2023-11-17

Dlaczego warto inwestować nawet niewielkie kwoty w złoto i jak to najlepiej robić?

Złoto jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych aktywów na świecie. Od tysięcy lat ludzie używają złota, jako formy przechowywania wartości, ochrony przed inflacją i niepewnością gospodarczą. Dziś takie inwestycje są dostępne dla każdego, nawet dysponującego niewielkim kapitałem.

Dlaczego złoto to dobry pomysł na inwestycję?

Złoto jest rzadkim i trwałym metalem, którego podaż jest ograniczona i niezależna od decyzji polityków, ekonomistów i bankierów. Jest ono bezpieczną przystanią dla każdego, kto chce uniknąć ryzyka związanego z kryzysami finansowymi, wahaniem kursów walut i konfliktami politycznymi. Złoto jest doskonałym zabezpieczeniem przed inflacją i utratą siły nabywczej pieniądza, zachowując realną wartość w długim czasie, w przeciwieństwie do papierowego pieniądza.

Złoto jest uniwersalnym środkiem płatniczym, który jest akceptowany i pożądany w każdym zakątku świata, można je z łatwością wymienić na dowolne waluty. 

Ceny złota są nisko lub ujemnie skorelowane z innymi aktywami, jak akcje, obligacje czy nieruchomości. To oznacza, że pomaga ono zdywersyfikować portfel i zmniejszyć ryzyko strat. 

Zakup złotych sztabek lub monet bulionowych jest to tradycyjna forma inwestowania w złoto. Posiadając w ręku realny kruszec można go sprzedać w dowolnym momencie. Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z podatku VAT a dochody z inwestycji są zwolnione z podatku od inwestycji kapitałowych, jeżeli sprzedaż następuje po 6 miesiącach licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup.

Złoto dla każdego 

Często uważa się, że inwestycje w złoto wymagają dużych nakładów finansowych i stać na nie tylko zamożnych. Czy to oznacza, że osoby dysponujące niewielkimi środkami finansowymi nie mogą inwestować w złoto? 

Odpowiedź brzmi - niekoniecznie. 

Mamy rozwinięty rynek handlu złotem z bogatą ofertą metali szlachetnych. Sztabkę lub monetę ze złota najwyższej próby można kupić już za kilkaset złotych. 

Dystrybutorzy oferują złoto inwestycyjne o różnych gramaturach, zaczynając od 1 grama w przypadku sztabek oraz 1/25 uncji w przypadku monet. Jeżeli będziemy co miesiąc kupować jednogramową sztabkę to w po 2,5 roku będziemy posiadać jedną uncję złota. Brzmi zachęcająco a nasz domowy budżet nawet nie odczuje tego wydatku. Rozłożenie zakupów w czasie ma tą zaletę, że nie kupimy wszystkiego złota po najwyższej lecz uśrednionej cenie. Ryzyko przepłacenia istnieje tylko przy jednorazowym zakupie większej ilości złota.

Zaletą inwestycji w małe sztabki lub monety jest jej płynność łatwiej sprzedać mniejszą ilość złota niż większą. Bez problemów można podzielić taki majątek w przypadku darowizny czy spadku.

Cena cenie nie równa

Ten sposób inwestowania ma jednak wadę. Kupując złoto bulionowe w małych sztabkach lub monetach płacimy wyższą cenę jednostkową za złoto niż gdybyśmy kupowali je w większych wyrobach menniczych. 

Na przykład sztabka inwestycyjna z mennicy Metalor próby 999,9 o wadze 1 grama kosztuje 321 zł, 2-gramowa – 604 zł oraz 10-gramowa - 2.730 zł (cennik Mennicy Mazovia z 8.11.2023). Przykład ten pokazuje, że cena złota, z którego wykonano jednogramową sztabkę jest o 17% wyższa od 10-gramowej. To sporo.

Do analogicznego wniosku dojdziemy analizując ofertę monet bulionowych. Na przykład Wiedeńscy Filharmonicy, moneta bulionowa o wadze 1/10 uncji trojańskiej kosztuje 963 zł lecz dla porównania moneta z tej serii o wadze 1 uncji kosztuje 8.425 zł. Cena dużej monety jest więc o 14% wyższa niż małej. Porównując ceny większych monet różnica jest zdecydowanie mniejsza, np. moneta Wiedeńscy Filharmonicy o wadze ½ uncji kosztuje 4.358 zł, co oznacza, że płacimy 8.716 zł za uncję złota. W tym przypadku cena kruszcu zawartego w półuncjowej monecie jest tyko o 3% wyższa niż w jednouncjowej. 

Optymalną inwestycją byłaby jednorazowa inwestycja w jedną uncję złota ale jeżeli dysponujemy mniejszym kapitałem to rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup monety o wadze 1/2 uncji.

A może złoto papierowe?

Fundusze ETC

Dysponując niewielkim kapitałem warto zainwestować w fundusze inwestycyjne notowane na giełdach. Przykładem jest fundusz złota typu ETC (Exchange Traded Commodity) Royal Mint ETCGLDRMAU, który jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Wartość tytułu uczestnictwa w funduszu odpowiada 1/100 ceny uncji złota spot z notowań na LME (London Metal Exchange) pomniejszonej o koszty obsługi funduszu. Złoto stanowiące zabezpieczenie aktywów funduszu, jest przechowywane w odpowiednio zabezpieczonym skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej i spełnia wymogi London Bullion Market Association (LBMA) w kategorii Good Delivery. Kurs rynkowy udziałów funduszu na GPW wynosi około 80 zł (dane z 8 listopada 2023 r.).

Fundusze ETF

Posiadacze niewielkich oszczędności mogą również inwestować za granicą w instrumenty finansowe. Na przykład fundusz typu ETF SPDR Gold Shares (GLD), notowany na New York Stock Exchange. Kurs udziału funduszu naśladuje rynkową cenę złota i wynosi 1/10 ceny rynkowej kruszcu minus koszty obsługi funduszu. Na przykład 9 listopada 2023 r. kurs GLD wynosił około 180 USD. Jest to kwota porównywalna do ceny niecałych 2 gramów złota.

Akcje producentów złota

Niewielkie kwoty można inwestować kupując akcje producentów złota. Ryzyko takiej inwestycji jest jednak większe niż nabywanie fizycznego złota, ponieważ w grę wchodzą czynniki związane z funkcjonowaniem kopalni. Może być to jakość zarządzania, prawidłowość oceny zasobów, czy ryzyko polityczne kraju, w którym funkcjonuje kopalnia.

Podsumowanie - Czy kupowanie złota za małe kwoty to dobry pomysł?

Pojęcie “małej kwoty” nie jest równoznaczne dla każdego. Bez względu, jakim kapitałem dysponujemy musimy zarządzać nim racjonalnie inwestując w złoto. Aby nie przepłacać należy wybierać większe wyroby mennicze, najlepiej o wadze co najmniej 5 gram w przypadku sztabek lub 1/2 uncji, gdy kupujemy złote monety bulionowe

Najlepiej inwestować według przyjętej strategii, której podstawą powinna być systematyczność. Wydając nawet niewielkie kwoty na zakup złota po kilkudziesięciu latach można stać się posiadaczem kruszcu o znacznej wartości. 

Jeśli chcesz kupić złoto osobiście, a nie online, zawsze możesz udać się do naszego biura, które znajduje się w następujących miastach w Polsce:

Nasz zespół z przyjemnością odpowie na Twoje pytania oraz pomoże wybrać odpowiednie produkty dopasowane do Twojego budżetu. 

pixel