Złoto – 4 powody dlaczego warto kupować metal i dlaczego akurat teraz
Banki centralne na całym świecie zwiększają swoje rezerwy w złocie. Oznacza to, że instytucje te stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo oraz płynność. Narodowy Bank Polski (NBP) w 2019 oraz 2018 roku kupił w sumie 126 ton tego metalu, zwiększając tym samym swoje zasoby o ponad 120 proc. Zakup kruszcu pozwoli zwiększyć bufor bezpieczeństwa finansowego Polski. Instytucja państwowa chciała również zbliżyć się pod kątem wielkości rezerw w królewskim metalu do średniej banków centralnych na świecie. Zwiększone zakupy złota przez specjalistów i ekspertów z banków centralnych na całym świecie nie może wynikać z przypadku. W I kwartale 2019 roku instytucje te kupiły ok 145,5 ton, co jest najlepszym wynikiem od 2013 roku (biorąc pod uwagę jedynie Q1).
Wykres 1. Zakupy złota przez banki centralne z podziałem na kwartały
1. Dywersyfikacja, bezpieczeństwo i ochrona
Również my - inwestorzy indywidualni, powinniśmy pomyśleć o naszych finansach pod kątem bezpieczeństwa. Odwieczna prawda brzmi, że kapitał bierze się z oszczędzania. Warto pamiętać, że również w tej dziedzinie należy kierować się sprawdzonymi zasadami. Zaufajmy regule dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Przyjmijmy, że ok 15-20 proc. naszych wolnych środków będziemy przeznaczać na zakup złotych sztabek lub monet. Ta forma inwestycji jest postrzegana jako pewnego rodzaju uzupełnienie portfela. Złoto to ochrona przed skutkami inflacji, co w przypadku inwestycji długoterminowych ma duże znaczenie. Królewski metal bardzo dobrze przechowuje wartość w czasie.
2. Duża płynność oraz brak podatku
Złoto kupujemy najczęściej jako towar. Metal występuje również w formie kontraktów, ale to wówczas jest już spekulacja, która z inwestycjami ma nie za wiele wspólnego. Złoto, które posiada certyfikat, sprzedamy niemal w każdym miejscu na świecie. Objętościowo nie zajmuje dużo miejsca, co jest istotne podczas transportu. Sztabka o gramaturze 250 g. jest porównywalna do paczki zapałek. W trakcie wyjścia z inwestycji nie zapłacimy żadnego podatku dochodowego, który jest obecny podczas inwestycji w instrumenty finansowe, takie jak kontrakty futures.
3. Polityka banku centralnego USA
Złoto na londyńskiej giełdzie jest obecnie (II połowa lipca) notowane najwyżej od kwietnia 2013 roku. Wszystko za sprawą zwrotu w polityce monetarnej Rezerwy Federalnej (banku centralnego Stanów Zjednoczonych). Instytucja ta zasygnalizowała ostatnio, że jest skłonna obniżać stopy procentowe. Efektem tych deklaracji było osłabienie się amerykańskiej waluty i tym samym wzrost wartości królewskiego metalu. Taki sentyment na rynku może się jeszcze przez długi czas utrzymywać. Pamiętajmy, że Fed odczuwa naciski ze strony prezydenta Trumpa, któremu zależy na tym, aby hossa na giełdzie w USA trwała jak najdłużej (przynajmniej do wyborów prezydenckich).
4. Wykres prawdę Ci powie
Analitycy techniczni wskazują na ewidentne sygnały kupna na wykresie złota. W czerwcu bieżącego roku notowania zdołały przebić technicznych opór, którym był poziom 1400. Tym samym przed notowaniami otwiera się droga na coraz wyższe poziomy. Na uwagę zasługuje również fakt, że od 2015 roku na wykresie złota mamy coraz wyższe dołki. Przyspieszenie nastąpiło w czerwcu bieżącego roku, a widoczna dynamika ceny wskazuje, że droższe złoto to tylko kwestia czasu.
Wykres 2. Notowania złota na przestrzeni ostatnich lat