Sztabka czy moneta? Jaką formę złota inwestycyjnego wybrać i dlaczego
Trudny wybór
Fizyczne złoto jest cenionym aktywem inwestycyjnym, cieszącym się powszechnym uznaniem i zaufaniem. Jego niezaprzeczalna wartość ujawnia się w szczególności w okresach gospodarczych i politycznych kryzysów. Dzięki temu jest ono atrakcyjnym wyborem dla osób, które chcą zabezpieczyć oszczędności przed zębem kryzysu. Niemniej jednak, inwestorzy stoją przed koniecznością dokonania wyboru formy złota. Czy kupić sztabki, czy monety? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, więc należałoby przeanalizować różne aspekty przemawiające za jednym i drugim rozwiązaniem.
Ceny złotych sztabek i monet
Złote sztabki i monety bulionowe są popularnymi aktywami wybieranymi przez inwestorów na całym świecie w celu lokowania majątku finansowego w metale szlachetne. Ich wartość rynkowa zależy od ceny złota, kosztu wytworzenia, spedycji, ubezpieczenia i marży dystrybutora. W praktyce cena sztabki jest o 5-8 procent wyższa niż czystego złota.
Natomiast moneta bulionowa jest wyżej wyceniana niż złota sztabka o tej samej wadze. Nadwyżka ceny monety wobec notowań złota może wynosić nawet kilkanaście procent. Dużo zależy od projektu awersu i rewersu jak również jakości wykonania monety. Innymi słowy, uncja złota w monecie jest droższa niż w sztabce. Wynika to z faktu, że produkcja monet jest bardziej skomplikowana i w konsekwencji kosztowna niż w przypadku sztabek.
Sztabka złota bez ozdób
Większość sztabek ma prosty, skromny, minimalistyczny design. Na górnej ściance sztabki umieszczone są informacje o producencie, wadze, czystości złota i numerze seryjnym. Na rynku detalicznym dostępne są sztabki złota o różnej wadze, począwszy od 1 grama do 1 kilograma. Ta zróżnicowana oferta pozwala każdemu inwestorowi dopasować inwestycję w złoto do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Największą popularnością cieszą się sztabki i monety o wadze 1 uncji.
Monety bogato zdobione
Złote monety bulionowe odróżniają się od sztabek bogatymi zdobieniami, które prezentują wysoki poziom artystycznego wykonania. Na awersie i rewersie monet przedstawiane są ważne postacie historyczne, ikoniczne budowle, symbole narodowe, zwierzęta, rośliny lub inne elementy o szczególnym znaczeniu dla kraju emitenta. Przykładami takich motywów są instrumenty muzyczne, liść klonowy, bizon, kangur czy panda. Niektóre monety bulionowe są wytwarzane w limitowanych seriach lub posiadają zmieniany co pewien czas motyw. Dzięki temu są one niepowtarzalne i stanowią przedmiot pożądania nie tylko inwestorów ale również kolekcjonerów numizmatów.
Status prawny monety i sztabki
W przypadku monet bulionowych większość posiada wybitą nominalną wartość, co nadaje im status prawnego środka płatniczego w kraju, w którym zostały wybite. Warto jednak zauważyć, że istnieją pewne wyjątki od tej reguły, jak na przykład moneta bulionowa Krugerrand, która, chociaż nie posiada wybitej wartości nominalnej, jest uznawana za prawny środek płatniczy w Afryce Południowej. W rzeczywistości ceny złota w postaci monet bulionowych na rynku metali szlachetnych zależą od notowań złota. Monety będące prawnym środkiem płatniczym mogą być przewożone przez granice państwowe bez konieczności opłacania cła i podatku.
Inwestycyjne złote sztabki nie posiadają statusu środka płatniczego, jednak, podobnie jak monety bulionowe, są wartościami dewizowymi. W związku z tym przy zakupie sztabek, podobnie w przypadku monet, nie płacimy podatku VAT.
Płynność inwestycji
Monety inwestycyjne są bardziej rozpoznawalne niż sztabki. Oznacza to, że złoto w monetach ma większą płynność niż w sztabkach. Dzięki temu łatwiej je sprzedać lub wymienić na dowolną walutę lub towar. Szczególnie w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojna czy inflacja, duża płynność monet jest atutem. Należy kupować złoto w takiej formie i wielkości, jaka będzie najłatwiejsza do upłynnienia po godziwej cenie.
Bezpieczeństwo inwestycji
Inwestycja w złote monety bulionowe stanowi zasadniczo bezpieczniejszą opcję niż zakup sztabek. Monety posiadają wiele zabezpieczeń, które utrudniają ich podrabianie. W tym celu stosuje się mikro grawerunki lub hologramy, które pomagają w weryfikacji ich autentyczności. Sztabki są bardziej podatne na podrabianie, zwłaszcza z wykorzystaniem wolframu, którego gęstość jest zbliżona do złota.
Monety bulionowe posiadają odciski stempla oraz są stosunkowo cienkie, co utrudnia fałszerstwo przy użyciu wolframu. Niemniej jednak, istnieje ryzyko podrabiania monet, na przykład poprzez zaniżanie próby kruszcu. Dlatego przy zakupie monet konieczne jest dokładne sprawdzenie jakości wykonania, w tym odcisku stempla oraz porównanie ich z wiarygodnym wzorcem. Aby uniknąć ryzyka nabywania sfałszowanych sztabek i monet, zaleca się sprawdzanie ich pochodzenia. Należy kupować tylko złoto z renomowanych rafinerii i mennic posiadających akredytację LBMA (London Bullion Market Association) od rzetelnych dystrybutorów o nieposzlakowanej opinii. Zakup złota poprzez nieznany portal internetowy lub od nieznanej osoby jest wysoce ryzykowny. Inwestując w złoto należy upewnić się, że jest ono autentyczne a dystrybutor posiada odpowiednie certyfikaty.
Jak sprawdzić autentyczność złota opisaliśmy w naszym serwisie Autentyczność złota - jak sprawdzić?
Należy również rozważyć kwestie przechowywania i zabezpieczenia złota. Skuteczne zabezpieczenia, takie jak sejfy lub skrytki bankowe, mogą zapewnić spokój i bezpieczeństwo inwestycji.
Podsumowanie - moneta czy sztabka
W co inwestować? W monety bulionowe czy sztabki ? Zakup złota inwestycyjnego czy w formie monet, czy w sztabek ma swoje zalety i wady. Monety pod względem wizualnym prezentują się bardziej atrakcyjnie niż sztabki i są rozpoznawalne, co ma znaczenie przy ich sprzedaży. Więc mogą być one lepszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie walory estetyczne i kolekcjonerskie. Jeśli chcemy kupić złoto inwestycyjne w większej ilości po godziwej cenie, złote sztabki inwestycyjne będą optymalnym wyborem. A może kupować złoto w postaci sztabek i monet? A wówczas osiągniemy kompromis pomiędzy wadami i zaletami obydwu form złota inwestycyjnego.
Bez względu czy wybierzesz sztabki, czy monety będzie to racjonalna decyzja inwestycyjna, pozwalająca zabezpieczyć się przed skutkami negatywnych zjawisk w gospodarce i polityce.