2023-12-14

Monety bulionowe i kolekcjonerskie - poznaj różnice

Inwestowanie w monety z metali szlachetnych jest atrakcyjną strategią, przynoszącą zyski oraz satysfakcję z posiadania unikalnych okazów numizmatycznych. Istnieje podział na monety bulionowe, służące głównie inwestorom, oraz monety kolekcjonerskie, tworzone z myślą o pasjonatach numizmatyki. Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji, celów inwestycyjnych oraz przyjętej strategii.

Czym są monety bulionowe?

Monety bulionowe, czyli monety inwestycyjne to takie, których wartość zależy od ich masy i aktualnej ceny kruszcu, z jakiego są wykonane. To oznacza, że ich posiadanie jest równoznaczne z inwestycją w czyste metale szlachetne.

Monety bulionowe są wybijane ze złota, srebra, palladu czy platyny najwyższej próby przez renomowane mennice spełniające restrykcyjne wymogi London Bullion Market Association. Zazwyczaj nie ma określonej z góry wielkości emisji a ile monet znajdzie się na rynku zależy od popytu. Najczęściej monety mają ten sam design i różnią się rocznikiem wybicia. Monety bulionowe są często prawnym środkiem płatniczym i mają określoną wartość nominalną. Jednak to nie ona decyduje o ich cenie lecz wartość zawartego w nich kruszcu, z jakiego zostały wybite. Są też wyjątki, jak złoty Krugerrand, który nie posiada nominału a jego cena zależy od wartości kruszcu, jaki został zużyty na jego wykonanie. 

Bulionówki są wykonane zazwyczaj ze złota i srebra a także platyny i palladu najwyższej próby. Przykładem monet bulionowych jest australijski kangur emitowany przez Royal Australian Mint, czyli Australijską Mennicę Królewską w Perth Mint. Inne popularne monety to: 

Nie wszystkie monety bulionowe są wykonane z czystego kruszcu. Południowoafrykański krugerrand czy amerykański orzeł są bite z 22-karatowego złota z domieszką miedzi, która zapewnia monetom większą odporność na ścieranie i zarysowania.

Ponadto na cenę sprzedaży monet ma wpływ koszt produkcji, transportu, ubezpieczenia i sprzedaży, co stanowi łącznie 8-10% w przypadku monety jednouncjowej. Cena za jednostkę wagi mniejszych monet jest wyższa - na przykład w przypadku monet bulionowych ze złota o wadze 1/10 uncji nawet o 10-15%. Optymalnym działaniem jest kupowanie monet o wadze 1 uncji.

Czym są monety kolekcjonerskie?

Monety kolekcjonerskie są wytwarzane najczęściej przez oficjalne mennice narodowe ze złota, srebra a także stopów metali nieszlachetnych. W przypadku tych monet nakłady są z góry ograniczone. Jest to fascynująca forma lokaty kapitału dla kolekcjonerów monet i pasjonatów numizmatyki. Niektóre monety stanowią dzieła sztuki, charakteryzujące się harmonijnym połączeniem estetyki formy, głęboką treścią oraz doskonałą jakością wykonania. Ich emisje mają na celu uhonorowanie ważnych postaci, wydarzeń historycznych, kulturalnych, sportowych, społecznych, rocznic czy osobliwości przyrody. O cenie monety kolekcjonerskiej stanowi przede wszystkim jej unikalność - im niższy nakład, tym jej cena jest wyższa. 

Bogatą ofertę monet kolekcjonerskich posiada Narodowy Bank Polski. Przykładem jest seria monet ze srebra 925 poświęcona Polsce oraz życiu Polek i Polaków „W Polskę wierzę – Polska rodzina”. Cennym nabytkiem mogą być również złote monety próby 999,9 oraz ze srebra 999 serii „Skarby Stanisława Augusta – Stanisław Leszczyński”. 

W związku z ograniczonym nakładem i rosnącym popytem, wartość monet kolekcjonerskich ma tendencję wzrostową, niezależnie od fluktuacji notowań metali, z których są wykonane.

Na rynku monet kolekcjonerskich dochodzi czasami do oszustw. Zachowaj więc ostrożność, nie kupuj w niepewnym miejscu, na bazarze, czy w internecie. Rynek fałszywek kwitnie, więc zdaj się na zakup u zaufanego sprzedawcy, jak Mennica Mazovia.

Poznaj różnice pomiędzy monetami bulionowymi a kolekcjonerskimi

Monety bulionowe oraz kolekcjonerskie różnią się one między sobą zarówno pod względem wartości, jak również celów i wielkości emisji. Wybierając odpowiedni rodzaj monety do inwestycji, warto poznać ich cechy i różnice między nimi. Monety bulionowe są produkowane z myślą o osobach chcących ulokować pieniądze w czysty kruszec. Tego rodzaju monety warte są tyle, ile wynosi aktualna cena złota czy srebra inwestycyjnego. Monety bulionowe stanowią doskonałą formę inwestycji dla osób poszukujących bezpiecznego sposobu lokowania oszczędności.

Istnieje kilka istotnych różnic między tymi dwoma rodzajami monet. Przede wszystkim, cena rynkowa monet bulionowych zależy bezpośrednio od wartości kruszcu i trendów rynkowych. Natomiast w przypadku monet kolekcjonerskich ceny wynikają głównie z ich wartości numizmatycznej. Ponadto monety kolekcjonerskie są wybijane w mniejszych seriach niż monety bulionowe, a więc są rzadko spotykane, co decyduje o ich unikalności, przez co są pożądane przez koneserów numizmatyki. Warto również zwrócić uwagę na różnice w zmianach wyceny między monetami bulionowymi i kolekcjonerskimi w różnych warunkach rynkowych. Wartość numizmatów w odróżnieniu od monet bulionowych może znacznie wzrosnąć, nawet podczas spadku notowań kruszcu z jakiego je wykonano, w przeciwieństwie do monet bulionowych. Zazwyczaj monety kolekcjonerskie są droższe niż monety bulionowe. Aby jednak nie przepłacić za kupioną monetę, upewnij się, czy posiada certyfikat potwierdzający jej autentyczność. Warto również skorzystać z internetowego katalogu monet opublikowanego przez Centrum Numizmatyczne, który zawiera około 10 tysięcy pozycji.

Niektóre złote i srebrne monety bulionowe ze starszych roczników są traktowane jako kolekcjonerskie. W szczególności, kiedy dokonano zmiany designu. Za takie monety kolekcjonerskie czy bulionowe inwestorzy są skłonni zapłacić więcej licząc, że ich cena w przyszłości będzie dalej wzrastać.

Oba rodzaje monet stanowią atrakcyjną lokatę kapitału na wiele lat a także mogą być przedmiotem darowizny lub spadku dla młodszych pokoleń.

Warto również pamiętać o mało płynnym rynku monet kolekcjonerskich. Znalezienie kupca przy sprzedaży takich monet może być trudne, więc należy monitorować sytuację i trendy cenowe na rynku. 

Podsumowanie

Kupić monety bulionowe czy kolekcjonerskie? Wybór zależy od celu inwestycji. Jeśli Twoim celem jest inwestycja w szlachetne metale, warto wybrać monety bulionowe. Ale jeżeli chcesz posiadać unikatowe monety, które nie tracą na wartości, nawet w sytuacji, gdy tanieje złoto lub srebro - wybierz monety kolekcjonerskie. Bez względu czy jesteś doświadczonym, czy początkującym inwestorem poznaj i zrozum różnice między tymi dwoma kategoriami monet, co pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję inwestycyjną.

pixel