2023-08-16

Co to jest certipack i jakie daje korzyści?

Nadzwyczaj wrażliwy kruszec

Złoto jako metal szlachetny jest odporne na korozję i utlenianie ale nie na uszkodzenia mechaniczne. Jest ono miękkie, łatwo się zarysowuje i ściera. Czyste złoto inwestycyjne w postaci sztabek czy monet bulionowych wymaga nadzwyczajnego traktowania. Zadrapania, przetarcia czy odciski palców pozostawione na złotej sztabce czy monecie mogą obniżyć jej cenę i utrudnić sprzedaż. Dlatego każda sztabka złota bulionowego powinna być odpowiednio zabezpieczona. Służą temu odpowiednie opakowania pozwalające na pełne zabezpieczenie złota kupowanego w celach inwestycyjnych a jednocześnie będące gwarantem jego autentyczności. 

CertiCard lub CertiPack - patent na bezpieczeństwo

Unikalne opakowanie

Pionierem w produkcji profesjonalnych opakowań dla sztabek złota jest włoska firma Certiline SRL, posiadająca wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu systemów zabezpieczających różnego rodzaju przedmioty. Certiline rozpoczęła działalność od świadczenia usług związanych z bezpieczeństwem procedur obrotu dokumentami w bankowości.

Jej sztandarowym produktem jest bezpieczne opakowanie na sztabki złota, znane pod marką handlową CertiCard®. Nowatorskie opakowanie zyskało uznanie na całym świecie. Obecnie produkcją opakowań na wzór CeritCard® zajmuje się wiele firm. W praktyce stosuje się zamiennie nazwę CertiPack dla opakowań spełniających analogiczne standardy bezpieczeństwa.

CertiCard/CertiPack są powszechnie stosowane do pakowania sztabek wybijanych ze złota - od 1 do 100 gram. Hermetycznie opakowanie zawiera informacje poświadczone przez mincerza a są to: nazwa mennicy, próba złota jak również numer seryjny i waga sztabki złota. Te informacje pozwalają weryfikować złoto oferowane przez dealerów.

Należy dodać, że firma Certiline produkuje również bezpieczne opakowania na monety CoinCard® oraz oraz na kamienie szlachetne DiamondBox® przeznaczone dla małych diamentów (od 0,01 ct do 1,5 ct).

Innowacyjne zabezpieczenia

CertiCard/CertiPack składa się z dwóch połączonych ze sobą elementów. Pierwszy to przeźroczyste opakowanie wykonane z mocnego tworzywa sztucznego z miejscem przeznaczonym na złotą sztabkę. Opakowanie zamyka folia pełniąca funkcję plomby z nadrukowanym wzorem luminescencyjnym, widocznym tylko pod światłem UV. Otwarcie opakowania powoduje bezpowrotne zniszczenie plomby.

Cryptoprint® jest to dodatkowe zabezpieczenie opatentowane przez firmę Certiline z zastosowaniem specjalnego atramentu. Po otwarciu karty BarCard® ukaże się ostrzeżenie o unieważnieniu plomby “SAFETY SEAL ANNULLED”. Przywrócenie opakowania do stanu pierwotnego nie będzie już możliwe.

CertiEye™ to nowatorskie zabezpieczenie, którego głównym zadaniem jest błyskawiczne potwierdzenie autentyczności kruszcu w czasie rzeczywistym. Jest to bariera nadzwyczaj skuteczna i zabezpieczająca przed wszelkimi próbami oszustwa. W tej metodzie wykorzystuje się aplikację CertiEye™ oraz smartfon. Etykieta bezpieczeństwa jest nieusuwalna, odporna na jakąkolwiek próbę kopiowania a ponadto posiada unikalny numer seryjny wyrobu, dzięki czemu można szybko sprawdzić jego autentyczność. Aplikacja jest połączona z internetem, co pozwala na zabezpieczenie przed manipulacjami, fałszerstwami i śledzenie szarej strefy.

Zalety opakowania CertiPack

Zastosowanie Certipack pozwala przede wszystkim na poprawę wygody i zwiększenie bezpieczeństwa transakcji. Zapakowana hermetycznie sztabka pozostanie w idealnym stanie przez wiele lat. W przypadku zapakowania wielu sztabek lub z innymi przedmiotami nie ma ryzyka uszkodzenia żadnej sztabki. Dzięki Certi Pack można z łatwością sprawdzić, czy faktycznie kupujemy certyfikowane złoto w celach inwestycyjnych i możemy być spokojni o jego jakość. Dowód stwierdzający autentyczność i jakość produktów ma kluczowe znaczenie. 

Sprzedaż sztabki umieszczonej w Certipack nie powinna być trudna, ponieważ ten rodzaj opakowania jest powszechnie znany na globalnym rynku złota.

Po zakupie sztabek złota zapakowanych w CertiPack nie należy ich rozpakowywać lecz przechowywać w nienaruszonym stanie. Sztabka złota wyjęta z opakowania straci na wartości. Opakowanie jest przezroczyste, więc możemy podziwiać i cieszyć się nabytym kruszcem.

Możliwość fałszerstwa

Zakup sztabek złota to poważny wydatek, więc należy zachować nadzwyczajne środki ostrożności. Chociaż jest mało prawdopodobne ale na rynku możemy zetknąć się ze sztabkami ze sfałszowanego złota zapakowanymi w nieautentyczne opakowania. Kupując złoto należy więc zwrócić szczególną uwagę na jakość i stan opakowania. Nie może ono posiadać jakichkolwiek uszkodzeń. Znajdująca się CertiPacku sztabka złota winna być idealnie dopasowana do gniazda a folia powinna być w pełni przeźroczysta. Niedoświadczony inwestor może nie umieć właściwie ocenić jakości opakowania, więc sposobem na uniknięcie oszustwa jest kupowanie sztabek złota u oficjalnie działających dystrybutorów, jak Mennica Mazovia.

Podsumowanie

CertiPack to nie tylko zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym sztabki. Gwarantuje ono ponadto autentyczność sztabki złota i idealny stan zachowania. Kupując złote sztabki wyprodukowane przez najlepsze mennice w CertiPack możemy być pewni, że otrzymaliśmy taki kruszec, za jaki zapłaciliśmy. Tylko złoto certyfikowane zachowuje największą wartość inwestycyjną. 

pixel