2024-02-28

Lunar australijski - wszystko co warto wiedzieć o tej serii monet

Monety nawiązujące do Chińskiego Kalendarza Księżycowego cechują się wyjątkowymi motywami i symboliką, nawiązującymi do chińskiego kalendarza księżycowego. To właśnie głęboka symbolika oraz wyjątkowy charakter tych monet przyciągają osoby poszukujące niezwykłych dzieł numizmatycznych do swoich kolekcji lub portfeli inwestycyjnych.

Renomowana mennica

Historia Mennicy Perth Mint sięga 1899 roku, kiedy utworzono ją, jako część brytyjskiego systemu Mennicy Królewskiej. Obecnie ta mennica należąca do rządu Australii Zachodniej słynie z wielu serii monet i sztabek wykonanych ze złota, srebra i platyny najwyższej próby. Dużym powodzeniem na świecie cieszą się monety przedstawiające wizerunek kangura (kangaroo), koali i kukułki (kookaburra), łabędzia i wombata. Kultową serią monet jest Australian Lunar uosabiający 12 wizerunków zwierząt z chińskiego kalendarza księżycowego. Należy on do najstarszych kalendarzy używanych na świecie i opiera się na fazach Księżyca i zwierzętach chińskiego zodiaku. 

Chiński kalendarz lunarny

Chiński horoskop opiera się na kalendarzu księżycowym a nie słonecznym, jaki znamy. W chińskim kalendarzu jest 12 cykli, z których każdy trwa jeden rok. Pełny cykl trwa sześćdziesiąt lat, w tym czasie każdy z dwunastu znaków pojawi się w jednym z pięciu żywiołów: drewnie, ogniu, ziemi, metalu i wodzie. Każdemu cyklowi patronuje jedno zwierzę. 

Z naki zodiaku zmieniają się co rok a nie tak jak u nas - co miesiąc. W zależności od daty urodzin horoskop przypisuje człowiekowi określone cechy.

Znaki zodiaku odpowiadające latom w XXI wieku:

 • Smok – 2024, 2012
 • Królik – 2023, 2011
 • Tygrys – 2022, 2010
 • Bawół – 2021, 2009
 • Szczur – 2020, 2008
 • Świnia – 2019, 2007
 • Pies – 2018, 2006
 • Kogut – 2017, 2005
 • Małpa – 2016, 2004
 • Owca – 2015, 2003
 • Koń – 2014, 2002
 • Wąż – 2013, 2001

Monety lunarne

Mennica Perth Mint zainspirowana popularnością monet Australijski Kangur rozpoczęła w 1995 roku emisję I serii Australijskiego Lunara ze złota próby 9999 nawiązując do obchodzonego wówczas Roku Szczura. W następnych latach lunarna seria wzbogaciła się o monety z wizerunkiem Bawołu, Tygrysa, Królika, Smoka, Węża, Konia, Kozy, Małpy, Koguta, Psa i Świni. W programach produkcyjnych dotychczasowych trzech serii były złote monety o wadze 1/20 oz, 1/10 oz, ¼ oz, ½ oz, 1 oz, 2 oz, 10 oz i 1 kg. Wyprodukowano również monety o wadze 10 kg. 

W 1999 roku australijska mennica rozpoczęła bicie monet ze srebra próby 9999. Asortyment produkcyjny mennicy obejmuje monety o wadze ½ oz, 1 oz, 2 oz, 5 oz, 10 oz oraz 1kg w nielimitowanych lub limitowanych edycjach. Niektóre emisje srebrnych monet są barwione, złocone lub zdobione szlachetnymi kamieniami.

Mennica Perth Mint wytwarza monety w nielimitowanych oraz limitowanych nakładach. Te pierwsze, jako bulionowe mają przede wszystkim wartość inwestycyjną i ich cena zależy bezpośrednio od bieżących notowań złota. Natomiast monety z ograniczonych emisji charakteryzują się podwyższoną jakością wykonania (proof) a ich ceny są wyższe niż monet wybijanych bez limitu. Kolekcjonerzy doceniają ich wysoką jakość wykonania i unikalność. Zakup tych monet jest nie tylko sposobem na zgłębienie chińskiej tradycji i kultury ale również inwestycją w wartościowe i cenione numizmaty, których wartość będzie rosła w przyszłości. Ze względu na niewielką ilość na rynku popyt na tego rodzaju „lunary” jest bardzo duży a ich emisje szybko znajdują nabywców. 

Wszystkie monety wyprodukowane w mennicy Perth Mint są prawnym środkiem płatniczym w Australii. 

Rok smoka

W 2024 roku w Chinach jest obchodzony Rok Smoka, będącego symbolem mądrości, siły i władzy. Z tej okazji Mennica Perth Mint wyemitowała złote i srebrne monety o nazwie „ 2024 Year of the Dragon” o różnych wagach. Na rewersie każdej monety znajduje się wizerunek smoka, napis po angielsku „DRAGON2024” a także po chińsku oraz znak menniczy „P125”, który oznacza 125 rocznicę powstania mennicy w Australii. Na awersie zamieszczono wizerunek Królowej Anglii Elżbiety II, próbę kruszcu „9999” oraz nominał monety - 100 dolarów australijskich w przypadku jednouncjowej złotej monety lub 1 AUD na monecie srebrnej. 

Podsumowanie

Monety z serii Australijski Lunar należą niewątpliwie do najpiękniejszych tego rodzaju wyrobów menniczych na świecie. Są one wyjątkowe ze względu na artystyczne motywy i symbolikę związane z chińskim kalendarzem księżycowym. Kolekcjonowanie tych monet jest nie tylko sposobem na zgłębienie chińskiej tradycji i kultury ale również inwestycją w wartościowe i cenione numizmaty.

pixel