2019-08-08

Rok 2019 należy do złota

Pierwsza połowa 2019 roku okazała się bardzo obfita w wydarzenia ekonomiczno-polityczne. Rynki akcyjne, głównie amerykański, odrobiły straty poniesione w II połowie 2018 roku. Indeks SP500 czy DowJones osiągnęły swoje historyczne szczyty. W tym samym czasie główne, światowe banki centralne zasygnalizował bardziej akomodacyjne nastawienie, co przyczyniło się do spadku rentowności obligacji skarbowych takich krajów jak USA czy Niemiec. Dziesięcioletnie papiery skarbowe Stanów Zjednoczonych spadły do poziomów najniższych od 3 lat (1,75 proc) a niemieckie papiery skarbowe o tej samym terminie wykupu spadły najniżej w historii (-0.53 proc).

Gdy inwestorzy próbowali angażować się na rynku akcyjnym we wciąż niepewnym środowisku rynkowym, ceny złota od początku roku do początku sierpnia urosły o ponad 14 proc. wychodzącą na swoje 6-letnie maksima.

Porównując stopy zwrotu różnych klas aktywów z okresy IV kwartału 2018 oraz I połowy 2019 roku, złoto wypada stosunkowo dobrze. Aktywo to okazało się stabilną inwestycją. Co prawda wzrosty w 2019 nie były tak imponujące jak na rynku ropy czy amerykańskich akcjach, ale surowiec pobił wynik akcyjnego rynku krajów emerging market (EM) czy obligacji korporacyjnych amerykańskich firm. Pamiętajmy również o Banku Japonii, który nadal utrzymuje mocno akomodacyjną politykę monetarną. Takie otoczenie makroekonomiczne to bardzo dobre warunki do utrzymania się rynku hossy na złocie.

Stopa zwrotu z różnych klas aktywów w IV kwartale 2018 roku oraz w I połowie 2019 r., złoto wypadło bardzo dobrze, źródło: WGC

Stopa zwrotu z różnych klas aktywów w IV kwartale 2018 roku oraz w I połowie 2019 r., złoto wypadło bardzo dobrze, źródło: WGC

Polityka monetarna sprzyja wzrostom złota

Globalna polityka monetarna zmieniła się o 180 stopni. Jeszcze nie tak dawno Rezerwa Federalna jak i inwestorzy oczekiwali kontynuacji podwyżek stóp procentowych w USA. Obecnie jesteśmy już po pierwszej obniżce kosztu pieniądza, którą dokonał największy na świecie bank centralny. Rynek oczekuje kolejnych cięć jeszcze w tym roku, mimo, że Rezerwa Federalna przyjęła stanowisko „wait and see”.

Fed może oczywiście nie zrobić tego czego oczekuje rynek oraz inwestorzy, jednak generalnie instytucja ta nie lubi zaskakiwać. Ostatnim niespodziewanym ruchem była obniżka stóp w styczniu 2008 roku podyktowana rozwojem globalnego kryzysu finansowego.

Oczekiwania rynkowe oraz decyzje Rezerwy Federalnej odnośnie podwyżek oraz obniżek stóp procentowych, źródło: WGC

Oczekiwania rynkowe oraz decyzje Rezerwy Federalnej odnośnie podwyżek oraz obniżek stóp procentowych, źródło: WGC

Bank centralny USA nie jest osamotniony w swoich decyzjach. Również w ostatnim czasie prezes Europejskiego Banku Centralnego zakomunikował, przedłużenie okresu już i tak ultra niskiego poziomu stóp procentowych. W styczniu EBC zmienił swoją ocenę ryzyka dla wzrostu gospodarczego w całej strefie euro na negatywną. Wcześniej była neutralna. W czerwcu natomiast pojawił się komunikat o możliwym cieciu kosztu pieniądza lub wznowienia programu skupu aktywów.

Geopolityka – ryzyko, które będzie wspierać „save haven”

Sierpień rozpoczął się od mocnego uderzenia. Wszystko za sprawą Donalda Trumpa, który zagroził wprowadzeniem nowych ceł na Chiny. To wywołało podwyższone obawy przez co na rynku zapanowała panika. Widzimy mocną przecenę na indeksach giełdowych. Zyskuje natomiast frank szwajcarski, jen oraz…złoto. Nie zapominajmy o konflikcie USA – Iran, którego owocem są nakładane regularnie przez Stany Zjednoczone sankcje na ten kraj. I na koniec sprawa brexi-tu, która nadal budzi wiele obaw, szczególnie, gdy nowym premierem UK został Boris Johnson.

Złoto – analiza techniczna sugeruje wzrosty

Złoto nie zwalnia tempa. Ostatnie dni pokazały, że trend wzrostowy na surowcu jest silny i może jeszcze długo potrwać. Cena jest obecnie najwyżej od 2013 roku. Kurs przeforsował poziom 1450 dolarów. Obecnie trwa atak na okrągły pułap 1500 USD. Kolejną barierą, którą złoto prawdopodobnie przetestuje będzie opór na 1527 dolarów. Został on wyznaczony przez dołki notowań z 2011 i 2012 roku. Ten rok z pewnością będzie należeć do królewskiego metalu.

Notowania złota od połowy 2011 roku, źródło: tradingview.com

Notowania złota od połowy 2011 roku, źródło: tradingview.com

pixel