowoczesnymi narzędziami do produkcji podróbek, a ich metody są coraz bardziej wyrafinowane. Najczęściej zaniżają ilość złota w stopie. Inną formą oszustwa jest pokrywanie wolframu cienką warstwą złota. Gęstość złota jest wysoka, więc zaliczane jest do metali ciężkich. Oszuści wykorzystują fakt, że złoto i wolfram mają zbliżony ciężar właściwy (złoto 19,30 g/cm3, wolfram 19,25 g/cm3), więc test wagowy nie da wiarygodnej odpowiedzi, czy złoto jest prawdziwe. Sprawdzenie autentyczności złota to nie lada wyzwanie. Zapewne wprawne oko złotnika byłoby pomocne aby rozpoznać złoto.

A więc jak rozpoznać prawdziwe złoto?

Rozpoznanie złota nie jest łatwe. W związku z tym, że monety lub sztabki są sprzedawane w blistrach łatwo ukryć ich prawdziwą zawartość - w przypadku oszustwa nie mającą wiele wspólnego z podanymi oznaczeniami i opisami na opakowaniach. Podrabiane są również znaki probiercze. Złota biżuteria zawiera stop złota z innymi metalami. Najczęściej próba złota wynosi 585. Wybitej próby trudno nie zauważyć. Złoto niższej próby zawiera często biżuteria sprowadzana z USA. Na rynku można spotkać również złoto bez wybitej próby. Dlatego poświęćmy czas na sprawdzenie autentyczności biżuterii.Rynek fałszywek ma się dobrze a ofiarami oszustów padają zazwyczaj osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy, naiwne, kupujące złoto po niższych cenach od nieautoryzowanych sprzedawców, na serwisach aukcyjnych, od domokrążców czy na bazarach. Wiele ludzi pada ofiarą oszustwa, bowiem nie mają możliwości sprawdzenia autentyczności złota. Próbę złota można zbadać specjalistycznymi metodami.

Metody rozpoznawania złota

Jest wiele metod, które pozwalają z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy wyrób jubilerski, moneta lub sztabka posiada odpowiednią zawartość szlachetnego kruszcu, ile zawiera prawdziwego złota. Testy można wykonać samodzielnie albo przy pomocy specjalistycznych urządzeń pozwalających rozpoznać złoto. Nie wszystkie metody badań wymagają wyjmowania wyrobu ze specjalnego opakowania, co jest istotne, kiedy ma być on przeznaczony na upominek lub do kolekcji.

Jak sprawdzić złoto domowym sposobem 

Bez ponoszenia kosztów można we własnym zakresie wykonać wiele testów i sprawdzić złoto domowym sposobem. A może sprawdzić złoto kwasem? Jest to szlachetny kruszec, więc ta metoda nie zda egzaminu. Najprościej przeprowadzić analizę wizualną aby sprawdzić autentyczność złota. Potrzebny jest wzorzec, czyli oryginalna moneta, do której można porównać nabytek. Nawet niewielkie odstępstwa od wzorca mogą świadczyć że nie jest to czyste złoto. W domowych warunkach monetę można też zmierzyć suwmiarką i zważyć a wyniki pomiaru porównać ze specyfikacją producenta. Ta metoda pozwala z dużą dokładnością sprawdzić złoto.  

Linijka Fischa

Profesjonalne urządzenie, jakim jest linijka Fischa posiada kilka otworów, będących wzorcami odpowiadającymi grubościom, średnicom i kształtom najpopularniejszych monet bulionowych. Przeciwwaga służy do sprawdzenia ciężaru monety. Jednak zakup takiej linijki oznacza wydatek co najmniej 200 zł. W naszym sklepie znajdziesz bardzo podobny produkt Linijka mennicza, o takim samym zastosowaniu, a o połowę mniejszej cenie.

Próba Archimedesa

Sprawdzić złoto domowym sposobem można również w oparciu o próbę Archimedesa można określić gęstość materiału monety lub sztabki.  Dzieląc ciężar wyrobu przez objętość wypartej przez niego wody w wyniku otrzymujemy gęstość wyrobu. W przypadku złota 24-karatowego wynosi ona 19,30 g/cm³. Dla niższych prób są opracowane tabele gęstości pozwalające określić udział czystego złota. Niestety ten test nie wykryje rdzenia z wolframu i nie będziemy pewni czy oferowane złoto jest złotem.

Magnes

Do badania autentyczności złota wysokiej próby można również wykorzystać silny magnes, np. neodymowy. Czyste złoto nie posiada właściwości magnetycznych. Natomiast wyroby wykonane ze złota niższej próby będą reagować na działanie pola magnetycznego.

Test akustyczny

Odróżnić złoto od innych metali lub stopów można wykonując test akustyczny polegający na uderzeniu badanego wyrobu metalowym przedmiotem. W oparciu o czas trwania dźwięku można stwierdzić czy mamy do czynienia z falsyfikatem, czy wyrobem z czystego złota. Tą metodą nie można sprawdzić dokładnie próby a ponadto wymaga ona dużego doświadczenia. Należy zaznaczyć, że opisane powyżej metody nie dają stuprocentowej pewności, że jesteśmy posiadaczami prawdziwego złota, więc warto rozważyć badanie w urzędzie probierczym. Tylko specjaliści mogą skutecznie sprawdzić złoto.

Jak sprawdzić złoto wykorzystując metody zaawansowane

Firmy zajmujące się profesjonalnie sprzedażą i skupem metali szlachetnych oraz jubilerzy stosują metody badania autentyczności złota wykorzystując specjalistyczne urządzenia i materiały pozwalające sprawdzić złoto.

Spektrometr rentgenowski

Spektrometr rentgenowski pozwala określić skład stopu tylko na powierzchni wyrobu w oparciu o analizę widma promieni rentgenowskich charakterystycznego dla metali zawartych w próbce.

Test kwasowy

W teście kwasowym używa się cieczy probierczej, np. chlorku złota. Jest to metoda odpowiednia do badania powierzchni biżuterii, monet i sztabek pozwalająca sprawdzić próbę złota. Nie daje również informacji, co znajduje się we wnętrzu wyrobu.

Analizę ultradźwiękowa

Aby zbadać całość wyrobu ze złota należy przeprowadzić analizę ultradźwiękową. Metoda ta bazuje na zjawisku rozchodzenia się fali ultradźwiękowej w metalach, która jest generowana przez głowicę ultradźwiękową. Test pozwala sprawdzić, czy w sztabce znajduje się wolfram.

Analiza przewodności

Wszystkie metale i ich stopy przewodzą prąd elektryczny w różnym stopniu. Analiza przewodności pozwala dość dokładnie określić, czy dana sztabka lub moneta jest rzeczywiście wykonana z materiału, który deklaruje sprzedający. W tym celu wykorzystuje się konduktometr mierzący przewodność metali.Specjalistyczne urządzenie pozwalają na sprawdzenie właściwości magnetycznych.

Potrzebny rozsądek

Jeżeli już kupimy złoto z niepewnego źródła i stwierdzimy, że padliśmy ofiarą oszustwa to trudno będzie o wyegzekwowanie reklamacji.Nabywając wyroby ze złota należy więc zachować rozsądek i każdorazowo dokonywać weryfikacji złota. Warto poznać pochodzenie złota. Na tym rynku ceny złota są zbliżone, więc nie wierzmy w okazje czy promocje. Cena znacznie odbiegająca od rynkowej świadczy, że mamy do czynienia z próbą oszustwa i możemy kupić towar gorszej jakości niż zadeklarowano lub bezwartościowy.

Podsumowanie

Dlatego złoto należy kupować wyłącznie u autoryzowanych dystrybutorów metali szlachetnych, jak Mennica Mazovia, która posiada zezwolenie NBP na obrót złotem i oferuje szlachetny kruszec od renomowanych producentów.

pixel