2023-09-19

Jak sprawdzić srebro domowymi sposobami? Poradnik

Cenny szlachetny metal

Srebro jest popularnym i cenionym metalem szlachetnym stosowanym w wielu dziedzinach przemysłu, w tym motoryzacji i fotowoltaice. Ze srebra jest wytwarzana biżuteria, ozdoby i zastawa stołowa, elementy sprzętu medycznego i leki. A srebro w postaci sztabek i monet bulionowych cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów pragnących zabezpieczyć się przed skutkami kryzysu.

Czyste srebro jest miękkie i podatne na uszkodzenia. W związku z tym do wytwarzania różnych przedmiotów, np. biżuterii stosuje się stop srebra z domieszką innych metali. Ze względu na wysoką wartość srebra zdarzają się oszustwa dokonywane przez nieuczciwych producentów lub fałszerzy. Aby rozpoznać prawdziwe srebro należy przeprowadzić odpowiednie testy. Specjaliści posiadający odpowiedni sprzęt mają sposoby na sprawdzenie autentyczności srebra, jednak ich usługi są płatne. Aby uniknąć tych kosztów proste testy srebra, z którego zostały wykonane srebrne sztućce, biżuteria, monety czy ozdoby można przeprowadzić w warunkach domowych. 

Ocena wizualna i dźwiękowa

Jest to jeden z najprostszych i najpopularniejszych sposobów weryfikacji autentyczności srebra. Wizualnie posiada ono metaliczny odcień koloru szarego i bardzo dobrze odbija światło, w szczególności po oszlifowaniu. Powierzchnia srebra nie jest zbyt błyszcząca ani zbyt matowa. Przy braku doświadczenia może być trudno odróżnić srebro od stali nierdzewnej lub białego złota

Po uderzeniu metalem w monetę lub inny przedmiot ze srebra słychać długotrwały, rezonujący dźwięk. Istnieją również aplikacje, które umożliwiają porównanie uzyskanego dźwięku z oryginalnym. 

Badanie autentyczności srebra magnesem

Aby sprawdzić srebro domowym sposobem można przeprowadzić test używając magnesu. Srebro, podobnie jak złoto, jest diamagnetykiem, co oznacza, że nie reaguje na działanie pola magnetycznego. Aby sprawdzić autentyczność srebra, należy przyłożyć do badanego przedmiotu magnes. Jeśli przedmiot przylgnie do magnesu, oznacza to, że materiał nie jest srebrny lub jest ze srebra bardzo niskiej próby. Jeśli natomiast magnes nie przyciąga przedmiotu, jest to oznaka, że mamy do czynienia z prawdziwym srebrem. Należy mieć na uwadze, że próba magnesu nie jest w pełni niezawodna i dawać fałszywe wyniki, ponieważ niektóre stopy srebra posiadają domieszkę metali ferromagnetycznych.

Sprawdzanie srebra metodą chemiczną

Do sprawdzania autentyczności srebra można wykorzystać ciecz chromową. Jest to roztwór kwasu chromowego, który reaguje ze srebrem a powstały chromian srebra ma kolor czerwony. Aby wykonać test należy przy pomocy pilnika lub noża delikatnie zarysować powierzchnię badanego przedmiotu. Następnie nakropić na to miejsce ciecz chromową. Jeśli na rysie metal zmieni kolor na czerwony oznacza to, że przedmiot został wykonany ze srebra. Im ciemniejszy odcień czerwieni, tym wyższa próba srebra. Jeśli nie zachodzi reakcja lub miejsce zarysowania zmienia kolor na inny niż czerwony, świadczy to, że wyrób jest posrebrzony lub wykonany z innego metalu niż srebro.

Ten test jest prosty i skuteczny ale należy go przeprowadzić ostrożnie a rysę wykonać w niewidocznym miejscu aby nie zepsuć wyglądu biżuterii. Uwaga kwas chromowy jest silnie żrący i trujący, więc należy zachować szczególną ostrożność.

Jak rozpoznać srebro metodą Archimedesa?

Sposobem na sprawdzenie srebra jest zbadanie jego gęstości. Wystarczy dokładnie zmierzyć jego wagę i objętość. W tym celu należy zanurzyć badany przedmiot do naczynia z miarką wypełnionego wodą, jak to niegdyś uczynił Archimedes. Do zważenia badanego przedmiotu najlepiej użyć precyzyjnej wagi. Znając wagę i objętość wypartej przez przedmiot wody łatwo obliczyć gęstość srebra. Otrzymany wynik należy porównać z gęstością srebra, która wynosi 10,49 gram / cm sześcienny.

Sprawdzanie srebrnych monet kolekcjonerskich

Autentyczne monety okolicznościowe mają dużą wartość numizmatyczną. Na rynku można jednak spotkać fałszywe egzemplarze, które na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od oryginału. Oszuści potrafią wykonać monety z tanich tańszych metali i pokryć je cienką warstwą srebra.

Oryginalne monety srebrne mają określoną przez producenta masę oraz średnicę, które są kluczowe dla sprawdzenia ich autentyczności. Aby sprawdzić autentyczność srebrnej monety, pierwszym krokiem jest zważanie i zmierzenie jej. Jeśli waga i rozmiar monety odpowiadają danym katalogowym, istnieje duża pewność, co do autentyczności numizmatu. Jeżeli dalej masz wątpliwości skonsultuj się z ekspertem numizmatycznym.

Jak rozpoznać autentyczność srebrnej biżuterii?

Sprawdzanie cech probierczych

Cecha probiercza jest to znormalizowane oznaczenie, nadawane przez Okręgowy Urząd Probierczy, zawierające informację o próbie srebra, z którego jest wykonany dany przedmiot. Zgodnie z polskim prawem wyróżnia się 5 prób srebra: 999, 925, 875, 830 i 800. Przykładowo próba 925 oznacza, że stop zawiera 92,5% czystego srebra. Z takiego stopu jest najczęściej wyrabiana biżuteria. Cechy probiercze na biżuterii ze srebra są wybijane w miejscach mało widocznych, np. na wewnętrznej stronie pierścionka. Aby sprawdzić próbę srebra może być potrzebna lupa. Ponadto próba jest zapisana na metce dołączonej do wyrobu. Cechowanie jest kluczowe dla oceny porównawczej wyrobów ze srebra oraz funkcjonowania rynku metali szlachetnych.

Obserwuj zmiany koloru biżuterii srebrnej

Srebrne pierścionki, kolczyki czy naszyjniki mogą ulegać różnym przebarwieniom. Przyczyną tego rodzaju zjawiska jest często utlenianie srebra, które nadaje mu matowy i ciemniejszy odcień. Wiele zewnętrznych czynników wpływa na zmianę barwy srebrnej biżuterii, takich jak substancje chemiczne, pH skóry, pot czy zanieczyszczenie powietrza. Jeżeli chcesz aby Twoja biżuteria zawsze wyglądała, jak nowa musisz ją czyścić specjalnymi preparatami i unikać jej kontaktu z agresywnymi związkami chemicznymi lub detergentami.

Test białej kartki

W bardzo prosty sposób możesz sprawdzić, czy pierścionek jest wykonany ze srebra używając zwykłej kartki. Jeżeli po przeciągnięciu przedmiotem po czystej kartce papieru pozostanie ciemny ślad to znaczy, że mamy w ręku fałszywe srebro. Jeżeli nie ma widocznego śladu, prawdopodobnie masz do czynienia ze srebrem. Należy wiedzieć, że prawdziwe srebro nie reaguje z papierem i nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Ten test jest prosty i szybki ale nie zawsze wiarygodny. 

Jak sprawdzić srebro inwestycyjne

Czyste srebro 999 lub 9999 stanowi atrakcyjną alternatywę inwestycyjną wobec złota. Ze srebra najwyższej jakości są wytwarzane monety i sztabki bulionowe, sprzedawane w celach inwestycyjnych. Napis "Fine Silver" lub oznaczenie próby jest wybite na monecie lub sztabce. Próba określająca zawartość srebra w stopie jest podawana również na certyfikacie autentyczności. Dzięki temu inwestor wie, że posiadane przez niego srebro jest prawdziwe. 

Podsumowanie

Należy pamiętać, że domowy sposób testowania srebra nie da nam stuprocentowej pewności, co do autentyczności i jakości kruszcu. Najlepiej sprawdzić srebro kilkoma metodami lub udać się do jubilera, który posiada specjalistyczny sprzęt lub skorzystać z usług Urzędu probierczego. Najpewniej jednak kupować biżuterię z certyfikatem w renomowanych sklepach jubilerskich a srebro inwestycyjne u zaufanego dystrybutora metali szlachetnych, jak Mennica Mazovia.

pixel