Banki centralne na całym świecie zwiększają swoje rezerwy w złocie. Oznacza to, że instytucje te stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo oraz płynność. Narodowy Bank Polski (NBP) w 2019 oraz 2018 roku kupił w sumie 126 ton tego metalu, zwiększając tym samym swoje zasoby o ponad 120%.
Aktualności
W pierwszym kwartale 2019 roku rynek europejskich ETP odnotował kolejny rekord. Suma posiadanego fizycznego złota przez te produkty osiągnęła wagę 1121,4 ton – co daje wartość około 48 mld. dolarów. Tym samym ich udział w globalnym rynku ETP stanowi już około 45 proc.
Każdy profesjonalny zarządzający portfelem inwestycyjnym wie, jak istotna jest kwestia jego dywersyfikacji. To w jaki sposób to zrobimy, będzie warunkować przyszły wynik na portfelu. Większość inwestorów indywidualnych z reguły wybiera najbardziej znane formy inwestowania takie jak akcje, obligacje oraz depozyty bankowe.
Złoto staje się coraz bardziej popularne. Od 2001 roku popyt inwestycyjny na ten surowiec rośnie średnio o 15 proc. Rocznie. Wynika to po pierwsze z nowych sposobów dostępu do rynku – mowa tu o funduszach inwestycyjnych opartych o fizyczny metal (ETF), ale również jest to efekt ekspansji azjatyckiej klasy średniej oraz zarządzania ryzykiem po kryzysie finansowym w latach 2008-2009 w USA oraz Europie..
Inwestycje w metal szlachetny, a mówiąc wprost – w złoto – to dobry pomysł dla inwestorów długoterminowych budujących swój portfel na lata. I nie mówimy tu o lewarowanych instrumentach opartych o cenę złota, a jedynie o fizycznym kruszcu, który może stanowić np. nasze zabezpieczenie na okres „złotej jesieni” czyli emerytury.
Zanim zaczniemy inwestowanie w cokolwiek, powinniśmy poznać charakter danego rynku i jego specyfikę. Sam Warren Buffet mawiał, że nie inwestuje w coś czego nie pozna i nie zrozumie. W tym krótkim artykule znajdą Państwo najważniejsze informacje dotyczące rynku złota. Przedstawimy argumenty stojące za inwestowaniem w złoto i powiemy dlaczego warto posiadać go w swoim portfelu.