Złoto versus srebro
Historyczne notowania kruszców potwierdzają wysoką zbieżność zmian cen złota i srebra. Jednak ich relacja ulegała znaczącym zmianom w okresie ostatnich 50 lat.
Wskaźnik odzwierciedlający stosunek cen złota i srebra (Gold/Silver Ratio) określa względną wartość obu tych kruszców i może być pomocny przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jest on wypadkową napływu pieniądza na rynki złota i srebra jak również stanowi wynik podaży i popytu na każdy z tych metali. Prześledźmy, jak zmieniała się relacja cen złota i srebra od 1971 roku, to jest od likwidacji systemu z Bretton Woods do 2020 roku.
Na koniec ubiegłego roku cena złota była 50 razy wyższa niż w 1971 roku, osiągając poziom 1900 dolarów amerykańskich za uncję. W tym okresie cena srebra wzrosła 16 razy i wyniosła na koniec ubiegłego roku 26,4 USD/oz. Relacja cen złota i srebra zmieniała się w ciągu minionych 50 lat w zakresie od 17 do 124 a średnio wyniosła około 60. Wartości poniżej 40 notowano przez 32 proc. a powyżej 80 przez 11 proc. tego okresu.
Najniższy poziom Gold/Silver Ratio odnotowano w pierwszym kwartale 1980 roku. Wówczas drożały oba metale – cena złota osiągnęła rekordowy poziom 850 dolarów z powodu wysokiej inflacji w USA, rewolucji w Iranie i pogorszenia stosunków politycznych między mocarstwami po interwencji w Afganistanie.
Jednocześnie rosła bańka na rynku srebra, wywołana manipulacjami giełdowymi braci Hunt. W styczniu notowania kontraktów terminowych na srebro sięgnęły poziomu 48 dolarów za uncję, co oznacza 10-krotny wzrost ceny w ciągu roku. W efekcie nastąpił spadek Gold/Silver Ratio do poziomu 17.
Pandemia Covid-19 spowodowała, że w marcu 2020 roku cena srebra spadła do poziomu najniższego od ponad dekady. Natomiast w ujęciu procentowym korekta ceny złota była znacznie mniejsza. W efekcie cena złota okazała się 124 razy wyższa niż cena srebra. W kolejnych miesiącach drożały oba kruszce, jednak srebro szybciej, co spowodowało spadek Gold/Silver Ratio. W sierpniu cena złota osiągnęła historyczny rekord 2075 USD/oz. Późniejsze miesiące przyniosły korektę cen obu metali a ich relacja na koniec ubiegłego roku była na poziomie 70.
W przypadku srebra największy popyt generuje przemysł. W drugiej dekadzie tego wieku stanowił on połowę całkowitego zapotrzebowania na ten kruszec. Natomiast mniejszą rolę odgrywały inwestycje, które odpowiadały za 25 proc. popytu. W przypadku złota popyt generują głównie jubilerzy – średnio 50 proc. i inwestycje 35 proc. Przemysł odpowiada za 10 proc. popytu.
Chociaż struktura popytu na każdy z kruszców jest inna, to ich notowania są silnie powiązane. Analiza statystyczna pokazuje, że współczynnik korelacji zmian cen złota i srebra wynosi średnio 0,7, przy czym zmienność cen srebra jest wyższa niż złota. Podczas kryzysu srebro jest traktowane również jako bezpieczne aktywo, co sprzyja popytowi.
Szacuje się, że stosunek ilości złota do srebra w skorupie ziemskiej wynosi 16. W ciągu ostatnich 10 lat relacja rocznej produkcji srebra do złota wyniosła średnio 9. Nie oznacza to jednak, że tak powinien kształtować się stosunek cen złota i srebra, bowiem różnią się struktury popytu na każdy z tych metali. Około 75% srebra jest pozyskiwane w formie produktu ubocznego wydobycia rudy innych metali, m.in. miedzi. Przykładem jest KGHM Polska Miedź, gdzie w 2019 roku wyprodukowano 1.417 ton srebra, co daje naszemu koncernowi miedziowemu drugie miejsce na świecie w tej kategorii.
Analiza relacji cen złota i srebra pozwala ocenić, który metal jest niedoszacowany lub przeszacowany wobec drugiego. Spadek Gold/Silver Ratio poniżej 40 lub wzrost powyżej 80 można uznać za sygnał kupna lub sprzedaży jednego z metali.
