2021-02-01

Rynek srebra w 2021 roku

Dwukrotna wyprzedaż na rynku srebra (wiosną oraz wczesną jesienią 2020 r.) nie przeszkodziła notowaniom surowca zapisać ubiegłego roku do udanych. Metal szlachetny zyskał w okresie styczeń-grudzień 2020 r. ponad 47 proc. Ostatnie tygodnie można uznać jedynie za korektę techniczną. Fundamentalnie rynek w minionych dwunastu miesiącach znajdował się w deficycie. W 2021 roku wróci równowaga popytu i podaży.

 

Niespotykany, wysoki popyt inwestycyjny w 2020 roku

Rynek srebra w tym roku był silnie determinowany przez popyt inwestycyjny (głównie ETF-y). Zapotrzebowanie ze strony tego sektora osiągnęło rekordowe poziomy, wzrosło do 350 mln uncji (19 900 ton) – co jest odpowiednikiem ponad 5-miesięcznego globalnego wydobycia surowca.  Listopadowy, znaczny odpływ kapitału z rynku ETF spowodował, że deficyt (wstępnie szacowany na poziomie 318 mln uncji) wyniósł ostatecznie ok. 265 mln uncji. 

Inaczej było w przypadku rynku fizycznego metalu (głównie jubilerstwo), gdzie według Metal Focus już piąty rok z rzędu występuję nadwyżka podaży.

W minionym roku zarówno popyt, jak i podaż globalnie pokazały niższą wartość o 6 proc. w porównaniu do 2019 roku. Mniejsza „produkcja” srebra to efekt ograniczonych prac kopalń. To oczywiście skutek pandemii oraz obostrzeń w wielu krajach. Popytowa strona wykazała słabość w większości obszarów. Głównie zauważalny jest spadek o 9 proc. ze strony przemysłu (do 466,5 mln uncji = 14 500 ton), który waży najwięcej w całej strukturze zapotrzebowania na metal. To spowodowało, że popyt tego sektora był w minionym roku najniższy od pięciu lat. Tu również widoczna jest ingerencja pandemii, która powodowała przerwy w łańcuchu dostaw. Na uwagę zasługuje dużo mniejsze wykorzystanie metalu w przemyśle motoryzacyjnym oraz w produkcji fotowoltaiki.

Również dla jubilerstwa miniony rok nie był szczególnie obfity. Popyt na pierścionki i naszyjniki wykonane z tego metalu spadł do najniższego poziomu od 10 lat.

 

Prognozy na 2021 rok

Z dużym prawdopodobieństwem równowagę przywróci kontynuacja zainteresowania inwestycyjnym srebrem fizycznym (monety, sztaby). Popyt tego sektora powinien wzrosnąć o 27 proc. i wyrównać 5-letnie maksima. Cały czas metale szlachetne, w tym również srebro, będzie naturalnym wyborem wielu inwestorów w okresie wciąż trwającej pandemii oraz bardzo niskich, zbliżonych do zera lub ujemnych realnych stóp procentowych. 

Rok 2021 będzie okresem powrotu do równowagi popytu i podaży w przemyśle. Wiele czynników, które jeszcze niedawno mocno ograniczyły gospodarki, w nadchodzącym czasie stopniowo przestaną występować. Postępujący proces szczepień powinien zmniejszać ryzyko dalszych ograniczeń i problemów z zaopatrzeniem. Również wydobycie ze strony kopalń powinno wrócić do normalnego trybu. Oczekujemy zatem powrotu do równowagi rynkowej. Jeśli sektor przemysłowy uzyska balans, cenę srebra mogą kształtować inne czynniki, chociażby te inwestycyjne, które odegrały główną rolę w 2020 roku.

Kształtowanie się popytu i podaży na rynku srebra w przeciągu ostatniej dekady. Źródło: Silver Institute

 

Popyt na srebrne produkty jubilerskie (podobnie jak na złote) powinien odbić się od dołka. Z kolei popyt inwestycyjny powinien nadal być silny. Nie oczekujemy jednak powtórki dynamiki wzrostów z ubiegłych 12 miesięcy.

Srebro jest wciąż stosunkowo tanie w porównaniu do złota. Wskaźnik Gold/Silver Ratio, który określa względną wartość obydwu metali, jest aktualnie na poziomie 73 pkt. Długoterminowa średnia wynosi 60 pkt., a wiemy, że wartości, co jakiś czas wracają do poziomów uśrednionych. 

Wskaźnik Gold/silver ratio. Źródło: macrotrends.net

 

Prezydent USA może wpłynąć na ceny srebra

Nowy prezydent (oficjalnie od dziś) chce zrestrukturyzować gospodarkę USA i skierować się w stronę neutralności węglowej. To będzie powodować większy popyt na energię słoneczną. W przeciągu najbliższych 5 lat w USA planowana jest budowa 500 mln paneli słonecznych. Wiemy już, że ostatnia wygrana Demokratów w Senacie (w wyborach uzupełniających) może przyspieszyć realizację tego projektu. W Europie panujący trend czerpania energii ze słońca również powinien się wzmacniać. Niestety w produkcji paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się mniej srebra niż jeszcze 10 lat temu. Aktualnie jest to około 7 gram. 

pixel