Srebrna moneta: 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza 10zł 1 uncja 24h Produkt Kolekcjonerski
Nakład wynoszący do 10 000 sztuk.
Moneta wykonana z czystego srebra próby 999 o gramaturze jednej uncji trojańskiej.
31 lipca 1853 roku salę operacyjną lwowskiego szpitala oświetliło światło lampy naftowej wynalezionej przez aptekarza Ignacego Łukasiewicza i wykonanej przez blacharza Adama Bratkowskiego. Była to pierwsza publiczna próba jej użycia. Rewolucyjna była nie sama lampa, ale zastosowanie nafty do jej opalania, uzyskanej w wyniku destylacji (destylacja frakcyjna) ropy naftowej. Osiągnięcie to zostało potwierdzone 2 grudnia 1853 roku patentem Austriackiego Urzędu Patentowego. Został on wydany na dwa nazwiska: Łukasiewicza i jego wspólnika Jana Zeha.
Oprócz odkrycia sposobu uzyskania nafty i wynalezienia lampy naftowej Łukasiewicz – jeszcze jako pracownik lwowskiej apteki Pod Złotą Gwiazdą – opracował metodę uzyskiwania preparatu aptecznego Oleum Petrae album, będącego oczyszczoną ropą naftową wykorzystywaną do celów leczniczych. Specyfik ten nie sprostał jednak zagranicznej konkurencji. Zmusiło to Łukasiewicza i jego wspólnika Zeha do poszukiwań nowych zastosowań ropy naftowej. Jej oczyszczenie i uzyskanie nafty dało początek przemysłowi naftowemu.
Poczynania Łukasiewicza nie były nastawione na maksymalizację zysków. Według niego ropa to „bogactwo kraju, (…) dobrobyt i pomyślność mieszkańców, (…) nowe źródło zarobków dla biednego ludu i nowa gałąź przemysłu, która obficie zrodzi owoce”.
Wynalazki Łukasiewicza, organizacja wydobycia i przetwórstwa ropy, jego praca, a także osobowość zyskały uznanie potomnych i stawiają go w gronie czołowych polskich wynalazców oraz społeczników okresu zaborów.
Na rewersie monety znajdują się wizerunek Ignacego Łukasiewicza, domniemany prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce.
Awers przedstawia wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w; poniżej napis: 10 ZŁ, 2022, półkolem od lewej strony ku górze napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA.
Dodatkowe informacje
-
Ze względu na sprzedaż towarów, których wartość zależy od notowań giełdowych, zamówienie powinno zostać opłacone w przeciągu 24 godzin od momentu złożenia zamówienia. W przeciwnym razie, zamówienie może zostać poddane rekalkulacji.
-
Niektóre monety sprzedawane w sklepie mogą się nieznacznie różnić rocznikiem lub wzorem od prezentowanych na zdjęciach ze względu na obecne stany magazynowe. Niezmienna jednak pozostaje gramatura oraz zawartość kruszcu w produkcie.
-
Niektóre sztabki złota sprzedawane w sklepie mają przypisanych kilku producentów. Oznacza to, że po złożeniu zamówienia mennica samodzielnie decyduje o wyborze producenta. W przypadku zainteresowania sztabkami od określonych producentów, prosimy o kontakt z mennicą.