2023-06-28

Jak wyczyścić złoto? Profesjonalne i domowe sposoby czyszczenia złota

Dlaczego złoto pokrywa się nalotem?

Czyste złoto jako metal szlachetny utrzymuje swój naturalny kolor przez długi czas i nie ulega znaczącym zmianom w wyglądzie. Jednak biżuteria jest wykonana z niższej próby złota. Jest to stop kruszcu z innymi metalami, np. palladem, srebrem a także metalami nieszlachetnymi, jak miedź czy cynk. Na metalach narażonych na dzialania czynników atmosferycznych i chemicznych powstają produkty reakcji chemicznej i powierzchnia wyrobu jubilerskiego pokrywa się patyną. W zależności od rodzaju złota, czasu, temperatury, oddziaływania czynników, patyna przybiera różne kolory i grubości a na stopach złota może mieć kolor brązowy lub czarny.

Patyna jest zazwyczaj mile widziana przez numizmatyków, ponieważ dodaje monetom uroku. Może być ona znakiem świadczącym o autentyczności kruszcu i chronić je przed postępującymi procesami korozji. 

Jednak trudno zaakceptować patynę na złotej biżuterii. Jeżeli już nasze precjoza pokryły się nalotem musimy wiedzieć, jak je prawidłowo usunąć.

Jak wyczyścić złoto?

Czyszczenie złota domowymi sposobami

Nie jest to skomplikowany proces ale wymaga zachowania dużej ostrożności. Poznajmy kilka sposobów przywracania blasku złotym precjozom.

  1. Czyszczenie złota płynem do mycia naczyń. Do naczynia z ciepłą wodą, dodaj płynu do mycia naczyń, ewentualnie płynnego mydła. Umieść w nim złote przedmioty na 15-20 minut. Po namoczeniu delikatnie wyczyść złoto miękką szczoteczką do mycia zębów. Następnie opłucz złoto pod bieżącą wodą i osusz je za pomocą miękkiej ściereczki. 
  2. Czyszczenie złota sodą oczyszczoną.Przygotuj roztwór sody oczyszczonej i soli z ciepłą wodą w misce wyłożonej folią aluminiową. Włóż do roztworu biżuterię na około pół godziny. Następnie delikatnie wyszoruj zabrudzoną biżuterię miękką szczoteczką, opłucz w bieżącej wodzie i osusz używając miękkiej ściereczki. Soda oczyszczona może być zastąpiona proszkiem do pieczenia. 
  3. Czyszczenie złota pastą do zębów. Do czyszczenia biżuterii należy używać zwykłej pasty bez drobinek ani węgla aktywowanego. Do szorowania zastosuj miękką szczoteczkę. Do pasty można dodać sody oczyszczonej. 
  4. Czyszczenie złota sokiem z cytryny. Zaśniedziałe złoto zanurz na kilka godzin w soku z cytryny. Następnie zabrudzone miejsca wyszoruj szczoteczką z miękkim włosiem. Opłucz w bieżącej wodzie a do osuszenia użyj miękkiej ściereczki. W podobny sposób możesz oczyścić złoto w denaturacie.

Tymi metodami możesz wyczyścić złote kolczyki, złoty pierścionek czy pozłacane sztućce nadając im piękny wygląd. W domu możesz również wyczyścić złoty łańcuszek otrzymany w prezencie z okazji Pierwszej Komunii Świętej, który wiele lat leżał w szufladzie.

Domowe sposoby na czyszczenie złota nie sprawdzą się w przypadku białego złota. Jest ono bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli białe złoto straci blask należy poddać je rodowaniu w profesjonalnym salonie jubilerskim. Naniesienie cienkiej warstwy rodu na powierzchnię przywróci mu blask a Twoja ulubiona biżuteria będzie wyglądała, jak nowa.

Czyszczenie złota metodami specjalistycznymi

Opisane powyżej domowe sposoby czyszczenia złota nie będą skuteczne przy dużych nalotach. Jeżeli nie wiesz, czym wyczyścić złotą biżuterię a chciałabyś to zrobić samodzielnie, kup odpowiedni środek do wyrobów z metali szlachetnych. Na rynku jest duży wybór tego rodzaju preparatów. Zanim go użyjesz sprawdź w opisie produktu, czy nie zniszczy kamieni osadzonych w Twojej biżuterii. 

Specjalistycznym urządzeniem do czyszczenia biżuterii wykonanej z metali szlachetnych jest myjka ultradźwiękowa wykorzystująca zjawisko kawitacji. Ultradźwięki wnikają we wszelkie zakamarki przedmiotu, nie pozostawiając żadnych niedoczyszczonych miejsc. W myjce nie należy czyścić biżuterii z perłami. Ceny takich urządzeń rozpoczynają się od 270 zł.

Na co uważać podczas czyszczenia złota?

Decydując się na wybór jednego z domowych sposobów czyszczenia złota należy mieć na uwadze poniższe zasady.

  • Pamiętaj, że czyszczenie złotej biżuterii wymaga ostrożności aby nie narazić jej na uszkodzenia mechaniczne. Nie wywieraj dużego nacisku ani nie używaj ostrych, twardych szczoteczek, ponieważ możesz porysować powierzchnię wyrobu jubilerskiego.
  • Nie czyść złota przy użyciu agresywnych środków chemicznych o nieznanym Ci działaniu na metale szlachetne. Mogą one uszkodzić lub usunąć powłokę ochronną z rodu, co prowadzi do trwałego zmatowienia i utraty blasku biżuterii.
  • Jeżeli złoty wyrób, np. pierścionek, posiada kamienie szlachetne lub półszlachetne, upewnij się, że dana metoda czyszczenia jest bezpieczna. Niektóre delikatne kamienie, takie jak perły czy opale, mogą ulec uszkodzeniu podczas czyszczenia.

Pamiętaj, że regularne czyszczenie i polerowanie złota pomaga utrzymać niezmiennie jego połysk przez wiele lat.

Jak powinna być przechowywana złota biżuteria?

Złoto reaguje z niektórymi substancjami chemicznymi, co może prowadzić do czernienia lub utraty połysku. Unikaj kontaktu biżuterii ze związkami siarki, chloru i amoniaku, które mogą występować w środowisku domowym, takich jak wysokoskoncentrowane detergenty, kosmetyki lub środki czystości.

Złoto jest wrażliwe na wilgoć, która może przyczynić się do powstawania plam i zaczernienia. Przechowuj więc biżuterię w suchym miejscu. Możesz rozważyć zakup specjalnych pojemników czy etui, które zapewniają suche środowisko.

Złoto jest stosunkowo miękkim metalem, który może być podatny na zarysowania i ścieranie. Aby uniknąć utraty połysku, przechowuj biżuterię oddzielnie od innych metalowych przedmiotów, które mogą je zarysować. Na naszym blogu poświęciliśmy cały artykuł o tym jak poprawnie przechowywać złoto, znajdziesz go tutaj.

Czyszczenie złota - podsumowanie

Jak widzisz, można łatwo wyczyścić złoto domowymi sposobami. Jednak są one skuteczne przy stosunkowo niskich zabrudzeniach. Aby nie dopuścić do zaczernienia złota należy je przechowywać w odpowiednich warunkach oraz co pewien czas czyścić i polerować. Gdy wykonujesz prace domowe, szczególnie kiedy masz kontakt z agresywnymi detergentami chemicznymi - zdejmij biżuterię. 

Jeżeli nie wiesz, jak i czym czyścić złoto lub posiadasz wysokiej wartości biżuterię i obawiasz się, że możesz ją uszkodzić przekaż ją do czyszczenia w profesjonalnym salonie jubilerskim.

pixel