Złoto w nowoczesnych technologiach
Złoto posiada unikalne właściwości fizyko-chemiczne. Dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.
Już Starożytni znali i doceniali właściwości złota. Wówczas wykonywano z niego zdobienia, naczynia czy przedmioty kultu. Przykładem jest złota maska Tutanchamona, który zmarł w 1323 roku p.n.e. Sposób barwienia szkła i ceramiki złotem koloidalnym znał Paracelsus w XVI wieku. Szkło rubinowe stosowano przez wiele wieków w technice wykonywania witraży.
Dziś złoto wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu. Według Światowej Rady Złota (World Gold Council) w 2020 roku globalny przemysł zużył około 300 ton złota, o 7% mniej niż w poprzednim roku. Spadek popytu był skutkiem spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią Covid-19. Przemysł odpowiadał za 8% całkowitego ubiegłorocznego popytu na złoto. Z tego 248 ton znalazło zastosowanie w elektronice. Pozostałe branże przemysłowe zapotrzebowały 42 tony złota. W protetyce dentystycznej zużyto 12 ton kruszcu. Ożywienie popytu przemysłowego nastąpiło w czwartym kwartale ubiegłego roku, kiedy potrzeby ze strony producentów elektronicznych obwodów drukowanych były o 4-7% wyższe niż w analogicznym okresie 2019 roku. Nastąpił też wzrost popytu w telekomunikacji przy wdrożeniu telefonii 5G, w efekcie czego zużycie złota w tej branży było o 2-4% wyższe niż rok wcześniej.
W tym roku obserwujemy kontynuację wzrostu zużycia złota w przemyśle. W pierwszym kwartale popyt był wyższy o 11% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniósł 81,2 ton. W efekcie udział przemysłu w całkowitym popycie na złoto wyniósł 10%.
Złoto, jako metal szlachetny nie utlenia się, jest kowalne i dobrze przewodzi prąd. Znajduje więc zastosowanie w nowoczesnych technologiach, mediach, telekomunikacji i medycynie. Dzięki wysokiej przewodności elektrycznej wykorzystuje się je m.in. w produkcji: mikropołączeń w procesorach, styków kart komputerowych, złącz HDMI, laserów, urządzeń GPS i telefonów komórkowych. Coraz więcej złota zużywa przemysł motoryzacyjny, w szczególności samochody autonomiczne, gdzie wymagana jest wysoka niezawodność czujników, styków, przełączników i innych elementów sterujących.
Złoto silnie odbija promieniowanie w pełnym zakresie widma. Cienka warstwa złota na wizjerze hełmu astronauty chroni go przed szkodliwym działaniem promieniowania kosmicznego. Złotem pokrywa się elementy statków kosmicznych, co zabezpiecza je przed nagrzewaniem w wyniku działania promieniowania podczerwonego.
Okna kokpitów samolotów są chronione przed oblodzeniem cienką warstwą złota, przez którą przypływa prąd elektryczny, w wyniku czego wydziela się ciepło. Drobinki złota nałożone na szyby okienne budynków odbijają promieniowanie słoneczne zapewniając skuteczną ochronę wnętrza przed nagrzewaniem, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przez urządzenia klimatyzacyjne. Takie rozwiązania są stosowane m.in. w biurowcach a przykładem jest siedziba BMW w Monachium.
Rozwój nanotechnologii wymaga określonych, niejednokrotnie unikalnych właściwości materiałów. Więc złoto zajmuje poczesne miejsce w tej dziedzinie technologii. Jest wiele przykładów zastosowań złota w nanotechnologiach. Są to m.in. atramenty do druku układów elektronicznych, nanoprzewody, katalizatory do syntezy chemicznej, pochłaniacze zapachów, katalizatory ogniw paliwowych, koloidy do szybkich testów biomedycznych czy też tkaniny dekoracyjne.
W świecie nano obowiązują również inne ceny. Jeden gram nanocząstek złota jest wart średnio 80 tysięcy dolarów amerykańskich. Dla porównania gram surowego złota kosztuje około 60 dolarów.
Złoto nie tylko pięknie prezentuje się w biżuterii, czy stanowi zabezpieczenie na trudne czasy ale jest również wartościowym materiałem do wytwarzania wyrobów o najwyższym poziome technologicznym. W miarę rozwoju nowoczesnych technologii lista przemysłowych zastosowań złota będzie coraz dłuższa, co będzie stymulowało pozytywnie popyt na królewski metal.