Gdzie jest amerykańskie złoto?
Kwestia faktycznych rezerw złota Stanów Zjednoczonych od lat budzi kontrowersje. W tej kwestii prezydent Donald Trump powiedział - sprawdzam.
Największe rezerwy złota
Według World Gold Council rezerwy złota Stanów Zjednoczonych są największe na świecie i wynoszą 8.133,46 ton. Ich rynkowa wartość wynosi 733,7 mld dolarów amerykańskich (1 uncja trojańska - 2.900 USD), co stanowi 75% całkowitych rezerw walutowych kraju. Amerykanie przechowują swój narodowy skarb w Fort Knox w stanie Kentucky – 4.604,4 ton, West Point w Nowym Jorku – 1.689,6 ton i Denver w stanie Colorado -1.370,4 ton. Pozostałe złoto znajduje się głównie w bankach Rezerwy Federalnej (https://fiscaldata.treasury.gov/).
Złoto znajduje się w skarbcach dobrze zabezpieczonych przed kradzieżą i zniszczeniem. Czy można jednak uchronić je przed tzw. „złodziejami domowymi”?
Brak transparentności
Brak transparentności co do ilości złota budzi niepokój i sprzyja teoriom spiskowym. Dlatego należałoby sprawdzić, jaki jest faktyczny stan rezerw. Sprawa przeprowadzenia audytu złota była wielokrotnie podnoszona, m.in. przez republikańskiego senatora Rona Paula, media i społeczeństwo. Jednak kompleksowego audytu nie przeprowadzono od kilkudziesięciu lat. Pierwszy i ostatni dokładny audyt w Fort Knox miał miejsce w 1953 roku. Natomiast w 1974 roku miała miejsce wizyta kongresmenów i dziennikarzy w tym miejscu, której nie można nazwać audytem ze względu na niewielką ilość udostępnionego złota. W następnych dekadach trudno było zmobilizować rządy do przeprowadzenia solidnego audytu.
Opory, z jakimi spotykały się żądania audytu sprzyjały podejrzeniom, jakoby złoto zostało wywiezione i sprzedane a na jego miejscu ułożono wolframowe sztaby pokryte cienką warstwą kruszcu. Nikomu z decydentów przez ponad 40 lat nie zależało aby rozwiać te podejrzenia. Wobec braku transparentności powstało wiele teorii spiskowych na ten temat.
Trump mówi - sprawdzam
Prezydent Donald Trump ma dość niepewności i chce zbadania stanu amerykańskich rezerw złota. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata i szef Departamentu Wydajności Państwa (ang. Department of Government Efficiency, „DOGE”) weźmie pod lupę zawartość skarbca w Fort Knox. Szacuje się, że według dzisiejszych cen jest ono warte 426 mld dolarów - dwukrotność majątku Muska. Niektóre sztabki leżą tam około 100 lat i zawierają 97% czystego złota a ich kształt i rozmiary mogą różnić się od współczesnych. Inicjatywa Trumpa ma na celu sprawdzenie faktycznej ilości złota, zapewnienie przejrzystości i udzielenie odpowiedzi społeczeństwu na pytania dotyczące rezerw.
Co jeżeli?
Kraj dysponujący dużymi rezerwami złota jest wiarygodny w oczach inwestorów, pożyczkodawców i kontrahentów handlowych. Dlatego tak wielką wagę przykłada się do rezerw złota. W ostatnich latach banki centralne gromadziły duże ilości złota. W latach 2023-2024 zakupy netto sektora wyniosły 2,1 tys. ton kruszcu.
Czy ilość złota w skarbcu Stanów Zjednoczonych będzie zgodna z deklarowaną? Na to pytanie da częściową odpowiedź audyt w Fort Knox. Należałoby jeszcze przeprowadzić remanent w pozostałych lokalizacjach. Jeżeli stwierdzono by braki, byłby to wielki skandal, mający wpływ na postrzeganie Stanów Zjednoczonych, jako potęgi ekonomicznej a także rynki finansowe na świecie. Na wartości straciłby amerykański dolar, który chociaż nie ma pokrycia w złocie, lecz jego dominująca pozycja wynika w pewnej mierze z faktu, że amerykańskie rezerwy złota są największe na świecie. Zmniejszenie wartości dolara spowodowałoby wzrost ceny złota a także srebra.