2024-01-10

Jak wyczyścić srebrne monety i kiedy to robić?

Jakie substancje oddziałują na srebrne monety?

Srebro w kontakcie z powietrzem może się utleniać i czernieć. Powstanie nalotu jest skutkiem oddziaływania siarki znajdującej się w powietrzu. Na działanie takich czynników jest odporne złoto i platyna.

Środki chemiczne, takie jak siarkowodór czy amoniak, mogą wchodzić w reakcję ze srebrem. W efekcie powstaje korozja metalu, która może prowadzić do uszkodzenia i utraty detali monety, co ma szczególne znaczenie w przypadku cennych monet kolekcjonerskich. W efekcie zmniejsza się wartość inwestycyjna monet bulionowych lub kolekcjonerska zabytkowych numizmatów.

Gdy dojdzie do zmiany wyglądu naszych zbiorów należy dobrać odpowiednią metodę ich konserwacji. Jeżeli posiadamy srebrne monety warto więc poznać sposoby przywracania im dawnego blasku.

Aby uniknąć destrukcji srebrnych monet zaleca się przechowywanie ich w specjalnych kapslach, klaserach czy etui. Dzięki temu monety, które posiadamy w swojej kolekcji nie będą czernieć, zachowując się idealnym stanie przez wiele lat. 

Specjalistyczne metody pozwalające czyścić monety ze srebra

Preparaty do czyszczenia srebrnych monet

Aby skutecznie czyścić srebrne monety, zwłaszcza te o wyjątkowej wartości, zaleca się korzystanie z odpowiednich preparatów i technik, które nie naruszają ich powierzchni. Specjalistyczne środki do czyszczenia wyrobów z metali szlachetnych są dostępne w sklepach numizmatycznych oraz na internetowych platformach aukcyjnych. Aby wyczyścić monetę delikatnie zanurz ją w preparacie na kilka sekund. Zaleca się czyszczenie każdej monety osobno, aby uniknąć uszkodzeń. Do czyszczenia srebrnych monet używaj jedynie naczyń plastikowych, aby uniknąć reakcji chemicznych. Po zanurzeniu w preparacie, umyj monetę w wodzie destylowanej. Po takim zabiegu delikatnie wytrzyj monetę miękką tkaniną, na przykład ściereczką z mikrofibry. Zachowanie ostrożności i korzystanie z profesjonalnych środków gwarantuje, że proces czyszczenia nie wpłynie negatywnie na wartość srebrnych monet.

Myjka ultradźwiękowa

Do czyszczenia srebrnych wyrobów są wykorzystywane specjalne myjki ultradźwiękowe, które pozwalają na dokładne usunięcie zanieczyszczeń, nawet z załamań. Używane są one razem z preparatami chemicznymi do mycia srebra. Czyszczenie ultradźwiękowe jest bardzo skuteczne i nie powoduje uszkodzenia monet.

Metoda sucha 

W tym przypadku czyszczenie polega na rozgrzaniu monety palnikiem. Wysoka temperatura powoduje usunięcie rdzy i patyny znajdującej się na srebrze. Ta metoda jest wysoce skuteczna ale nieodpowiednio przeprowadzona może spowodować trwałe uszkodzenie wartościowej monety. Można z niej skorzystać ale nie w domu lecz w specjalistycznym zakładzie jubilerskim.

Jak wyczyścić stare monety domowymi sposobami?

Pasta do zębów

W wielu przypadkach czyszczenie domowymi sposobami daje dobre wyniki. Na przykład pasta do zębów pozwala całkiem dobrze wyczyścić stare monety. Jej skuteczność wynika z właściwości, które pozwalają usunąć nalot i zanieczyszczenia z monet.

Do czyszczenia należy użyć pasty do zębów o delikatnej konsystencji, która nie zawiera zbyt dużo agresywnych środków wybielających. Aby przeprowadzić czyszczenie starych monet należy nałożyć niewielką ilość pasty na miękką szczoteczkę do mycia zębów i delikatnie pocierać powierzchnię monety. Następnie wystarczy umyć monetę w wodzie i starannie osuszyć.

Roztwór wody i mydła

W wielu przypadkach, szczególnie przy niewielkich zabrudzeniach, można wyczyścić srebrne monety za pomocą roztworu wody i delikatnego mydła. W tym celu monety należy namoczyć w ciepłej wodzie z mydłem lub płynem do mycia naczyń, przy czym należy użyć plastikowego naczynia. Koniecznie wcześniej umyj ręce aby usunąć z nich tłuszcz. Delikatnie pocieraj każdą monetę miękką szczoteczką. Aby uniknąć zarysowań nie wrzucaj do pojemnika wielu monet za jednym razem - czyść monety pojedynczo. Jest to metoda bezpieczniejsza, szczególnie dla monet pokrytych naturalną patyną. Następnie umyj monety w destylowanej lub pod bieżącą wodą. Do suszenia nie używaj chusteczek ani ręczników papierowych, bowiem mogą one zarysować powierzchnię monety. Najlepiej wykorzystać ściereczki z mikrofibry.

Kwaśny roztwór

W filiżance wymieszaj ocet i łyżkę soli. Następnie to takiego roztworu wkładaj monety. Pozostaw je na kilka minut, po czym wyciągnij, dokładnie opłucz w wodzie destylowanej lub bieżącej i wysusz ściereczką. Zamiast octu można również wykorzystać kwasek cytrynowy.

Podsumowanie

Wybór metody przywracania świetności monet ze srebra zależy głównie od ich stanu zachowania i wartości. Ze względu na to, że srebro wchodzi w związki chemiczne z wieloma pierwiastkami wskazane jest zachowanie dużej ostrożności. Należy unikać stosowania agresywnych substancji chemicznych, takich jak amoniak czy wybielacze. Najbezpieczniejszym sposobem jest wykorzystanie specjalistycznych środków czyszczących do srebra lub myjki ultradźwiękowej. W przypadku monet o dużej wartości warto zwrócić się do specjalistów zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem monet srebrnych. Tylko odpowiednio przeprowadzona konserwacja pozwoli przywrócić naszym monetom lustrzany blask.

pixel