2022-04-14

WOJNA NA UKRAINIE, A INWESTYCJA W ZŁOTO

WOJNA NA UKRAINIE, A INWESTYCJA W ZŁOTO

Jaki wpływ na cenę złota ma wojna na Ukrainie? Czy warto inwestować w złoto, gdy na Ukrainie nadal trwa wojna? Gdzie kupić złoto, aby uniknąć niemiłych niespodzianek? 3 ważne pytania zmieniliśmy w analizę sytuacji rynkowej oraz przydatny pakiet wskazówek. Przeczytaj nasz artykuł i zabezpiecz przyszłość swoją i swojej rodziny.

WOJNA NA UKRAINIE, A CENA ZŁOTA

Wojna w Ukrainie sprawiła, że już w pierwszych godzinach tego konfliktu ceny złota poszybowały w górę. Panika na rynku spowodowała, że już w drugim tygodniu marca cena uncji złota inwestycyjnego o próbie 999,9 przekroczyła psychologiczną barierę 2000 USD. To absolutnie rekordowy poziom. Nic w tym dziwnego, ponieważ wojna toczy się między dwoma największymi krajami w Europie, a z tygodnia na tydzień obserwujemy jej eskalację. Warto do tego dodać, że Ukraina jest jednym z największym eksporterów pszenicy na świecie, a Rosja to prawdziwy gigant na rynku energetycznym. Jest także potężnym producentem palladu, aluminium, niklu, platyny oraz złota.

Pośrednio w konflikt zaangażowane są kraje Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone, a udział Chin jest zakulisowy. Nie ulega jednak wątpliwości, że wojna na Ukrainie w wielu wymiarach ma wymiar światowy i zachwiała dotychczasową architekturą bezpieczeństwa całego świata. Cena złota w takich sytuacjach działa niczym barometr, ponieważ geopolityczne zawirowania praktycznie zawsze powodują zwiększony popyt na bezpieczne formy lokowania oszczędności.

Wzrost cen złota związany jest także z inflacją, która jest pokłosiem pandemii COVID-19 oraz innych czynników związanych z polityką wewnętrzną wielu krajów, w tym Polski. Należy jednak pamiętać, że wojna w Ukrainie jest głównym katalizatorem wzrostu cen złota i dalszego ryzyka inflacyjnego. Tym samym dochodzi do klasycznego sprzężenia zwrotnego. Jeśli dodamy do tego niskie oprocentowanie lokat bankowych, horrendalne ceny na rynku nieruchomości oraz perspektywę coraz niższej wartości nabywczej pieniądza, to wzrost cen złota był po prostu oczywisty. Pytanie brzmi, czy w sytuacji, gdy ceny poszły w górę, warto kupować złoto właśnie teraz?

CZY WARTO KUPOWAĆ ZŁOTO GDY NA UKRAINIE NADAL TRWA WOJNA?

Zacznijmy od tego, że sytuacja polityczna jest niepewna. Politycy, analitycy i wojskowi nie są w stanie przewidzieć, ile potrwa wojna na Ukrainie oraz czy Rosja nie będzie kontynuowała agresywnych działań wymierzonych przeciwko państwom bałtyckim oraz Polsce. W tej sytuacji inwestycja w złoto pomimo wzrostu cen jest jak najbardziej uzasadniona. Argumentów przemawiających za zakupem złota jest wiele.

8 NAJWAŻNIEJSZYCH ARGUMENTÓW „NA TAK”

 1. Złoto to najbezpieczniejsza forma lokowania kapitału (zwłaszcza w czasie wojny, kryzysu inflacyjnego oraz w tak zwanych niepewnych czasach).
 2. Sztabki złota oraz monety bulionowe z mennic posiadających akredytację LBMA (ang. London Bullion Market Association) można spieniężyć zawsze i wszędzie na całym świecie.
 3. Sztabki złota o zróżnicowanej gramaturze (od 1 do 1000 gramów) pozwalają bezpiecznie lokować oszczędności nie tylko najbogatszym, lecz praktycznie każdemu, kto posiada nadwyżki finansowe.
 4. W przypadku długotrwałego konfliktu, niepewnej sytuacji międzynarodowej oraz perspektyw nowej zimnej wojny prawdopodobny jest dalszy wzrost cen złota.
 5. Inflacja wojenna oraz powojenne ryzyko inflacyjne niosą ryzyko dalszego spadku wartości pieniądza drukowanego. Oznacza to, że pieniądze w naszych portfelach i kontach bankowych będą z każdym dniem traciły swoją moc nabywczą.
 6. Konsekwencją skomplikowanej sytuacji politycznej mogą być zaburzenia w przepływach bankowych oraz zatory finansowe uniemożliwiające wypłatę pieniędzy.
 7. Lokowanie oszczędności w nieruchomości na terytorium potencjalnie zagrożonym wojną jest obarczone ryzkiem inwestycyjnym.
 8. Nawet jeśli mamy do czynienia tylko z krótkotrwałym wzrostem popytu na złoto z powodu wojny na Ukrainie, to w najbliższym czasie duże znaczenie dla cen złota będą miały wysokie stopy kredytowe. Wszystko bowiem wskazuje na to, że minie sporo czasu, zanim wrócą one do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji oraz inflacyjnego tornado.

WOJNA NA UKRAINIE – GDZIE KUPIĆ ZŁOTO I JAKIE WYBRAĆ?

Wojna na Ukrainie nie zmienia żelaznych zasad dotyczących bezpiecznego zakupu złota. Dobra transakcja zależy przede wszystkim od wyboru mennicy oraz produktu. Na co zatem należy zwrócić uwagę planując zakup sztabek złota lub monet inwestycyjnych?

Warto wziąć pod uwagę dwa podstawowe kryteria:

 • Renoma mennicy – złoto warto kupić w mennicy, której wizytówką są pozytywne opinie klientów oraz współpraca ze znanymi i cieszącymi się zaufaniem na całym świecie dostawcami złota.
 • Tutaj przeczytasz opinie na temat MENNICY MAZOVIA. Pragniemy także dodać, że współpracujemy z największymi i najbardziej rozpoznawalnymi dostawcami złota na świecie, w tym z takimi mennicami jak Argor-Heraeus, PAMPPerth Mint czy Rand Refinery. W ostatnim czasie zostaliśmy autoryzowanym dystrybutorem szwajcarskiej rafinerii METALOR w Polsce.
 • Dostępność złota – warto zwrócić uwagę, czy złoto, które zamierzamy zakupić dostępne jest od ręki. Jeśli nie, to prawdopodobnie mennica nie dysponuje zasobami oraz nie stanowi dużego ogniwa w łańcuchu dostaw. Innymi słowy, brak szybkiej dostępności sztabek, czy monet inwestycyjnych nie najlepiej świadczy o wiarygodności mennicy.

W MENNICY MAZOVIA wyślemy do Ciebie złoto już w 24h. Sprawdź dostępność.

 CHCESZ ZAINWESTOWAĆ W ZŁOTO, ABY ZABEZPIECZYĆ PRZYSZŁOŚĆ SWOJĄ I SWOJEJ RODZINY?

Skontaktuj się z nami już dziś i ulokuj kapitał w szwajcarski symbol wiarygodności

Pozostajemy do Twojej dyspozycji:

+ 48 22 602 22 48 | info@mennicamazovia.pl

pixel