Diamentowa perspektywa
Według Marilyn Monroe diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiet. Mogą być też, analogicznie jak złoto, cennym aktywem inwestycyjnym.
Cenne cuda natury
Diament jest najpiękniejszym i najcenniejszym kamieniem szlachetnym. Jest to odmiana alotropowa węgla, wykrystalizowana w układzie regularnym, w kształcie ośmiościanu, dwunastościanu lub dwudziestoczterościanu. Diamenty powstały w iście piekielnych warunkach - przy temperaturze 1200 stopni Celsjusza i pod ciśnieniem 60 ton/cm2. Wykrystalizowane w tym procesie struktury węgla są najtwardszym minerałem w przyrodzie.
Od zarania dziejów ludzie są pod wrażeniem nadzwyczajnego piękna diamentów - są one synonimem bogactwa, luksusu i dobrego gustu. Z racji tego, że diamenty występują w przyrodzie bardzo rzadko, ich cena jest bardzo wysoka. Tym, co wyróżnia diamenty, jest nadzwyczaj wysoki stosunek wartości do wielkości. Od lat 60-tych ubiegłego wieku średnia cena diamentów wzrosła ponad 10 razy.
Diamenty od wieków znajdowały zastosowanie w wytwarzaniu biżuterii i zdobień a obecnie są kupowane również w celach inwestycyjnych. Lokowanie kapitału w diamenty należy do grupy inwestycji alternatywnych, które pozwalają zdywersyfikować i wzbogacić portfel o nową jakość, dającą zabezpieczenie przed skutkami kryzysów finansowych. Diamenty mogą być też składnikiem majątku rodowego i przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Surowe diamenty wyglądają nieefektownie i dopiero po specjalistycznej obróbce, polegającej na cięciu i szlifowaniu, ujawnia się ich nadzwyczajne piękno. Diament z idealnym szlifem okrągłym to brylant.
Magiczny skrót 4C
Każdy diament jest inny – posiada indywidulane cechy fizykochemiczne i możliwości obróbki. Trudno więc o obiektywną wycenę. Ustalono, że o wartości obrobionych diamentów będą decydować cztery czynniki: Szlif, Czystość, Barwa, Masa (ang. Cut, Clarity, Colour, Carat – w skrócie 4C).
Cut (Szlif). Tylko mistrzowska ręka szlifierza może zamienić niekształtną bryłę diamentu w piękny klejnot. Wielkiego doświadczenia wymaga pocięcie i oszlifowanie diamentu tak, aby wydobyć z niego trójwymiarową głębię obrazu a wnikające do jego wnętrza światło, po wielokrotnym odbiciu się od jego ścian, zostanie wyemitowane w wiązce pełnej refleksów i kolorów. Najpiękniejsze efekty wizualne dają idealne szlify okrągłe, nazywane brylantowymi, więc są one najczęściej kupowanymi i najdroższymi. Inne popularne szlify to: księżniczka, markiza, łezka, szmaragd, serce, owal, poduszka, radiant i Asscher.
Clarity (Czystość). W przyrodzie idealnie czyste diamenty występują rzadko, ponieważ podczas ich kształtowania w ich środowisku znajdowały się różne minerały. Czystość diamentów oznacza się przy pomocy następujących symboli (rozpoczynając od najczystszego): FL, IF, VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, I1, I2, I3. Najwyżej są wyceniane diamenty z niską ilością inkluzji.
Colour (Barwa). Kolory diamentów oznacza się literami alfabetu od D do Z - od idealnie bezbarwnej do największego nasycenia kolorem, zazwyczaj żółtym. Najwyższe ceny osiągają diamenty bezbarwne. W naturze występują również diamenty w innych odcieniach: różowy, zielony, niebieski czy brązowy. Dużym powodzeniem cieszą się diamenty kolorowane laserem a ich ceny biją rekordy.
Carat (Masa). Wraz ze wzrostem masy dynamicznie wzrasta jednostkowa cena diamentu. Na przykład brylant, czyli diament z idealnie okrągłym szlifem, o masie 0,5 karat (1 karat = 0,2 g) o wysokim stopniu czystości (klasa VVS1), bezbarwny (klasa E) kosztuje 2.470 USD, natomiast brylant takiej samej jakości o masie 1 karat kosztuje 14.250 USD (źródło: Washington Diamond). Jak widać cena brylantu wzrasta nieproporcjonalnie do jego masy.
Jak bezpiecznie kupować?
Rynek inwestycyjny diamentów opiera się przede wszystkim na brylantach, których ceny rosną. Inwestując w te kamienie należy zdawać sobie sprawę z ich specyfiki i ryzyka, zależnego od różnych czynników, w tym nieprawidłowej wyceny. Trafiając na nieuczciwego sprzedawcę można nabyć po zawyżonej cenie brylant o niskiej jakości. Dlatego należy kupować brylanty z certyfikatem autentyczności od uczciwego sprzedawcy. Najbardziej znanymi instytucjami certyfikującymi na świecie są: Gemological Institute of America (GIA), International Gemological Institute (IGI), European Gemological Laboratory (EGL) i American Gemological Society (AGS). Można również skorzystać z usług rzeczoznawców Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego.
Inwestycje w brylanty mogą być lukratywne i zabezpieczać wartość naszego portfela aktywów podczas kryzysu, analogicznie jak złoto. Należy jednak zachować ostrożność i kupować je tylko u zaufanych, legalnie działających sprzedawców.