2023-05-15

Jakie sztabki złota najlepiej kupować i na co warto zwracać uwagę

Złoto inwestycyjne

Czyste złoto w postaci fizycznej stanowi jedno z najbezpieczniejszych aktywów inwestycyjnych. Dodając kruszec do portfela inwestycyjnego można uzyskać nową jakość, która pomoże przetrwać okres zawirowań na rynku finansowym i spadku kursów instrumentów finansowych notowanych na giełdzie papierów wartościowych. W sytuacji, kiedy inwestycje w papiery wartościowe nie przynoszą oczekiwanych zysków kapitałowych ujawnia się prawdziwa wartość złota. Królewski metal stanowi uniwersalną lokatę, szczególnie przydatną w dramatycznych sytuacjach takich, jak kryzys gospodarczy, inflacja, przewrót polityczny czy wojna. Królewski metal jest ujemnie skorelowany z dolarem amerykańskim - im słabszy “zielony”, tym wyższa cena złota, i odwrotnie. Jeżeli bank centralny obniża stopy procentowe to warto inwestować w złoto, ponieważ można się spodziewać wzrostu kursu złota. Praktyka pokazała, że zakup złotych sztabek i monet bulionowych są to najlepsze inwestycje alternatywne. 

Mennica Mazovia jest dystrybutorem fizycznego złota w postaci sztabek renomowanych rafinerii i mennic akredytowanych przez London Bullion Market Association (LBMA), jak: C. Hafner, Metalor, PAMP, Umicore, Valcambi i Argor-Heraeus.

Witamy w świecie złotych sztabek

Sztabki bulionowe są zazwyczaj produkowane bez limitów z 24 karatowego złota (próba 999 lub 999,9). Ich wartość rynkowa zależy od ceny złota, kosztu wyprodukowania i marży dystrybutora. Na rynku detalicznym oferowane są sztabki o ciężarze od 1 grama do 1 kilograma, dzięki czemu każdy może inwestować w złoto zgodnie z indywidualnymi potrzebami i możliwości finansowymi. Cena sztabki bulionowej jest z reguły niższa niż monety o tej samej wadze. Większość sztabek nie posiada wzorów, jak monety bulionowe a na ich powierzchni jest wybite oznaczenie producenta, próba złota, waga i numer seryjny. Niektórzy producenci dostarczają sztabki o pięknym wzornictwie. Są one o kilka procent droższe od tradycyjnych i nadają się na prezent lub okaz do kolekcji.

Co oznacza inwestowanie w złote sztabki lokacyjne?

  1. Najwyższa próba złota: Sztabki lokacyjne są wykonane z czystego złota a ich zakup oznacza inwestycję w czysty kruszec.
  2. Przejrzystość ceny: Sztabki są tyle warte, ile wynosi cena złota, co sprawia, że inwestycje w kruszec są przejrzyste i o wysokiej wartości.
  3. Unikalność: Każda sztabka posiada własny numer identyfikacyjny i stempel rafinerii, co jest dowodem na jej autentyczność. 
  4. Płynność: Sztabki złota można łatwo sprzedać w każdym miejscu na świecie, co ma w szczególności znaczenie w sytuacji, kiedy jest pilnie potrzebna gotówka.
  5. Ochrona przed inflacją: Złoto jest uważane za aktywo zabezpieczające przed skutkami kryzysów w tym utraty wartości pieniądza. Cena kruszcu w sztabce zazwyczaj rośnie wraz ze wzrostem inflacji.
  6. Łatwość przechowywania: Wymiary i waga sztabki złota jest stosunkowo mała. Dzięki temu jest ona łatwa do przechowywania a także przenoszenia, ponieważ przy dużej wartości zajmuje mało miejsca.

Jak kupić sztabki złota? 

Wielkość ma znaczenie

Jakie sztabki złota kupować? Takie pytanie stawia sobie każdy, kto rozpoczyna inwestowanie w złoto. Na rynku metali szlachetnych są dostępne różne rodzaje sztabek złota. Decydując się na zakup sztabek bulionowych najkorzystniej jest wybierać standardowe sztabki o wadze zbliżonej do uncji trojańskiej, co pozwala uzyskać optymalną cenę. Kupując złotą sztabkę bulionową należy zastanowić się, nad potencjalnym popytem. Zakup złota inwestycyjnego jest zwolniony z podatku VAT a jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia nabycia sztabki nie ma obowiązku zapłaty podatku od zysku PIT.Najpopularniejsze sztabki złota mają wagi od 1 grama do 10 uncji (310 gram). Większe sztabki kupują zazwyczaj zamożni inwestorzy planujący inwestycję na wiele lat. Złota sztabka o mniejszej wadze jest łatwiej zbywalna niż większa. Jednak cena jednostkowa złota w mniejszych sztabkach jest niższa niż w dużych. Z drugiej strony im większa sztabka tym trudniej ją sprzedać. Przecinanie lub przetapianie sztabki jest niewskazane. 

CombiBar

Jest to interesujący produkt ze względu na konkurencyjną cenę i elastyczność sprzedaży.

CombiBar jest zestawem połączonych ze sobą małych sztabek zawierających np. 1 gram złota każda. Każda mała sztabka posiada wygrawerowane oznaczenie producenta, próbę, wagę i numer seryjny, co pozwala na stwierdzenie jakości i autentyczności produktu. CombiBar przypomina tabliczkę czekolady, łatwo go podzielić na dowolne fragmenty bez konieczności cięcia lub przetapiania całej sztabki. Kupując z złoto w sztabce typu CombiBar można zaoszczędzić 10-15% w porównaniu z jednolitą sztabką. 

SmartPack

Podobnym rozwiązaniem jest karta kompozytowa SmartPack, która składa się z małych, pojedynczych sztabek o wadze 1 lub 2 gram każda, fizycznie oddzielonych od siebie. SmartPack został zaprojektowany w taki sposób, aby można go było podzielić na pojedyncze blistry. Każda sztabka jest opatrzona symbolem producenta, oznaczeniem próby złota, wagą oraz numerem seryjnym.

Przechowywanie złota

Czyste złoto jest miękkie i łatwo ulega uszkodzeniom. W związku z tym sztabki sprzedaje się w specjalnych opakowaniach CertiPack, które zabezpieczają zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi, dostępem powietrza, zawilgoceniem a także podmianą.

Kupując sztabkę złota należy pomyśleć o jej zabezpieczeniu przed kradzieżą, przywłaszczeniem i zaborem. Jak przechować złoto opisaliśmy w naszym serwisie “Przechowywanie złota inwestycyjnego. Gdzie bezpiecznie przechowywać złoto?”

Ryzyko inwestycji w złoto

Rynek fałszywek

Fałszowanie sztabek złota jest niestety rzeczywistością, z którą muszą zmagać się inwestorzy. Oszustwa mogą przybierać różne formy takie, jak zaniżanie próby, uszczuplanie wagi czy wypełnienie rdzenia sztabki wolframem, który ma zbliżony ciężar właściwy do złota. Oszuści oferują niższe ceny sztabek aby zachęcić ludzi do zakupu.

Oznakowanie sztabek

Złote sztabki powinny posiadać wybite stemple producenta z informacją o nazwie producenta, wadze, próbie złota i numerze. Sprawdzenie, czy stempel jest wyraźny albo ile waży sztabka złota pomoże uniknąć zakupu falsyfikatu. Jak sprawdzić autentyczność złotych sztabek napisaliśmy w naszym serwisie “Autentyczność złota – jak sprawdzić?”.

Jak uniknąć oszustwa? 

Najlepiej kupić fizyczne złoto produkcji renomowanych rafinerii i mennic od solidnego dystrybutora, zarejestrowanego w Narodowym Banku Polskim, jako podmiot prowadzący działalność kantorową. Rzetelni sprzedawcy oferują oryginalne sztabki i dają gwarancję ich autentyczności. Nie należy kupować złota i innych metali szlachetnych w serwisie aukcyjnym, z nieznanego portalu internetowego czy od przypadkowej osoby. Bezpiecznie nabędziesz złoto poprzez platformę internetową Mennicy Mazovia lub bezpośrednio w jednym z jej oddziałów stacjonarnych.

Podsumowanie

Rynek sztabek bulionowych charakteryzuje się bogatą i zróżnicowaną ofertą. Najlepiej kupować sztabki złota inwestycyjnego wyprodukowane przez renomowane rafinerie akredytowane przez LBMA za pośrednictwem rzetelnych, zaufanych dystrybutorów.

pixel