2023-04-18

Złoto na prezent. Wybrać monetę czy sztabkę? Zobacz jak dobrać złoto do różnych okazji!

Dlaczego na prezent warto kupić złoto?

Złoto jest odwieczną ostoją bogactwa, luksusu i wyróżnia się niezwykłymi walorami estetycznymi. Królewski metal, pomaga przetrwać trudne czasy, inflację, wojnę. Jest ono przedmiotem pożądania ludzi na całym świecie bez względu na system społeczno-ekonomiczny, w którym żyją i filozofię życiową. Prezent w postaci złota świadczy o szacunku, uznaniu i miłości wobec obdarowanej osoby a także o dobrym guście. Złoto inwestycyjne w postaci sztabek, monet czy biżuterii można jest idealnym prezentem na ślub, chrzest czy komunię świętą. Może być ono odpowiednim prezentem również na mniej uroczyste okazje, jak jubileusz lub urodziny. 

Już w przeszłości darowano w prezencie złoto 

Na przestrzeni wieków, złoto należało do najcenniejszych dóbr i było powszechnie używane jako środek płatniczy. Darowanie złota potomnym było formą przekazywania majątku z pokolenia na pokolenie. Złoto darowali władcy poddanym w dowód uznania szczególnych zasług. W niektórych kulturach złoto było i jest dalej traktowane jako amulet lub talizman, który ma chronić przed złem. W Indiach od wieków uświęconą tradycją jest obdarowywanie złotem osób bliskich przy różnych okazjach, ponieważ wierzy się, że przynosi ono szczęście. Podczas ślubu panna młoda jest dosłownie obsypywana złotem, co ma ją zabezpieczyć materialnie na wypadek rozwodu.

Co na prezent - moneta czy sztabka?

Zarówno sztabki jak również monety bulionowe nadają się na prezent dla bliskiej osoby. Dobrym pomysłem na prezent dla kogoś, kto interesuje się inwestowaniem, jest zakup sztabki złota. W sprzedaży są sztabki z kruszcu najwyższej próby 9999 o ciężarze od 1g do 1000 g. Każda sztabka złota jest dobrą formą lokaty kapitału i może przynieść z czasem zysk.

Cennym prezentem mogą być złote monety bulionowe lub kolekcjonerskie. Jedne i drugie są starannie zaprojektowane i estetycznie wykonane. Monety bulionowe są wykonane zazwyczaj ze złota najwyższej próby i posiadają wartość inwestycyjną a ich produkcja jest nielimitowana. Natomiast monety kolekcjonerskie, bite w niewielkich seriach, zadowolą osoby interesujące się numizmatyką. Pamiętaj, że kosztują one znacznie więcej niż monety bulionowe. Ostatecznie, warto zwrócić uwagę na estetykę i prezentację monety. Niektóre monety bulionowe są również produkowane w wersji specjalnej (proof), o podwyższonej jakości wykonania i w limitowanych emisjach. Ich ceny są wyższe niż zwykłych monet bulionowych ze względu na lepszą jakość wykonania i wartość kolekcjonerską. Zapakowane w estetyczne futerały nadają się na cenny prezent.

Każda moneta i sztabka złota sprzedawana przez oficjalnie działających sprzedawców metali szlachetnych posiada certyfikat autentyczności. Oryginalność upominku można również sprawdzić samodzielnie metodami opisanymi w naszym artykule “Autentyczność złota – jak sprawdzić?”. 

A może wybrać na prezent biżuterię? Jest to ryzykowne, ponieważ można nie trafić w gust. Ponadto biżuteria nie ma walorów inwestycyjnych tylko estetyczne i sentymentalne. 

Mówiąc o walorach złota, jako prezentu należy wspomnieć o srebrze. Udanym prezentem może być srebrna sztabka lub moneta

Złoto na chrzest dziecka

Wybór prezentu na chrzest może być trudnym zadaniem dla rodziców chrzestnych, którzy chcieliby znaleźć coś, co będzie odpowiednie dla dziecka i odpowiadać duchowi celebracji pierwszego sakramentu. Spośród licznych możliwości dobrym pomysłem będzie zakup złota. Podarowane noworodkowi z okazji chrztu złote sztabki lub monety będą wyjątkową pamiątką a jednocześnie świetną inwestycją na całe życie. Kiedy chrześniak dorośnie może przerobić złoto z postaci sztabki na ślubne obrączki.

Złoto na komunię świętą

Podarować kopertę z banknotami czy gadżet to częsty dylemat rodziców chrzestnych. Pieniądze prawdopodobnie zostaną wydane a gadżety zużyją się po kilku latach. A kupić na chrzest złoty łańcuszek z medalikiem? Ma on przede wszystkim wartość religijną, ale nie inwestycyjną. Na idealny prezent bardziej nadaje się złota moneta lub sztabka z wygrawerowaną dedykacją. Wprawdzie kilkuletnie dziecko nie będzie w stanie ocenić wartości takiego prezentu, jednak w przyszłości, gdy już jako dorosła osoba sprawdzi jego cechy, to dojdzie do wniosku, że w postaci kruszcu otrzymało coś wyjątkowego i cennego. Taki piękny prezent na przestrzeni lat będzie miłym wspomnieniem doniosłej uroczystości komunijnej. 

Złoto dla młodej pary

Jeśli jednak szukasz pomysłu na oryginalny prezent dla młodożeńców, pomyśl o zakupie fizycznego złota. Twój prezent będzie trwały i zawsze posiadał wartość w przeciwieństwie do pieniędzy i różnych rzeczy, jakie przyniosą goście. Sztabka lub moneta bulionowa pozytywnie zaskoczy i wzbudzi zachwyt młodej pary, rodziny i gości. Złoty prezent olśni młodą parę stylową elegancją, wyrafinowanym wzornictwem i perfekcją wykonania. Oprócz wartości materialnej, złoto będzie w przyszłości stanowić wyjątkową pamiątkę i wartość sentymentalną. Rok produkcji wybity na monecie będzie przypominać o dacie zawarcia związku małżeńskiego. Otrzymane złoto będzie dla małżeństwa również lokatą kapitału na nową drogę życia. 

A może otrzymany prezent zainspiruje młodą parę do inwestowania na rynku złota. Kupując regularnie nawet niewielkie ilości kruszcu przez kilkadziesiąt lat można zgromadzić bogactwo, które pozwoli zapewnić bliskiej osobie godną egzystencję podczas złotej jesieni życia.

Złoto można również ofiarować bliskim przy innych okazjach. Kupując rodzicom na prezent sztabkę złota w rocznicę ślubu sprawimy im wielką przyjemność. Taką okazją mogą być złote gody. 

Jak zapakować złoto na prezent?

Złoto jest szczególnym podarunkiem i cenną pamiątką więc wymaga odpowiedniej oprawy. Opakowanie złota jest równie ważne, co sam prezent. Moneta lub sztabka zapakowana w estetyczny futerał z dedykacją wzbudzi zachwyt u osoby, której jest przekazywany prezent. Będzie on stanowił cenną pamiątkę rodową przez całe życie.

Podsumowanie

Zakup monety lub sztabki złota na prezent wiąże się ze znacznym wydatkiem finansowym. Wiele osób zastanawia się: gdzie kupić tanie złoto w Warszawie? Ceny kruszcu zależą od jego notowań i kursu złotego wobec dolara. Mogą się różnić wysokością marży. Poszukując prezentu warto zapoznać się z ofertą Mennicy Mazovia, która pomoże w wyborze prezentu.

pixel