NBP

( ilość produktów: 4 )
Waga

Rola Narodowego Banku Polskiego jako emitenta monet kolekcjonerskich

Narodowy Bank Polski pełni rolę emitenta monet i banknotów kolekcjonerskich. Ich emisje mają na celu uhonorowanie ważnych postaci, wydarzeń historycznych, kulturowych, sportowych, społecznych, rocznic, jubileuszy oraz przyrody. Wartości kolekcjonerskie NBP stanowią wyjątkowe dzieła sztuki, charakteryzujące się harmonijnym połączeniem estetyki formy, głęboką treścią oraz doskonałą jakością wykonania, co przyczynia się do rozwijania pasji i zainteresowań wśród kolekcjonerów.

Produkcję monet powierzono Mennicy Polskiej S.A., natomiast banknoty są wytwarzane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A.

Elementy grafiki na monetach kolekcjonerskich

Grafika stosowana na wyrobach kolekcjonerskich pełni istotną rolę, nadając im estetyczny i artystyczny charakter, co przyciąga uwagę wymagających kolekcjonerów. Monety i banknoty kolekcjonerskie znacznie różnią się od tych obiegowych, ponieważ emitowane są w ograniczonych nakładach i prezentują unikatowe wzory związane z celem i tematyką danej emisji.

Monety wykonane z metali szlachetnych są oznakowane próbą, która określa zawartość czystego kruszcu w ich składzie. Dodatkowo każda moneta i banknot kolekcjonerski musi zawierać obligatoryjne następujące elementy: nominał, godło Rzeczypospolitej Polskiej przedstawione w postaci wizerunku orła, napis "Rzeczpospolita Polska" oraz rok emisji.

Monety dostępne dla każdego

Wyroby kolekcjonerskie NBP są dostępne zarówno dla numizmatyków, jak również szerokiego grona odbiorców. Narodowy Bank Polski sprzedaje monety i banknoty poprzez swoje oddziały zlokalizowane na terenie całego kraju, internetową platformę transakcyjną i dystrybutorów, do których należy również Mennica Mazovia. W przypadku nadzwyczaj atrakcyjnych ofert popyt znacznie przewyższa podaż.

Gwarancja autentyczności

Bezpieczeństwo inwestycji jest kluczowe na rynku kolekcjonerskim, na które należy zwracać szczególną uwagę. W tym przypadku najwyższy poziom bezpieczeństwa autentyczności monet i banknotów gwarantuje Narodowy Bank Polski. Każdy z produktów kolekcjonerskich jest sprzedawany z towarzyszącym mu certyfikatem autentyczności.

Materiały i techniki mennicze

Monety kolekcjonerskie są wytwarzane ze złota próby 900 lub 999,9 oraz srebra 925 lub 999. W procesie bicia monet zazwyczaj wykorzystuje się stempel lustrzany, który nadaje im wyjątkowy wygląd. Narodowy Bank Polski emituje również monety wykonane ze stopów metali nieszlachetnych – miedzi, niklu, aluminium. Natomiast banknoty kolekcjonerskie są wykonane z papieru lub na osnowie polimerowej.

Wartość artystyczna i numizmatyczna monet kolekcjonerskich

Monety kolekcjonerskie NBP są wyjątkowymi dziełami sztuki, które łączą w sobie piękno formy, bogactwo treści i wysoką jakość wykonania. Artystyczny projekt i precyzyjne wykonanie mają wpływ na odbiór monet przez miłośników numizmatyki. Elementami niektórych monet, które dodają im nadzwyczajnych walorów estetycznych są m.in. kawałki bursztynu. Unikalną urodę nadają monetom również obrazy hologramowe i nadruki naniesione techniką tampondruku. 

Monety jako środek płatniczy

Monety kolekcjonerskie a także banknoty kolekcjonerskie, emitowane przez Narodowy Bank Polski, posiadają status prawnego środka płatniczego w Polsce. Jednak ze względu na wartość artystyczną i numizmatyczną nie są przeznaczone do obiegu. Ich cena rynkowa jest znacznie wyższa niż nominał. Nie używa się ich więc do płatności w transakcjach handlowych. 

Plan emisyjny

Narodowy Bank Polski emituje monety i banknoty kolekcjonerskie w limitowanych, jednorazowych lub powtarzających się nakładach. Podstawą każdej emisji jest plan emisyjny, opublikowany na stronie internetowej NBP, który zawiera: nazwę monety, materiał, próbę kruszcu, wymiary, masę, nakład, rodzaj stempla, cenę emisyjną oraz planowany termin emisji. 

Cena emisyjna a koszty produkcji

Wartość nominalna monet jest określona na awersie. Natomiast cena emisyjna jest ustalana na podstawie aktualnych notowań metali szlachetnych, kosztów produkcji i przewidywanego popytu. Ten zależy od nakładu i unikalności emisji.

Wartość kolekcjonerska

O wartości kolekcjonerskiej monet i banknotów decyduje rynek, niezależnie od ich nominału i ceny sprzedaży ustalonej przez NBP. Im niższy nakład, tym bardziej rzadka i cenniejsza jest moneta lub banknot. O wartości kolekcjonerskiej świadczą ceny transakcyjne na rynku wtórnym ustalane między sprzedającymi i kupującymi. Zazwyczaj z czasem wartość kolekcjonerska numizmatów rośnie.

pixel