2024-01-25

Czym jest technologia Bullion DNA? Jak sprawdzić autentyczność Kanadyjskiego Liścia Klonowego

Problem podróbek złotych i srebrnych monet bulionowych

Fałszerstwa monet bulionowych ze złota, srebra, platyny i palladu stanowią poważny problem dla rynku inwestycji w metale szlachetne. Fałszerze używają zaawansowanych technik, aby stworzyć podróbki monet z kruszcu, które są trudne do odróżnienia od oryginałów. Złote monety mają szczególnie wysoką wartość, co sprawia, że są one atrakcyjnym celem dla fałszerzy. Zakup podrabianych monet oznacza stratę kapitału dla inwestorów, którzy nie potrafią poznać odróżnić fałszywek od prawdziwych monet. Dlatego ważne jest aby przed dokonaniem zakupu dokładnie zbadać i poznać monetę, którą nam ktoś oferuje. W szczególności ryzyko oszustwa jest wysokie, jeżeli kupujemy monety z nieznanego źródła.

Zabezpieczenia cennych monet

Mennice dysponują dziś zabezpieczeniami monet i sztabek wykorzystującymi nowoczesne technologie. Niektóre monety, takie jak Krugerrand , mają względnie prosty wygląd ale nawet i w ich przypadku niełatwo jest dokonać fałszerstwa. Amerykański Orzeł , Panda Chińska czy Wiedeńscy Filharmonicy , zawierają większą liczbę precyzyjnie wykonanych detali, dzięki czemu można je uznać za dobrze zabezpieczone.

Zabezpieczenia te zostały opracowane z myślą o precyzyjnej walidacji monet i sztabek, umożliwiając inwestorom i kolekcjonerom dokonywanie transakcji aby mieli pewność, że kupują oryginalny a nie fałszywy produkt menniczy, jako inwestycję o długim horyzoncie czasu. 

W celu weryfikacji autentyczności monet wykorzystuje się m.in. badanie oparte na fluorescencji rentgenowskiej. W tej zaawansowanej technologicznie metodzie aby sprawdzić złote monety lub sztabki wystawia się je na działanie promieniowania rentgenowskiego, co pozwala w prostych krokach wykryć, czy mamy do czynienia z oryginałem. Fałszerstwa wielu monet utrudnia również ząbkowany rant. Inaczej jest w przypadku Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej, która wprowadziła najbardziej zaawansowane techniczne rozwiązanie.

Jedne z najbardziej zaawansowanych metod zabezpieczenia opracowała Kanadyjska Mennica Królewska, dzięki czemu inwestowanie w jej monety jest nadzwyczaj bezpieczne.

Kanadyjski Liść Klonu - bezpieczna inwestycja

Royal Canadian Mint , czyli Kanadyjska Mennica Królewska jest czołowym producentem monet i sztabek z metali szlachetnych. Jej flagowa moneta Canadian Maple Leaf" („Kanadyjski Liść Klonowy”) jest wykonana ze złota próby 9999 (tzw. cztery dziewiątki). Mennica produkuje również popularne srebrne Kanadyjskie Liście Klonowe próby 9999 a także monety z platyny o czystości 9995. Awers każdej monety przedstawia wizerunek brytyjskiego monarchy a rewers wizerunek liścia klonowego, będącego symbolem Kanady. Wartość nominalna złotej monety o wadze 1 uncji wynosi 50 a srebrnej 5 dolarów kanadyjskich.

Moneta Kanadyjski Liść Klonowy należy do najlepiej zabezpieczonych na świecie, dzięki czemu inwestor dokonujący lokaty kapitału ma pewność, co do jej autentyczności. Są to następujące zabezpieczenia: 

  • promieniowe linie rozciągające się na powierzchni monety, precyzyjnie obrobione z dokładnością do mikronów, tworzą wzór załamujący światło;
  • mikro-oznaczenia wykonane przy użyciu lasera z detalami widocznymi tylko w powiększeniu;
  • cyfrowa nieniszcząca aktywacja według technologii BULLION DNA™. 

Czym jest technologia BULLION DNA?

Jest to prawnie zastrzeżona metoda zabezpieczenia przed fałszerstwami monet z kruszcu opracowana wspólnie przez Kanadyjską Mennicę Królewską i firmę EDGYN SAS w oparciu o technologię Signoptic®. Zapewnia ona solidne dodatkowe zabezpieczenie jednych z najpopularniejszych srebrnych i złotych monet na świecie. 

Technologia BULLION DNA jest stosowana dla wszystkich monet Kanadyjski Liść Klonowy o wadze 1 oz – wybitych w 2014 roku i później w przypadku monet złotych oraz wybitych w 2015 roku i później - monet srebrnych. Technologia pozwala precyzyjne sprawdzić autentyczność złotych i srebrnych monet dając inwestorowi pewność, że dana moneta jest oryginalna, co podnosi jej wartość inwestycyjną. Dzięki technologii BULLION DNA monety Royal Canadian Mint należą najbezpieczniejszych monet bulionowych na świecie. Metoda ta nie ma zastosowania do innych monet ani sztabek złota i srebra z kanadyjskiej mennicy.

Proces zabezpieczania monet BULLION DNA

Na matrycy do wybijania monet graweruje się miniaturowy teksturowy obraz liścia klonu. Po wybiciu na rewersie monety powstaje niemożliwy do podrobienia unikalny wzór, będący znakiem zabezpieczającym, który zawiera zaszyfrowany kod, stanowiący niejako odpowiednik podpisu. W procesie nieniszczącej aktywacji unikalny wizerunek liścia zostaje rejestrowany i zakodowany w postaci cyfrowej w bezpiecznej bazie danych mennicy.

Weryfikacja autentyczności monet - Bullion DNA Reader

Dzięki prostemu, 3-etapowemu procesowi dealer może natychmiastowo zweryfikować autentyczność monety w obecności klienta. W tym celu wykorzystuje się dedykowany czytnik Bullion DNA Reader podłączony do komputera z zainstalowaną aplikacją zawierającą bazę danych o wyemitowanych monetach przez Royal Canadian Mint. Pierwsze kroki weryfikacji polegają na umieszczeniu badanego przedmiotu w czytniku i wybraniu roku jego produkcji. Następnie po odpowiednim ustawieniu monety wykonuje się cyfrowy obraz o wysokiej rozdzielczości znaku zabezpieczającego. Aplikacja dopasowuje poddany do analizy obraz do wzoru znajdującego się w bazie danych i informuje, czy moneta jest faktycznie zarejestrowana w Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej. Jest to najbardziej wiarygodny sposób sprawdzania autentyczności złotych i srebrnych monet z wizerunkiem liścia klonu.

Podsumowanie

Technologia BULLION DNA™ ma wiele zalet w porównaniu z innymi sposobami zabezpieczenia monet, takimi jak hologramy, mikroteksty czy znaki wodne. Po pierwsze, zabezpieczenie w postaci kilkumilimetrowego teksturowanego liścia klonu jest bardzo małe więc nie wpływa na wygląd i estetykę monety. Po drugie, takie zabezpieczenie jest trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne czy termiczne. Po trzecie jest niemożliwe aby je skopiować ani sfałszować, ponieważ kod jest unikalny dla każdej monety i generowany losowo. Po czwarte, wykonanie zabezpieczenia jest tanie i łatwe w produkcji, co nie powoduje podwyższenia ceny monet. Po piąte, Technologia BULLION DNA jest nieinwazyjna, co oznacza, że nie narusza fizycznie i chemicznie monety.

pixel