Bazylea III i złoto
W wyniku wprowadzenia w życie regulacji ostrożnościowych dla banków komercyjnych złoto stanie się równoprawną walutą ograniczającą ryzyko finansowe. Będzie to miało pozytywny wpływ na notowania złota.
Kryzysy finansowe, jakie targają co kilka lat światem są często wywoływane przez niestabilny sektor bankowy. Podejmowane już od 1988 roku próby uregulowania tej branży przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego (BCBS) nie w pełni zdały egzamin. Rozpoczęta w 2010 roku trzecia reforma zasad ostrożnościowych w sektorze bankowym, określana mianem „Bazylea III”, była odpowiedzią na globalny kryzys finansowy, który wybuchł w 2008 roku. W ostatnich dniach została wdrożona ostatnia część pakietu regulacyjnego Bazylea III w krajach UE i Stanach Zjednoczonych a Wielka Brytania przyjmie go w 2022 roku. Celem nowych regulacji jest zapobieganie sytuacjom, kiedy rządy wykorzystywały pieniądze podatników aby ratować upadające banki. Bazylea III podnosi wymogi dla wskaźników bezpieczeństwa, jak: poziom kapitału własnego, dźwigni finansowej i płynności. W efekcie zmniejszy się ryzyko działalności sektora bankowego i kryzysów finansowych.
Regulacje wprowadzają również nowe zasady klasyfikowania złota w rachunkowości bankowej. Banki przechowują złoto w postaci alokowanej albo niealokowanej. W pierwszym przypadku każda sztabka ma określonego właściciela, co nie pozwala bankowi dysponować nim. Natomiast złoto niealokowane nie posiada przypisanego właściciela, co oznacza, że może być wydane dowolnej osobie posiadającej certyfikat depozytowy. Niealokowane złoto może być też przedmiotem pożyczek. Bank udostępniając prawo do danej sztabki złota wielu osobom kreuje papierowe złoto nie mające pokrycia w rzeczywiście istniejącym kruszcu. W efekcie powstaje ryzyko, nieuzasadnionego czynnikami fundamentalnymi, spadku notowań rynkowych kruszcu.
W przypadku złota alokowanego takie ryzyko nie istnieje, ponieważ bank nie ma możliwości zwiększenia jego ilości bez przeprowadzenia zakupu. Według regulacji Bazylea III złoto alokowane nie będzie ujmowane w bilansie banku jako towar lecz jako waluta. Złoto alokowane, należące do banku, przechowywane w jego skarbcu, będzie miało taki sam status, jak gotówka i obligacje skarbowe o wysokim ratingu. Oznacza to, że może być ono zaliczane do aktywów o najwyższej jakości i zerowej wadze ryzyka. Dzięki temu bank będzie miał prawo uwzględniać ten kruszec przy kalkulacji kapitału regulacyjnego Tier1.
Bazylea III nakłada na banki obowiązek utrzymywania minimalnego poziomu Wskaźnika Stabilnego Finansowania Netto (ang. Net Stable Funding Ratio, „NSFR”). W przypadku złota alokowanego do obliczeń tego wskaźnika ustalono zerowy poziom ryzyka. Natomiast dla złota niealokowanego banki są zobowiązane przyjmować ryzyko na poziomie 85%. W efekcie banki będą zwiększać zasoby złota alokowanego, kupując je na rynku.
W związku z podwyższeniem statusu złota w aktywach banków oczekuje się wzrostu popytu, co będzie mieć pozytywny wpływ na jego notowania kruszcu. Analitycy przewidują, że w tym roku cena złota może wynieść 2100-2200 USD za uncję. Byłby to kolejny rekord notowań złota.