2021-05-26

Złoto wraca do łask inwestorów

Cena złota znajduje się cały czas blisko poziomu 1890 dolarów za uncję. Królewski metal wspierany jest ostatnio przez słabszego dolara. Ponownie obserwujemy odwrotną korelację pomiędzy tymi dwoma aktywami. To dość popularna zależność występująca na rynkach finansowych. Dolar ważony obrotami handlowymi jest wyceniany aktualnie najniżej od początku stycznia. Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji spadły w ostatnim czasie poniżej poziomu 1,60. To również należy zaliczyć do czynnika wspierającego wycenę surowca. Dodatkowo, królewski metal ponownie został potraktowany jako wysokiej wartości aktywo w momencie, kiedy doszło do krachu na rynku kryptowalut. Po raz kolejny wirtualne waluty pokazały jak wysoce ryzykownym są aktywem inwestycyjnym.

Rynek ETF papierkiem lakmusowym

Zauważalny jest ostatnio powrót zainteresowania złotem wśród inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Ten pierwszy jest mierzony m.in. napływem kapitału do funduszy ETF. W początkowych tygodniach rynek ten wzbogacił się o 47,8 ton tego surowca. Sytuacja zaczyna wyglądać naprawdę dobrze. Aktualnie istnieje silna dodatnia korelacja pomiędzy ceną spot a tendencją na rynku ETF. Jednocześnie dużym zainteresowaniem cieszyły się fundusze amerykańskie, jak również europejskie. Cały czas głównym beneficjentem jest SPDRGold Shares oraz niemiecki Xetra-Gold.

 
Napływy tygodniowe do funduszy ETF replikujące fizycznie złoto (rynek amerykański, europejski, azjatycki), źródło: WGC

 

Prawdziwa ekonomia

Widać, że niektórzy inwestorzy ponownie zaczęli traktować złoto i instrumenty oparte o ten surowiec (ETF-y) jako zabezpieczenie przed wzrostem cen. Oczekiwania inflacyjne dynamicznie rosną. Ostanie dane indeksu CPI z USA pokazały dużo wyższe wartości od rynkowego konsensusu. Co prawda Rezerwa Federalna nadal jest zdania, że ceny usług i dóbr konsumpcyjnych w 2. połowie roku obniżą się, jednak na kwietniowym posiedzeniu FOMC doszło do pewnego rozłamu. Coraz więcej członków Fed-u zaczyna popierać start dyskusji o rozpoczęciu normalizacji polityki pieniężnej. Przynajmniej chcą rozmawiać o redukcji skupu aktywów z rynku.

 
Oczekiwania inflacyjne w USA, źródło: www.fred.stlouisfed.org

 

Instrumenty pochodne prawdę powiedzą

Złoto również coraz częściej jest wybierane przez zarządzających funduszami (managed money). Z kolei w przypadku inwestorów spekulacyjnych odnotowujemy wzrost długich pozycji na kontraktach futures. Dane CFTC z ostatniego tygodnia pokazały ponad 290 tys. kontraktów „long” oraz ok. 91,4 tys. kontraktów z pozycją „short”. Liczba pozycji długich zwiększyła się w porównaniu do poprzedniego okresu tygodniowego o ponad 8 tys.

Wielkość aktywów w zarządzaniu inwestorów instytucjonalnych (manager money), źródło: WGC

 

Kapitał płynie z rynku kryptowalut

Ostatnie spadki na bitcoinie pokazały ponownie, że w chwilach wysokiego ryzyka i niepewności, kapitał kierowany jest w stronę aktywa, którego wartość jest niepodważalna. Silna przecena na kryptowalutach zdecydowanie podbiła wycenę królewskiego metalu. Okazuje się, że określanie bitcoin-a nowym złotem jest całkowicie nietrafione. Przecena ponad 30-procentowa, którą widzieliśmy w ubiegłym tygodniu pokazuje, jak dynamiczny i jednocześnie ryzykowny jest ten stosunkowo młody instrument, którego wartość nie jest poparta silnymi fundamentami. Przypomnijmy, że wyprzedaż bitcoina nastąpiła po informacji, że Chiński Bank Ludowy zakazał płatności za pośrednictwem tego waloru.

Co mówi wykres?

Spoglądając na czysty wykres widzimy, że złoto w ostatnim czasie wygenerowało sygnał kupna, przełamując górne ograniczenie flagi, w której to obrębie znajdowało się od sierpnia 2020 roku. Po ostatnich, dynamicznych wzrostach, naturalnym zjawiskiem powinna być krótkoterminowa korekta spadkowa.  Okolice 1844 USD mogą być ponownie przetestowane. W długim horyzoncie czasowym złoto powinno jednak osiągnąć poziom 1953 USD/oz, czyli szczyty z początku 2021 roku.

Wykres złota, interwał tygodniowy, źródło: tradingview.com
pixel