2022-12-28

Optymistyczne prognozy dla złota i srebra

Specjaliści spodziewają się silnej pozycji złota i srebra w 2023 roku. Kruszce nie powinny już tanieć a ich cena wzrośnie.

Światowa gospodarka znajduje się w punkcie zwrotnym. Problemów ekonomicznych doświadczają m.in. Stany Zjednoczone, Chiny, Wielka Brytania i Turcja. Kraje Unii Europejskiej borykają się z poważnym kryzysem energetycznym, spowodowanym ograniczeniem zakupów surowców energetycznych z Rosji. Spada tempo wzrostu gospodarczego a inflacja osiąga poziomy nie notowane od dziesiątków lat.

Niepewność dominuje na rynkach finansowych, ponieważ polityka pieniężna banków centralnych, walczących z inflacją poprzez radykalne podwyżki stóp procentowych popycha globalną gospodarkę w kierunku recesji. W efekcie rok 2023 przyniesie spowolnienie w gospodarce światowej a ryzyko na rynkach finansowych będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Prawdopodobnie w obliczu widma recesji dojdzie do spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych a w niektórych krajach nawet ich obniżek, co uczyni inwestycje w złoto bardziej atrakcyjnymi. Co istotne o potencjalnych obniżkach stóp procentowych mówi się w Stanach Zjednoczonych, co przyczyni się do osłabienia dolara.

Zaostrzenie sytuacji geopolitycznej może w najbliższych miesiącach wesprzeć inwestycje w złoto, jak miało to miejsce po agresji Rosji na Ukrainę. Wówczas cena złota skoczyła do 2070 USD za uncję. Konflikt wojenny za naszą wschodnią granicą zapewne będzie jeszcze trwał wiele miesięcy a może lat. Nie brakuje też punktów zapalnych w innych regionach świata.

Ważnym graczem na rynku złota są banki centralne. Te nie bagatelizują rosnącego ryzyka i zamieniają duże ilości walut na złoto. W 2022 roku banki centralne dokonały rekordowych zakupów złota - w III kwartale blisko 400 ton a w ciągu trzech kwartałów 673 tony, tj. o 62% więcej wobec analogicznego okresu poprzedniego roku. Wobec wysokiego ryzyka geopolitycznego i finansowego, w tym dużej zmienności na rynku walutowym, w tym prawdopodobnym osłabieniu amerykańskiego dolara, popyt na królewski metal ze strony oficjalnego sektora bankowego będzie dalej wysoki w 2023 roku.

Mówiąc o złocie nie można pominąć znaczenia Chin na tym rynku, bowiem stamtąd płynie największy popyt inwestycyjny i jubilerski. Złagodzenie ograniczeń związanych z COVID-19 przyczyni się do poprawy zaufania konsumentów i pobudzi aktywność gospodarczą w Państwie Środka. Po trudnym okresie pandemii popyt konsumentów na złoto powinien powrócić do poziomów z poprzednich lat.

Metalem szlachetnym wartym uwagi jest również srebro. Analitycy Metal Focus działający w imieniu Silver Institute przewidują, że w 2022 roku popyt na srebro będzie o 16% wyższy niż rok wcześniej i osiągnie poziom 1210 milionów uncji (37,6 tys. ton). Natomiast podaż wzrośnie tylko o 2%. Oznacza to pojawienie się dużego deficytu na rynku srebra. Metal ten ma szerokie zastosowanie w przemyśle nowoczesnych technologii, które odpowiadają za połowę całkowitego popytu na srebro. Coraz więcej srebra zużywa fotowoltaika i przemysł motoryzacyjny. Srebro ma również szerokie zastosowanie w zespołach elektronicznych i elektrycznych. Zapotrzebowanie w tych branżach będzie dynamicznie rosnąć ze względu na kryzys energetyczny, rosnącą popularność samochodów elektrycznych i automatyzację. Żadna z wymienionych branż nie może zaakceptować niedoboru srebra. Rosną również inwestycje w fizyczne srebro – w 2022 roku zakupy sztabek i monet srebrnych będą o 18% wyższe niż w poprzednim roku – przewidują analitycy Metal Focus. Na ostateczny raport World Silver Survey będziemy musieli poczekać. Od rozpoczęcia w styczniu 2021 roku short silver squeeze (kupowanie kontraktów terminowych w celu zamknięcia krótkich pozycji w kontraktach terminowych) roku systematycznie, co miesiąc zmniejszają się zapasy srebra w magazynach amerykańskiej giełdy COMEX. O wielkim popycie na srebro świadczy fakt, że jest go najmniej na giełdzie od 22 lat.

Od początku listopada notowania złota znajdują się w trendzie wzrostowym a srebro zaczęło drożeć już od września. Co przyniesie przyszłość? Prognozy specjalistów dotyczące rynku metali szlachetnych są optymistyczne. Eric Strand ze Sztokholmu, zarządzający funduszami AuAg Silver Bullet i AuAg Precious Green przewiduje nowy rekord wszechczasów na rynku złota w 2023 roku i początek nowej hossy, gdy cena kruszcu przekroczy 2100 USD za uncję. Jeszcze większym entuzjastą jest Juerg Kiener, dyrektor zarządzający i dyrektor inwestycyjny Swiss Asia Capital, który spodziewa się, że ceny kruszcu mogą wzrosnąć od 2500 do 4000 USD za uncję w nadchodzącym roku.

A na rynku metali szlachetnych Strand i Kiener dobrze się znają.

Przewiduję, że inwestorzy uwzględnią w swych planach stabilizującą rolę metali szlachetnych w szczególnie trudnych czasach, których nie unikniemy a musimy je przetrwać.

pixel