Najpewniejsza waluta
Złoto przybyło do nas z kosmosu miliardy temu, kiedy formowała się nasza planeta. Dziś zachwyca nas niesamowite pochodzenie tego metalu, który wywarł istotny wpływ na rozwój ludzkości i kształtowanie się systemów ekonomicznych.
Złoto jest cenne i unikalne, jest aktywem realnym i płynnym. Według World Gold Council światowa produkcja złota kształtuje się na poziomie 3,5 tysiąca ton rocznie. Dotychczas wyprodukowano na całym świecie około 200 tysięcy ton złota, które zmieściłoby się w sześcianie o krawędzi 21 metrów.
Złoto jest metalem szlachetnym a jego ciężar właściwy wynosi 19,3 g/ cm3. Jedna tona złota zajmuje sześcian o krawędzi 37cm. Podniesienie złotej kostki sześciennej o krawędzi 15 cm byłoby sporym wyzwaniem dla niejednego mężczyzny. Dzięki dużemu ciężarowi właściwemu duża wartość może być zakumulowana w małej objętości. Złoto można przechowywać w każdych warunkach przez dowolnie długi czas bez obawy o zniszczenie w wyniku korozji.
Od zarania dziejów złoto odgrywało dużą rolę w życiu ludzkości – początkowo, jako ozdoba, później jako pieniądz. Najstarszą złotą biżuterię sprzed pięciu tysięcy lat znaleziono na terenie byłej Mezopotamii. Zdobiono nim pałace, świątynie i przedmioty użytkowe. Dziś złoto znajduje wiele zastosowań w nowoczesnych technologiach i medycynie.
Kiedy w 1971 roku zlikwidowano system z Bretton Woods dolar amerykański przestał być wymienialny na złoto. Jednak banki centralne na całym świecie utrzymują w rezerwach walutowych około 31 tysięcy ton złota, które zwiększa wiarygodność kraju i stanowi solidne zabezpieczenie na wypadek kryzysu.
Złoto jest wygodnym środkiem dla alokacji bogactwa i zabezpieczenia go przed rabunkiem, pożogami i zębem czasu. Jest ono środkiem do przekazywania majątku między pokoleniami. Podczas wojny złoto może dać możliwość przeżycia. Przed presją inflacyjną nie obroni się żadna waluta. Wartość pieniądza opartego na zaufaniu dąży zawsze do zera. Na przykład dolar amerykański sprzed stu lat jest dziś warty 4 centy. Nie straciłby natomiast ten, kto wówczas kupiłby złoto.
Inwestycja w złoto jest wypróbowanym sposobem zabezpieczenia się przed skutkami inflacji, która trawi owoce pracy. Wskutek wysokiej inflacji Polacy stracili w ciągu ostatnich 12 miesięcy blisko 7% oszczędności. Kupując złoto, jako długoterminową lokatę, można ochronić realną wartość posiadanego majątku finansowego. Taką rolę najlepiej spełniało złoto w czasach kryzysów ekonomicznych i politycznych, kiedy pieniądz gwałtownie tracił na wartości. Podczas takich zawirowań cena złota rosła. Przykładem jest sytuacja z początku 1980 roku. Wówczas sytuacja polityczna na świecie była bardzo napięta. W Iranie trwała rewolucja islamska a wojska sowieckie wkroczyły do Afganistanu. Nastąpiło ochłodzenie relacji na linii Waszyngton – Moskwa. Notowania złota poszybowały do 850 dolarów za uncję. W tym stuleciu impulsem do silnego wzrostu notowań złota był kryzys finansowy, który w 2008 roku wybuchł w USA i rozszerzył się na cały świat. W 2011 roku cena złota wzrosła do ponad 1,9 tysiąca dolarów. W ubiegłym roku z powodu pogorszenia sytuacji gospodarczej i wzrostu niepewności na świecie spowodowanej pandemią Covid-19 cena kruszcu przekroczyła 2 tysiące dolarów.
W świecie finansów złoto jest traktowane, jako jedna spośród najważniejszych walut, obok amerykańskiego dolara, euro, jena i funta. Ma ono jednak przewagę nad walutami - jest niewrażliwe na inflację, nie reaguje na błędy polityków i finansjery, nie można go dowolnie kreować a jego zasoby są określone przez naturę.