2021-09-08

Najwięksi producenci złota na świecie – TOP10

Globalna produkcja złota w 2020 roku wyniosła 3.627,7 ton. Złoto wydobywa się w 90 krajach na całym świecie, z tego 10 jest odpowiedzialne za 55% globalnej produkcji złota. 

Oto lista dziesięciu największych producentów złota w 2022 roku według danych Metals Focus i World Gold Council.

1. Chiny – 375,0 ton (10,3%)

Pierwsze miejsce na podium największych producentów złota zajmują Chiny, które wyprzedziły w 2007 roku Południową Afrykę. Produkcja złota w Chinach osiągnęła szczyt na poziomie 455 ton w 2016 roku. W następnych latach spadała i w 2022 roku wyniosła 375 ton, co stanowi 10,3% światowej produkcji kruszcu, co jednak dalej dało zapewniało Chinom pozycję lidera. Spadek produkcji jest efektem wprowadzonych restrykcji w zakresie ochrony środowiska naturalnego. 

Przemysł wydobywczy złota w Chinach jest zdominowany przez państwowe przedsiębiorstwa. Największe znaczenie w tamtejszym wydobyciu mają wschodnie prowincje – Shandong, Henan, Fujian i Liaoning. Wiodącym producentem złota jest China Gold International Resources. Chiny badają i eksploatują również złoża złota w innych krajach Azji i Afryce a surowce wysyłając do kraju w celu ich przetworzenia.

Chiny odpowiadają za około jedną czwartą światowego popytu jubilerskiego oraz inwestycje. Uzupełnieniem krajowej produkcji złota jest import, np. z Australii.

2. Rosja – 324,7 ton (9%)

Złoto jest traktowane w Rosji, jako jeden ze strategicznych surowców. W ciągu ćwierćwiecza produkcja tamtejszych kopalń złota wzrosła o 180%. W 2022 roku w wydobyto Federacji Rosyjskiej 324,7 ton złota, co stanowi 9% światowej produkcji.Największym producentem złota jest Polyus Gold International, która odpowiada za jedną czwartą krajowej produkcji. Ponadto w pierwszej piątce znajdują się Polymetal International, Petropavlovsk, Kinross Gold i GV Gold. Największe ośrodki wydobycia w Rosji znajdują się na Syberii i w regionach położonych na Dalekim Wschodzie. 

Pomimo dużej produkcji rosyjskie złoto ma problemy z dotarciem na rynki światowe po inwazji na Ukrainę. Czołowi producenci zostali zawieszeni w handlu na London Bullion Market Association (LBMA), co zmusiło rosyjskie przedsiębiorstwa do poszukiwania alternatywnych rynków, zwłaszcza w Azji.

Według szacunków US Geological Survey na terenie Federacji Rosyjskiej znajduje się 6,8 tys. ton złota, co czyni ją drugim po Australii krajem pod względem naturalnych zasobów tego cennego metalu.

3. Australia – 313,9 ton (8,7%)

Od 15 lat produkcja australijskiego złota znajduje się w trendzie wzrostowym – w 2022 roku wyniosła 313,9 ton, co stanowi 8,7% światowej produkcji tego cennego metalu. Złoto wydobywa się na terenie całego kraju, ale zachodnie regiony odpowiadają za dwie trzecie wydobycia. Najwięcej złota produkuje kopalnia Cadia Valley należąca do Newcrest Mining w Nowej Południowej Walii. Pozytywny wpływ na wzrost produkcji złota miało odkrycie w 2017 roku dużych złóż w regionie Pilbara w Zachodniej Australii.

Mennica w Perth, przerabia ok. 60% wydobywanego w Australii złota. A jej wielkiej urody monety są dostępne również w Mennicy Mazovia.

Złoto jest w Australii jednym z ważnych towarów eksportowych. Co roku tamtejsze przedsiębiorstwa wysyłają na eksport kruszec o wartości 14 miliardów dolarów australijskich, z czego najwięcej trafia do Chin. 

4. Kanada – 194,5 ton (5,4%)

W 2022 r. produkcja złota w Kanadzie spadła o 3 tony w porównaniu z poprzednim rokiem. Mimo tego udało się awansować Kanadzie z piątego miejsca na czwarte wśród na liście TOP10 producentów złota. Kraj z symbolem liścia klonowego podwoił produkcję złota w ciągu 15 lat a w ostatnim pięcioleciu produkcja wzrastała średnio 5% rocznie. Kopalnie złota rozlokowane są w 10 prowincjach, z czego około 70% produkcji pochodzi z Ontario i Quebec. Dodatkowo w tzw. Złotym Trójkącie w Kolumbii Brytyjskiej znajdują się niezwykle zasobne złoża złota i srebra.

Najważniejszymi producentami złota w Kanadzie są Agnico-Eagle Mines, Newmont, Yamana Gold, Pan American Silver, Barrick Gold, Eldorado Gold oraz Newcrest Mining. Niekwestionowaną wysoką pozycję Kanady na globalnym rynku złota podkreślają najwyższej jakości złote monety i sztabki inwestycyjne produkowane przez Royal Canadian Mint.

5. USA – 172,7 ton (4,8%)

Od wielu lat spada produkcja złota w Stanach Zjednoczonych. W 2022 roku wyniosła 172,7 ton, wobec 235 ton w 2012 roku oraz 256 ton w 2005 roku. W USA pozyskuje się złoto w około 700 lokalizacjach, z czego 300 znajduje się w Nevadzie. Niemniej jednak większość operacji ma niską wydajność i nie ma znaczącego wpływu na ogólną produkcję kruszcu. 

Liczą się potentaci. Złoto na większą skalę wydobywane jest w 11 stanach, w ponad 40 kopalniach na Alasce i zachodzie kraju. Aż 98% złota w Stanach Zjednoczonych produkowane jest w 28 największych kopalniach. Nevada jest absolutnym liderem w produkcji złota, odpowiadając za około 72% całkowitej krajowej produkcji. Najpotężniejszym graczem na lokalnym i globalnym rynku produkcji złota jest Nevada Gold Mines, powstała jako wspólne przedsięwzięcie dwóch gigantów Barrick Gold i Newmont Corporation. Operują one na kompleksie kilku kopalni złota zlokalizowanych w stanie Nevada. 

6. Ghana – 127,0 ton (3,5%)

Ghana, chociaż jest to niewielki kraj w zachodniej części Afryki, to jednak zajmuje pierwsze miejsce w produkcji złota na kontynencie, wyprzedzając zdecydowanie dawnego lidera RPA. Od kilkunastu lat kraj ten odnotowuje dynamiczny wzrost produkcji złota, która w 2022 roku była o ponad 50% wyższa niż w 2010 roku i wyniosła 127 ton. Taki wynik plasuje Ghanę na szóstym miejscu na światowej liście producentów złota. Wydobycie złota należy do priorytetów rządu i jest wpierane przez prezydenta. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że udział złota w eksporcie stanowi 15%. Wzrost wydobycia jest efektem ożywienia działalności spółek wydobywczych AngloGold Ashanti Obuasi Mine i Bibiani Mine. Ekspansja dużych kopalń i obniżenie stawki podatku u źródła od nieprzetworzonego złota nakładanego na drobnych producentów dodatkowo przyczyniły się do wysokiej pozycji Ghany. 

7. Peru – 125,7 ton (3,5%)

Peru jest nadzwyczaj zasobne w cenne minerały, w tym metale szlachetne. W 2022 roku wydobyto w tym kraju 125,7 ton złota, najwięcej w Ameryce Południowej. Wprawdzie daleko do rekordowych 205 ton z 2005 roku, jednak plany rządu w Limie są ambitne, bowiem zakłada się coroczny wzrost produkcji średnio o 5% do 2026 roku. Największe kopalnie w Peru to: Cuajone Mine, Yanacocha Mine i Florencia & Santa Rosa Mine. Wiodącymi producentami są Compañia Minera Poderosa, Minera Yanacocha i Minera Aurifera Retamas.

Niestety plagą Peru jest nielegalne wydobycie złota, które podobnie, jak w Indonezji, kilkukrotnie doprowadziło do zatrucia lokalnych wód. 

Peru żyje też z wydobycia innych surowców i to na całkiem sporą skalę. Kraj ten jest drugim na świecie eksporterem miedzi, również drugim eksporterem cynku a jeszcze w 2009 roku produkował najwięcej srebra

8. Indonezja – 124,9 ton (3,4%)

To wyspiarskie państwo wyprodukowało 124,9 ton złota w 2022 roku, co stanowi 3,4% światowego wydobycia. Złoża złota znajdują się w wielu regionach Indonezji. Według danych US Gold Survey Indonezja posiada 2,6 tys. ton złota, co stanowi 5% całkowitych światowych zasobów. To sprawia, że Indonezja posiada piąte co do wielkości naturalnych pokładów złota na świecie, po Australii, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Południowej Afryce. Produkcja złota odgrywa ważną rolę w gospodarce Indonezji. 

Złoto jest również pozyskiwane w sposób nielegalny, bez zachowania standardów bezpieczeństwa, co prowadzi niejednokrotnie do degradacji środowiska naturalnego.

9. Meksyk – 124,0 ton (3,4%)

Meksyk od wieków jest znany z bogatej tradycji wydobycia złota. W XVI wieku, w okresie hiszpańskiej kolonizacji Ameryki Środkowej kraj ten stał się ważnym źródłem tego kruszcu. Również współcześnie Meksyk utrzymuje się ścisłej czołówce producentów złota. W 2022 roku wyprodukowano w tym kraju 124 ton złota. 

Jest ono pozyskiwane głównie w północnych i zachodnich regionach kraju. Wiodącymi firmami w tej branży są Fresnillo, Newmont, Agnico Eagle i Torex Gold. Warto wspomnieć, że choć znaczną część produkcji kontrolują podmioty zagraniczne, to kopalnia Herradura, należąca do meksykańskiego przedsiębiorstwa Fresnillo, wyprodukowała 350 tysięcy uncji (11 ton) czystego złota w 2022 roku.

Sektor produkcji złota w Meksyku jest ważnym filarem gospodarki. Produkcja złota ma znaczący wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy kraju, tworzy miejsca pracy, przyciąga inwestycje zagraniczne oraz generuje dochody dla budżetu państwa.

10. Uzbekistan – 110,8 ton (3,1%)

Produkcja złota w Uzbekistanie jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki. W 2022 roku Uzbekistan był dziesiątym co do wielkości producentem złota na świecie dostarczając 110,8 ton kruszcu. Złoto wydobywa się przede wszystkim w górach w południowo-zachodniej części pustyni Kyzył Kum w regionie Navoi. Powstała wówczas największa na świecie kopalnia odkrywkowa o głębokość 600 metrów.

Złoto jest ważnym towarem eksportowym a jego wartość w 2021 roku wyniosła 4,5 mld USD. 

Państwo kontroluje 80% produkcji złota w Uzbekistanie. Produkcja kruszcu w Uzbekistanie ma duże znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju ale wiąże się też z wieloma problemami, jak słaba efektywność i przejrzystość sektora, niska jakość i bezpieczeństwo pracy, negatywny wpływ wydobycia na środowisko naturalne i zdrowie ludności, ograniczony dostęp do informacji i partycypacji społecznej oraz ryzyko konfliktów i korupcji.

pixel