2019-03-10

Inwestycja w złoto – metal szlachetny, który rozpala zmysły

Zanim zaczniemy inwestowanie w cokolwiek, powinniśmy poznać charakter danego rynku i jego specyfikę. Znany inwestor Warren Buffet mawia, że nie inwestuje w coś, czego nie pozna i nie zrozumie. W tym krótkim artykule znajdą Państwo najważniejsze informacje dotyczące rynku złota. Przedstawimy argumenty stojące za inwestowaniem w złoto i powiemy dlaczego warto posiadać go w swoim portfelu.

Od wieków złoto jest symbolem władzy, zamożności oraz bezpieczeństwa. Przez inwestorów nazywany „safe haven” – czyli bezpieczna przystań.

Wykres przedstawiający cenę złota w latach 1971-2012
Wykres przedstawiający cenę złota w latach 1971-2012


Co sprawia, że metal ten stał się tak wyjątkowy?

Za wyjątkowością tego surowca stoi jego rzadkie występowanie w naturze. Dla przykładu porównując go do miedzi – surowca przemysłowego – występuje 15 tys. razy rzadziej. Jednocześnie jego struktura jest niezwykle trwała. Można powiedzieć o niezniszczalności żółtego kruszcu. Jedyny z metali, który przybrał kolor żółty i jednocześnie wyraźny połysk. Złoto jest kowalne oraz bardzo ciągliwe – co umożliwia dowolne nadawanie mu kształtu. Ciekawostką jest fakt, że z 1 grama złota możemy uzyskać cienką płytę o powierzchni jednego metra kwadratowego. Inną charakterystyczną cechą jest jego duża gęstość. Zdziwienie maluje się na twarzy każdego, kto może wziąć do ręki sztabkę 100 gramową, która jest stosunkowo mała w porównaniu do tego ile waży.

Złota biżuteria

Złoto najczęściej kojarzone jest z biżuterią. Oczywiście biżuteria biżuterii nie równa. Może różnić się próbą złota, z jakiej jest wykonana. Z reguły informuje nas o tym cecha probiercza, która często jest wygrawerowana na pierścionku czy naszyjniku. Zasada jest prosta - im wyższa próba, tym złoto z jakiej jest wykonany przedmiot jest czystsze. Na świecie zostały ustalone dwa systemy standaryzacji, jeden z nich opisuje ilość złota w promilach, a drugi pokazuje ilości złota w karatach. Pamiętaj, że jeden karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. Najczystszym złotem jest 24 karatowe złoto. Wówczas zawartość złota w stopie wynosi 999 (99.9%). 14 karatów oznaczone jest liczbą 585 (58.5%), a 8-karatowe rozpoznamy po wygrawerowanej na biżuterii cyfrze 333 (33.3%).

Złota biżuteria


Złoto inwestycyjne – sztabki i monety

Jedną z form inwestowania w złoto są sztabki złota i złote monety bulionowe. Wybór pomiędzy jednym, a drugim, zależy wyłącznie od preferencji inwestora. Te pierwsze są minimalnie tańsze. Drugie zaś są bardziej rozpoznawalne na całym świecie. Występuje tu większy poziom standaryzacji. Popularny Krugerrand jest rozpoznawalny w każdym państwie i bez większego problemu będziemy mogli go upłynnić, gdy taka potrzeba zajdzie. Sztabki mogą być wyrabiane w różnym kształcie, przez różnych producentów. Dlatego warto w tym przypadku dokonywać zakupów u znanych i renomowanych producentów. W tym celu zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w kategorii Złoto inwestycyjne. W przypadku sztabek złota, dodatkową wartością jest opakowanie typu CertiCard lub CertiPack, które jest swoistym potwierdzeniem autentyczności produktu.

Czy warto inwestować w złoto?

Tak, przedstawiamy listę 6 argumentów stojących za inwestycją w złoto:
  1. Złoto to aktywo, które chroni nas przed inflacją czy deflacją. Złoto zachowuje swoją siłę nabywczą z jednego podstawowego powodu – nie można zwiększyć jego ilości w sposób imperatywny.
  2. Warto je mieć również po to aby zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny.
  3. Raz kupione sztaby czy monety będziemy trzymać prawdopodobnie długo, co spowoduje, że tych pieniędzy nie skonsumujemy i odłożymy np. na czas naszej emerytury.
  4. Na rynku złota występuje korzystna sytuacja fundamentalna. Co to oznacza? Produkcja królewskiego metalu, jak i strona popytowa jest stabilna. Wydobycie złota nie wzrośnie drastycznie. Na świecie jest coraz mniej rud zasobnych w ten kruszec, stale rosną koszty pracy oraz energii. Z drugiej strony, zapotrzebowanie ze strony sektora przemysłowego nie ulega większym wahaniom.
  5. Państwa azjatyckie (stale się bogacące) od pewnego czasu wykazują wzmożony popyt na złoto fizyczne (biżuteria oraz złoto bulionowe).
  6. Nadal jesteśmy w erze luzowania ilościowego, mimo, że niektóre banki centralne zaczynają podnosić stopy procentowe. Dodruk pieniądza oraz skupowanie aktywów doprowadzi w dłuższym terminie do wytworzenia się presji inflacyjnej – na czym złoto powinno skorzystać.
Inwestowanie w złoto jest bezpieczną metodą lokowania swojego kapitału zarówno dla doświadczonych inwestorów, jak i zwykłego "Kowalskiego". Zapraszamy do rozpoczęcia swojej przygody z inwestowaniem w złoto z Mennicą Mazovią. Chętnie doradzimy w wyborze odpowiednich wyrobów menniczych i podzielimy się wiedzą na temat metali szlachetnych. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane produkty przez klientów, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z kupnem złota.
pixel