2024-01-10

Jak i gdzie powstają monety ze złota? Poznaj proces produkcji w mennicy

Złote monety inwestycyjne i kolekcjonerskie 

Złote monety, oprócz wysokiej wartości, są wyjątkowymi dziełami sztuki i rzemiosła a ich produkcja obejmuje kilka kluczowych etapów. Są one produkowane jedynie w celach inwestycyjnych lub kolekcjonerskich. Emitowane zarówno przez mennice państwowe, jak i często przez prywatne, stanowią one swoiste wizytówki kraju. Wartość danej monety zależy od aktualnej ceny złota z którego została wybita, jak również od rzadkości, unikalności, motywu, wieku, próby i stanu zachowania. Złote monety bulionowe są często wybierane, jako forma inwestycji, ponieważ reprezentują one materialną wartość, która nie podlega tak dużym wahaniom cenowym, jak aktywa finansowe. Dzięki swojej trwałości i uznaniu, monety z cennego kruszcu są popularnym wyborem na całym świecie dla tych, którzy poszukują bezpiecznej inwestycji lub chcą zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją. 

Jak przebiega produkcja złotych monet?

Na proces wytwarzania złotych monet składa się kilku etapów rozłożonych w czasie. Najpierw kopalnia wydobywa rudę złota, która trafia do rafinerii, gdzie podlega rozdrobnieniu i oczyszczeniu. W kolejnym kroku następuje separacja złota. Następnie złoto jest oddzielane od innych skały, metali i zanieczyszczeń metodą elektrolizy lub obróbki chemicznej. Po zakończeniu procesu rafinacji, złoto jest gotowe do dalszej obróbki, w tym produkcji monet. Otrzymane po rafinacji złoto ma wymaganą czystość i z niego powstają monety - dla monet bulionowych 99,99%. W postaci sztabek lub wlewków złoto zostaje dostarczone do mennicy.

Przygotowanie projektu monety

Pierwszym etapem tworzenia monet jest stworzenie jej projektu przez medaliera. Taki projekt musi uwzględniać nie tylko wygląd awersu i rewersu monety ale także jej kształt, rozmiar, wagę, próbę i napisy. Po przygotowaniu i zaakceptowaniu projektu plastycy przenoszą zaakceptowany wizerunek monety na model gipsowy, który jest następnie skanowany laserowo w technice 3D. Grawerzy na podstawie otrzymanego modelu cyfrowego tworzą na obrabiarce CNC stalowy pierwowzór monety, który posłuży do wykonania stempli do wybijania awersu i rewersu monety. Stempel jest metalową matrycą, która ma odwzorowany w negatywie projekt monety. Musi być on bardzo dokładny i odporny na zużycie, ponieważ będzie używany do wybijania wielu egzemplarzy monety. Stempel jest wykonany zazwyczaj z hartowanej stali lub innego twardego metalu.

Metoda przygotowania półproduktu

Przed rozpoczęciem bicia monet mennica wykonuje niżej wymienione czynności przygotowawcze.

  1. Topienie i walcowanie złota na arkusze o grubości monet. 
  2. Wycinane krążków z arkuszy o wymiarach i wadze odpowiadającej monetom. 
  3. Wyżarzanie krążków w celu nadania im właściwości plastycznych, co ma zapobiegać pękaniu podczas uderzenia stempla. 
  4. Tworzenie rantu na brzegu krążków w młynie spęczającym, co zapobiega przyleganiu monet do gładkiej powierzchni, usztywnia monety i w pewnym stopniu ochrania ich powierzchnię przed przypadkowym uszkodzeniem. 
  5. Polerowanie i oczyszczanie krążków, np. w bębnie wypełnionym stalowymi kuleczkami. 
  6. Płukanie krążków w specjalnym roztworze i następnie ich suszenie.

W efekcie tych operacji otrzymuje się krążki wielkości monet, oczyszczone z najdrobniejszych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jakość monet. Są to surowe monety przeznaczone do dalszej produkcji.

Wybijanie monet

Kolejnym krokiem jest wybijanie monet na prasie tłoczącej. Polega ono na umieszczeniu krążka pomiędzy dwoma stemplami (górnym i dolnym) i poddaniu go dużemu naciskowi. W wyniku tego obie powierzchnie krążka przyjmują kształt i wzór stempli i tym samym powstaje gotowa moneta. 

Kolejnym etapem produkcji złotych monet jest ich obróbka wykańczająca. Polega ona na polerowaniu, czyszczeniu a także - jeżeli wymaga tego projekt monety - lakierowaniu, barwieniu, zdobieniu kamieniami aby nadać jej pożądany wygląd i połysk. Zanim moneta wyruszy w podróż do dystrybutorów przeprowadzona jest ścisła kontrola wagi i jakości w tym ocenę wizualną. 

Warto zobaczyć, jak tworzy się złote monety w Mennicy Polskiej

Mennica Polska jest znana z wysokiej jakości produkcji monet, nie tylko obiegowych ale również kolekcjonerskich ze złota, srebra i innych metali. Zwiedzając zakład produkcyjny w Mennicy Polskiej można uzyskać bezpośrednio od pracowników informacje m.in. na temat procesu produkcji złotych numizmatów kolekcjonerskich. Jest okazja aby z bliska przyjrzeć się procesowi produkcji monet oraz dowiedzieć się, w jaki sposób mennica zapewnia najwyższą jakość swoim produktom. Ponadto Mennica Polska zaprasza na youtube, gdzie można obejrzeć cały proces produkcji monet bez wychodzenia z domu.

pixel