2023-08-07

Czy warto inwestować w diamenty?

Inwestowanie w unikalne cuda natury

Od niepamiętnych czasów diamenty wzbudzają wyjątkowe emocje i żądze. Ze względu na rzadkość występowania w naturze ich wartość jest nadzwyczajnie wysoka. Ich renoma jest przede wszystkim związana z wytwarzaniem ekskluzywnej biżuterii oraz zdobieniem luksusowych przedmiotów, będących niejednokrotnie dziełami sztuki. Koh-i-noor, jeden z największych diamentów na świecie z dumą zdobi koronę brytyjskiego monarchy. 

Współcześnie, spojrzenie na diamenty pozostaje niezmienne. Osiągnęły one status cennego alternatywnego aktywa inwestycyjnego, zdolnego do zachowania swojej wartości, niezależnie od perturbacji gospodarczych i politycznych, jak również niepewności na rynkach finansowych. Jednakże, zanim podejmiemy decyzję o zaangażowaniu kapitału na rynku diamentów, postarajmy się zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat tych unikalnych cudów natury – ich charakterystyki, klasyfikacji, wartości oraz ryzyka inwestycyjnego.

Cztery cechy diamentów decydują o ich wartości

Masa, barwa, czystość, szlif

Nie ma dwóch identycznych kamieni szlachetnych, każdy jest inny, ponieważ powstawały one w odmiennych warunkach naturalnych. Bywa, że dwa oszlifowane diamenty, które na pozór wyglądają niemal identycznie mają różne ceny. Jak określić ich wartość?

Przy ustalaniu ceny diamentów bierze się pod uwagę cztery cechy: masa, barwa, czystość, szlif, określane mianem "4C" (ang. carat, colour, clarity, cut). Zależą one od jakości surowca, sposobu wykonania i wielkości wyrobu. Najcenniejsze są diamenty bezbarwne o wysokiej czystości, szlifie brylantowym i masie powyżej jednego karata. Ostatecznie ceny detaliczne reguluje wolny rynek.

Certyfikacja diamentów

Wartość diamentów określają rzeczoznawcy na podstawie wyników badań laboratoryjnych i dokładnych oględzin. Podstawowe dane dotyczące diamentu zawiera indywidualny certyfikat autentyczności. 

Certyfikacją diamentów zajmuje się wiele instytucji lecz najbardziej uznanymi są: Gemological Institute of America (GIA), International Gemological Institute (IGI) i HRD Antwerp. Można również skorzystać z usług rzeczoznawców Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego. Niestety certyfikaty wydawane przez polskie sieci jubilerskie mogą nie być akceptowane za granicą. 

Dlaczego warto inwestować w diamenty?

Potencjał wzrostowy

Ceny diamentów znajdują się w umiarkowanym, długoterminowym trendzie wzrostowym. Może być to ważne dla inwestorów poszukujących aktywów preferujących kilkudziesięcioletni horyzont inwestycyjny. Nie należy więc oczekiwać szybkich zysków.

Diament formą inwestycji alternatywnej

Inwestycje w diamenty nie są bezpośrednio związane z rynkami finansowymi. Wahania ich cen są nisko lub ujemnie skorelowane z notowaniami papierów wartościowych. To oznacza, że jako aktywa alternatywne mogą stanowić cenne uzupełnienie portfela inwestycyjnego, uodparniające go przed niekorzystnymi sytuacjami na rynku finansowym. 

Odporność na zawirowania gospodarcze i polityczne 

W niektórych przypadkach diamenty mogą stanowić zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami kryzysów gospodarczych i politycznych. Z czystym sumieniem przyjąć można, że wyceny kamieni pozostaną stabilne lub nawet wzrosną w okresie niepewności.

Zabezpieczenie przed inflacją

Kamienie szlachetne, jakimi są diamenty należą do aktywów, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. Ich wartość wzrasta podczas dekoniunktury i może stanowić zabezpieczenie przed spadkiem wartości pieniądza. Taka inwestycja nie traci na wartości podczas kryzysu ekonomicznego.

Duża wartość w małej masie

Diamenty wyróżnia niesamowicie wysoki stosunek wartości do masy. Te cechy diamentów są szczególnie istotne dla ich przechowywania i przenoszenia, zwłaszcza w przypadku sytuacji kryzysowych, np. podczas wojny, gdy może się być konieczne szybkie opuszczenie miejsca zamieszkania i należałoby zabrać ze sobą jak największą wartość majątku, który pomoże przetrwać trudny czas.

Zadbaj o przyszłość finansową

Inwestując w diamenty, będące synonimem luksusu, zabezpieczasz swoją przyszłość finansową. Są one ważnym a jednocześnie cennym składnikiem majątku rodowego, który może być przekazywany z pokolenia na pokolenie. 

Diament, jako synonim statusu finansowego

Diamenty inwestycyjne to nie tylko cuda natury, ale również arcydzieła sztuki. Pokazują one określony status społeczny ich posiadacza, będąc jednocześnie oznaką gustu i wyrafinowania.

Certyfikacja przede wszystkim

Jeśli planujesz inwestować w diamenty, konieczne jest aby posiadały one certyfikaty wydawane przez renomowane laboratoria gemmologiczne. Zabezpieczają one przed oszustwem. Bez certyfikatu trudno będzie potwierdzić autentyczność i jakość kamienia, jak również później go sprzedać.

Na co zważać inwestując w diamenty?

Nie ma gwarancji zysku

Wartość diamentów może wzrastać wraz z upływem czasu ale nie jest to gwarantowane. Podobnie, jak w przypadku inwestycji w inne aktywa, wartość diamentów może być uzależniona od zmian na rynku jubilerskim, trendów modowych i w konsekwencji - popytu.

Płynność rynku diamentów jest niska

Sprzedaż diamentów jest zadaniem wymagającym czasu i gruntownej znajomości rynku, który nie jest równie płynny, jak giełdy instrumentów finansowych. Znalezienie odpowiedniego nabywcy, gotowego zapłacić adekwatną i satysfakcjonującą cenę, może stanowić trudne wyzwanie, zwłaszcza w krótkim terminie.

Koszt zakupu diamentu

Inwestowanie w diamenty bez pośrednictwa lokalnych dystrybutorów niesie ze sobą różne dodatkowe koszty, w tym opłaty brokerskie, koszty spedycji oraz ubezpieczenia. Te nakłady finansowe są zazwyczaj znaczące i negatywnie wpływają na efektywną stopę zwrotu z tego typu inwestycji.

Nie istnieją notowania diamentów

Metale szlachetne są regularnie notowane na światowych giełdach, co umożliwia łatwy dostęp do ich cen. W przypadku diamentów ich ceny nie są publikowane w sposób powszechnie dostępny. Wynika to z indywidualnego charakteru każdego kamienia, co uniemożliwia standaryzację. 

Istnieją branżowe cenniki hurtowe opracowane w formie ogólnej ale dostęp do nich jest płatny. Przykładem takiego cennika jest "Rapaport Diamond Report". Aktualne ceny niektórych diamentów można znaleźć na stronach internetowych dystrybutorów diamentów. 

Uważaj na oszustów

Rynek diamentów przyciąga wielu oszustów oferujących zaniżonej jakości kamienie lub ich syntetyczne substytuty, jak cyrkonia. Łatwo ją pomylić z prawdziwym diamentem. Ponadto, można natknąć się kamienie pochodzące z kradzieży lub nielegalnego obrotu. W szczególności należy zachować ostrożność przy zakupie droższego diamentu.

Kupuj tylko z pewnych źródeł

W związku z powyższym należy kupować diamenty tylko z zaufanego źródła. Nigdy na bazarach za granicą czy nieznanych platformach internetowych. W Polsce rynek diamentów jest transparentny. Zatem powinniśmy wybierać kamienie od profesjonalnych zaufanych sprzedawców, jak Mennica Mazovia, która oferuje wysokiej jakości brylanty z certyfikatami autentyczności.

Nie kupuj “krwawych diamentów”

Inwestując w diamenty surowe należy sprawdzić, czy spełniają warunki określone w dokumencie „Kimberley Process Certification Scheme”, który wprowadził system certyfikacji w obrocie nieoszlifowanymi diamentami. Potwierdzeniem faktu, że diamenty zostały pozyskane uczciwie jest certyfikat “Conflict-Free Diamonds”. Proces certyfikacji ma na celu zapobieganie finansowaniu rebelii w Afryce i łamaniu praw człowieka. Zakup “krwawych diamentów” jest nieetyczny i trudno byłoby sprzedać je komukolwiek na świecie.

Waga edukacji na temat diamentów

Inwestowanie w diamenty wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Zgłębienie podstawowych informacji o diamentach jest sprawą absolutnie niezbędną, co pozwala uniknąć potencjalnych pułapek i ryzyka. Tylko profesjonalna wiedza pozwala w pełni korzystać z potencjalu rynku kamieni szlachetnych.

Biżuteria to nie inwestycja w diamenty

Biżuteria zawierająca diamenty stanowi wyraz osobistego stylu, gustu i synonim luksusu. Nie można jednak uznać zakupu wyrobów jubilerskich za racjonalną inwestycję w diamenty, ponieważ jej cena jest wynikiem wielu czynników niezależnych od diamentów, takich jak koszt użytego metalu szlachetnego, projektu i wytworzenia a także niejednokrotnie wysokiej marży sklepu. 

Inwestowanie w diamenty - podsumowanie

Na pytanie czy warto inwestować w diamenty, odpowiedź brzmi - tak. Lokowanie kapitału w kamieniach szlachetnych to sztuka, wymagająca specyficznej wiedzy i umiejętności, odmiennych od tych, które są niezbędne na rynku instrumentów finansowych. 

Dla inwestorów, poszukujących wyrafinowanych i nowych obszarów dla swej działalności lokowanie kapitału w diamenty może być interesującą opcją, ale należy podejść do niej z rozwagą odrzucając emocje a skupiając się na edukacji w tym zakresie. Pamiętajmy, że inwestowanie w diamenty to zazwyczaj długoterminowa strategia. 

pixel