TOP 10 producentów złota
Pierwsza dziesiątka krajów będących największymi producentami złota odpowiada za ponad połowę światowej podaży. Od kilkunastu lat najwięcej złota produkują Chiny.
Dotychczas na całym świecie wyprodukowano około 200 tys. ton złota, z czego w 2020 roku 3.478,1 ton – podała Światowa Rada Złota (World Gold Council). Jest to o 3% mniej niż w roku poprzedzającym i o 27% więcej niż w 2010 roku. Ubiegłoroczny spadek produkcji był w znacznej mierze skutkiem pandemii Covid-19. Najwięcej złota wyprodukowano na świecie w 2018 roku – 3.650,5 ton.
Szacuje się, że w podziemnych depozytach znajduje się jeszcze 57 tys. ton złota, przy czym najwięcej na terenie Australii, Południowej Afryki i Rosji.

Eksploracja zasobów złota jest prowadzona na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Najwięcej złota produkuje się we Wschodniej Azji.
Jak wynika z raportów World Gold Council w 2020 roku pierwsza dziesiątka krajów produkujących złoto dostarczyła 1.937,8 ton kruszcu, co stanowi 56% globalnej produkcji. Natomiast w pierwszym półroczu tego roku produkcja złota wyniosła 1.782,6 ton.
Na podium największych producentów złota znalazły się następujące kraje: Chiny, Federacja Rosyjska i Australia.
Chiny są liderem wśród producentów złota od 2007 roku. W 2020 roku w Państwie Środka wyprodukowano 368,3 ton królewskiego metalu. Stanowi to 11% światowej produkcji złota. Jest to jednak o 5% mniej niż rok wcześniej, mimo tego palma pierwszeństwa została utrzymana. Był to czwarty z kolei rok spadku produkcji, co jest efektem ograniczeń, jakie wprowadził chiński rząd w celu ochrony środowiska a ostatnio również z powodu pandemii.
Drugie miejsce zajęła Federacja Rosyjska, która w ubiegłym roku wyprodukowała 331,1 ton złota - stanowi to blisko 10% globalnej produkcji. W ciągu 20 lat Rosja potroiła produkcję złota. Warto dodać, że 3 rosyjskie kopalnie znajdują się w pierwszej dziesiątce największych producentów złota. Rosja jest szóstym na świecie eksporterem złota. Dotychczas najwięcej krajowej produkcji złota kupował bank centralny Federacji Rosyjskiej.
W 2020 roku trzecie miejsce przypadło Australii, która dostarczyła 327,8 ton złota. Było to dziewiąty z kolei wzrost produkcji kruszcu na Antypodach. Na terytorium Australii znajduje się 5 spośród 20 największych kopalni złota a zasoby krajowe szacuje się na 353 milionów uncji. Australia jest siódmym na świecie eksporterem złota.
Republika Południowej Afryki, która w przeszłości była największym producentem złota (w 1970 roku tysiąc ton) - nie znalazła się w TOP10. W 2020 roku produkcja w tym kraju była poniżej poziomu 100 ton, co daje 11. miejsce na świecie.

Spośród firm największym producentem złota jest Newmont z USA, który dostarczył w 2020 roku 5,8 mln uncji złota. Na drugiej pozycji uplasował się kanadyjski Barrick Gold (4,8 mln uncji) a na trzeciej AngloGold Ashanti z Południowej Afryki (3 mln uncji).
W Chinach produkcja jest rozdrobniona – funkcjonuje wielu producentów - jednak żaden nie znajduje się w światowej czołówce.