2023-07-31

Jakie srebrne monety bulionowe najlepiej kupić? Top 5 najpopularniejszych srebrnych monet

O srebrze

Srebro jest drugim, po złocie, istotnym metalem szlachetnym, którego znaczenie niezmiennie rośnie. Różne branże przemysłowe generują około połowy światowego zapotrzebowania na ten cenny surowiec. Srebro znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w urządzeniach elektronicznych, katalizatorach, łożyskach, akumulatorach, medycynie oraz fotografii. Znaczący udział w popycie na szary metal ma branża jubilerska.

Srebro – analogicznie, jak złoto - stanowi bezpieczne aktywo, najlepiej sprawdzające się w czasie kryzysu, kiedy papierowy pieniądz traci na wartości. Zapotrzebowanie na srebro inwestycyjne stanowi średnio 1/4 całkowitego popytu na ten kruszec. Inwestowanie w srebro pozwala uodpornić portfel przez niekorzystnymi zmianami na rynku finansowym. Inwestować można nabywając sztabki i monety inwestycyjne jak również w monety kolekcjonerskie. Należy jednak pamiętać, że na cenę srebra wpływają czynniki inne niż w przypadku złota, co wynika ze struktury popytu.

Co to są srebrne monety inwestycyjne?

Monety bulionowe, nazywane również monetami inwestycyjnymi, stanowią klasę aktywów, której wartość jest powiązana z bieżącymi cenami kruszcu. Są one najczęściej wykonane ze srebra próby 999. Jest to niemal czyste srebro. Niemniej jednak, ze względu na miękkość i w związku z tym podatność na odkształcenia, ścieranie oraz zarysowania, niektóre monety bulionowe są wykonywane ze stopów o niższej zawartości srebra, co zwiększa ich odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Unikalny design monet bulionowych

Większość monet bulionowych jest produkowana bez limitów ilościowych. W kontekście strategii inwestycyjnych, głównym celem zakupu monet bulionowych jest zabezpieczenie się przed potencjalnymi skutkami kryzysu gospodarczego lub osiągnięcie zysku w przypadku wzrostu notowań srebra.

Producenci tych monet przywiązują wielką wagę do estetyki ich wykonania, co ma bezpośredni wpływ na ich atrakcyjność oraz wartość rynkową. Wśród kolekcjonerów są tacy, którzy doceniają monety bulionowe o unikalnym wzornictwie o ograniczonej emisji, czy też te pochodzące z wcześniejszych roczników. Wszystkie wymienione elementy mogą dodatkowo podnosić wartość poszczególnych egzemplarzy monet bulionowych.

Jakie srebrne monety bulionowe kupować w dzisiejszych czasach?

Asortyment srebrnych monet bulionowych dostępnych na rynku jest niezwykle bogaty, co może stwarzać trudności w podjęciu decyzji o zakupie. Aby mieć jasność w kontekście inwestowania w srebrne monety, zaleca się skupienie uwagi na najbardziej renomowanych i rozpoznawalnych egzemplarzach. 

Amerykański Srebrny Orzeł - American Silver Eagle

Amerykański Srebrny Orzeł (American Silver Eagle) należy do najbardziej rozpoznawalnych srebrnych monet bulionowych w Stanach Zjednoczonych, znana i ceniona również na całym świecie. Moneta Amerykański Orzeł waży 1 uncję i jest bita ze srebra próby 999 w mennicy West Point Mint. Nominał monety wynosi 1 dolar amerykański.

Moneta symbolizuje siłę i stabilność Stanów Zjednoczonych oraz światowego rynku srebra. Design monety American Gold Eagle jest piękny i pełen symboliki. Awers monety przedstawia Statuę Wolności "Walking Liberty" z amerykańską flagą a na rewersie widnieje orzeł.

Wiedeńscy Filharmonicy - Wiener Philharmoniker

Srebrna moneta bulionowa Wiener Philharmoniker to niekwestionowany lider wśród europejskich monet, ceniony i popularny na całym świecie. Jej produkcję rozpoczęto w 2008 roku. Wartość nominalna filharmoników wynosi 1,50 euro. Moneta ma wagę 1 uncji i jest wykonana ze srebra próby 999,9, co oznacza, że zawiera 99,99% czystego kruszcu. Moneta jest prawnym środkiem płatniczym i posiada rządowe gwarancje jakości i autentyczności. 

Jak nazwa wskazuje moneta jest poświęcona słynnej Filharmonii Wiedeńskiej. Na awersie monety widnieją organy piszczałkowe. Natomiast na rewersie monety przedstawiono instrumenty wiedeńskiej orkiestry. 

Wiedeńscy Filharmonicy to pierwsza europejska srebrna moneta bulionowa wyemitowana w walucie euro i pierwsza moneta bulionowa pochodząca z kraju należącego do Unii Europejskiej. 

Moneta Wiedeńscy Filharmonicy jest łatwo rozpoznawalna wśród srebrnych monet, szeroko dostępna i płynna na rynku metali szlachetnych. Dzięki temu można ją sprzedać lub nabyć praktycznie w każdym miejscu na świecie.

Kanadyjski Srebrny Liść Klonowy - Canadian Silver Maple Leaf 

Kanadyjski Srebrny Liść Klonowy jest to moneta bulionowa wprowadzona w 1988 roku przez Royal Canadian Mint (Kanadyjską Mennicę Królewską).

Moneta jest wykonana ze srebra próby 999,9 i waży 1 uncję. Canadian Maple Leaf posiada wartość nominalną 1 dolar kanadyjski i jest legalnym środkiem płatniczym. 

Awers monety przedstawia wizerunek brytyjskiego monarchy, zaś rewers zdobi liść klonowy, będący jednym z symboli Kanady. Kanadyjski Liść Klonowy cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów na całym świecie, znajdując się w gronie najczęściej wybieranych monet bulionowych.

Kanadyjski Liść Klonowy jest bezpiecznym rodzajem inwestycji kapitałowej, dzięki rządowej gwarancji czystości kruszcu oraz wagi. 

Australijski Srebrny Kangur - Australian Silver Kangaroo 

Jest to australijska moneta bulionowa, produkowana przez prestiżową mennicę Perth Mint. Wprowadzona została na rynek w 1993 roku i od tamtej pory cieszy się dużą popularnością, stając się jednocześnie jednym z symboli Australii.

Australijski Kangur jest bity z najwyższej próby srebra 999,9 i ma wagę 1 uncji. Nominał monety wynosi 1 dolar australijski i jest ona pełnoprawnym środkiem płatniczym w Australii.

Na awersie monety widnieje wizerunek brytyjskiego monarchy. Natomiast rewers monety przedstawia wizerunek kangura, który jest zmieniany co rok a więc może być przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów.

Srebrny Krugerrand

Krugerrand ze złota produkowany przez Rand Refinery w Południowej Afryce należy do najpopularniejszych spośród monet bulionowych na świecie. Powodzeniem cieszy się również jest młodsza jednouncjowa siostra - Krugerrand wykonany ze srebra próby 999. Jego produkcję rozpoczęto w 2017 roku z okazji 50 rocznicy narodzin złotego Krugerranda. Moneta posiada nominał 1 rand i jest prawnym środkiem płatniczym w Południowej Afryce. 

Nazwa Krugerrand pochodzi od nazwiska narodowego bohatera Republiki Południowej Afryki, Paula Krugera, za którego panowania odkryto w RPA bogate złoża złota. Natomiast „rand” jest to nazwa południowoafrykańskiej waluty. Awers monety przedstawia wizerunek Krugera a na rewersie znajduje się żyjąca w Południowej Afryce, nadzwyczaj szybka, gazela springbok. 

Srebrna Britannia

Srebrne monety Britannia stanowią wyjątkową kolekcję brytyjskich monet kruszcowych, emitowanych od 1997 roku przez Mennicę Królewską (Royal Mint). Są one wykonane ze srebra próby 999 a każda waży 1 uncję i posiada nominał 2 funty brytyjskie.

Historia monety i jej nazwa sięgają czasów najazdu Rzymian na Wyspy Brytyjskie, kiedy to powstała prowincja o nazwie Britannia. Po wycofaniu się Rzymian, symbolem waleczności i odwagi mieszkańców Wysp Brytyjskich stała się dumna postać Britanni.

Na awersie monety jest przedstawiona postać brytyjskiego monarchy - dotychczas był to wizerunek Królowej Elżbiety II a obecnie bite są monety na cześć Króla Karola III.

Rewers monety przedstawia postać Britanni, jednak jej projekt zmienia się w zależności od roku produkcji monety oraz linie promieniste zwiększające bezpieczeństwo zakupu.

Jak kupować srebrne monety bulionowe?

Decydując się na zakup srebrnych monet bulionowych najlepiej jest wybierać standardowe monety o wadze jednej uncji trojańskiej, co pozwala uzyskać optymalną cenę. Kupując srebrną monetę bulionową warto zastanowić się, czy będzie na nią popyt. 

Na cenę sprzedaży monety bulionowej składa się cena srebra, koszt wykonania monety, spedycji, ubezpieczenie i marża dystrybutora i podatek VAT w wysokości 23%. Niemniej istotną rolę odgrywa estetyka i wygląd i stan monety. 

Warto kupować monety w zestawach. Dzięki temu można obniżyć cenę jednostkową monety. Nie jest to duży wydatek, bowiem cena srebra jest średnio 60-80 razy niższa niż cena złota, nazywamy to gold/silver ratio.

Uwaga na oszustwa

Na rynku działają oszuści oferujący fałszywe monety o zaniżonej wartości. Można paść ich ofiarą kupując monety z niepewnych źródeł, na aukcjach, w nieznanych sklepach internetowych lub u przypadkowo spotkanych handlarzy. Fałszerstwa mogą mieć różne formy takie, jak zaniżenie próby, uszczuplenie wagi czy przedstawienie sfałszowanego certyfikatu autentyczności. Inwestor winien upewnić się, że kupowane przez niego srebro jest autentyczne i posiada niezbędne certyfikaty potwierdzające jego autentyczność. Należy zwracać uwagę na monety sprzedawane przez serwisy internetowe. Najbezpieczniej jest kupić srebrne monety bulionowe wyprodukowane przez renomowane mennice, sprzedawane przez rzetelnych dystrybutorów. 

Mennica Mazovia oferuje wyroby z metali szlachetnych w oddziałach stacjonarnych i poprzez internetowy serwis transakcyjny. 

Podsumowanie

Srebrne monety są nie tylko wartościowe ale również piękne a ich zakup jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie oszczędności przed skutkami kryzysu w gospodarce i na rynkach finansowych. Zakup monet bulionowych zawsze będzie racjonalną decyzją, która zapewni stabilność finansową. 

Zakupów srebrnych monet możesz dokonać online, albo udać się do naszego biura, które znajduje się w następujących miastach w Polsce:

pixel